آبگیری ۷۰ میلیون مترمکعبی سازه های آبخیزداری در هرمزگان 


آبگیری ۷۰ میلیون مترمکعبی سازه های آبخیزداری در هرمزگان 

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان گفت: استان هرمزگان دارای شرایط اقلیمی سخت و شکننده‌ای است و میزبان همیشگی سیل و خشکسالی است.

به گزارش  خبرگزاری برنا از هرمزگان ، سیدمحمد نور موسوی امروز با اشاره به بارندگی های اخیر افزود: بایستی به نحوی در جهت کاهش خسارت بارندگیهای سیل آسا برنامه‌ریزی نمود تا   در جهت افزایش پوشش گیاهی و تقویت سفره های آب زیرزمینی و در نهایت افزایش تولید کشاورزی و امنیت غذایی اقدام شود.

موسوی ، عنوان کرد : هرمزگان دارای ۱۷ حوزه آبخیز با وسعت 10 میلیون هکتار که حدود 30% آن در استان های همجوار فارس، کرمان و بوشهرقرار دارد و میزبان سیلاب‌های ورودی از استان‌های مذکور می‌باشد.

وی ، مطرح کرد : بی شک تلاش در جهت کنترل فرسایش و رسوب به خصوص در حوزه آبخیز سدهای میناب، جگین، سرنی، شمیل و نیان در شرایط اقلیمی و جغرافیایی استان هرمزگان که کم آبی مهمترین مانع توسعه این خطه به شمار می‌رود از جمله مهمترین اقدامات زیربنایی در راستای عمران، آبادانی و پیشرفت استان محسوب می شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان، تاکید کرد:مجموعه فعالیت های آبخیزداری به منظور اعمال مدیریت حوزه های آبخیز علاوه بر اهدافی چون حفاظت از عرصه های طبیعی، مهار سیل، کنترل  فرسایش خاک و جلوگیری از پر شدن سدها و مخازن از رسوبات، مهار روانابها و استحصال آب و پایدار سازی منابع آبی چاه ها، چشمه ها و قنوات به عنوان مهمترین نیاز کشاورزان، مرتعداران، دامداران و دیگر آبخیز نشینان و بهره برداران حوزه های آبخیز مد نظر قرار می گیرد.

موسوی ، ادامه داد : اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری طی سالیان گذشته پتانسیل های آبخیزداری منطقه را با اهداف فنی و جامع خود هماهنگ کرده و از این پتانسیل جهت دستیابی به اهدافی که همان ، کنترل فرسایش و رسوب، حفظ و احیای پوشش گیاهی، تامین آب کشاورزی، توسعه و تولید پایدار کشاورزی و امنیت غذایی و در نهایت عمران و آبادانی منطقه است استفاده کرده است و بیشترین اقدامات خود را حول محور مذکور برنامه ریزی نموده است به نحوی که بیشترین سازه های آبخیزداری در بالادست چاه های کشاورزی، قنوات، اراضی کشاورزی، چشمه‌سارها و مناطقی احداث شده است که تاثیر مستقیم در تولید پایدار کشاورزی، ایجاد اشتغال و امنیت غذایی به خصوص تولیدات محصولات خارج از فصل در استان هرمزگان است.

وی ، ابراز داشت : در بارش اخیر که ناشی از سامانه مونسون هند بود سیلاب‌های بسیاری از استان های همجوار و حوزه آبخیز وارد استان شد و در برخی شهرستان ها نیز شاهد بارش های گسترده‌ای بودیم که خوشبختانه باردیگر سازه های آبخیزداری به خوبی نقش خود را در  کنترل سیلاب  نشان دادند.

موسوی ، تصریح کرد ک طی این سامانه بارشی، بیش از 900 سازه آبخیزداری آبگیری شدند که این تعداد سازه حدود ۷۰میلیون متر مکعب آب را استحصال نمودند. بیشترین تعداد سازه ها با عنایت ویژه مقام معظم رهبری از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی احداث و سازه های سال ۱۴۰۰ نیز از محل اعتبارات محرومیت زدایی احداث شده‌اند.

گفتنی است ،  تعدادی از سازه ها با مشارکت مردم و یا توسط خیرین احداث شده که تقدیر و تشکر می‌شود همچنین از مجمع خیرین آبخیزدار استان هرمزگان به عنوان اولین مجمع خیرین کشور، تقدیر می‌شود.

انتهای پیام 

منبع