آغاز فعالیت سامانه جامع پایش ماهواره ای و هوایی کشاورزی کشور در کرمانشاه


به گزارش خبرگزاری برنا؛ صباح معتمدی مدیرعامل شرکت فضاکاو تحت حمایت پارک علم و فناوری جهاددانشگاهی کرمانشاه گفت: اولین سامانه جامع پایش ماهواره‌ای و هوایی کشاورزی کشور با نام جوتیار توسط این شرکت راه اندازی شده است و اولین سامانه پایش ماهواره‌ای کمی (دقیق) کشاورزی کشور نیز هست.

وی ادامه داد: فقدان اطلاعات دقیق در زمینه سطوح زیرکشت و میزان تولید از گپ‌های اطلاعاتی مهم در حوزه کشاورزی استان است که این چالش با ترکیب فناوری هوش مصنوعی و تصاویر ماهوراه‌ای حل می‌شود.

معتمدی درادامه گفت: درسامانه طراحی شده، داده‌های کمی دقیق از وضعیت زراعت و نیاز‌ها برآورد و امکان برنامه ریزی دقیق را به کشاورزان می‌دهد. در واقع ما بدنبال پیاده سازی کشاورزی دقیق هستیم.

وی گفت: تعیین پارامتر‌های دقیق حوزه کشاورزی منجر به افزایش بهره وری، ارتقا راندمان تولید و کاهش هزینه‌ها و نیز تامین امنیت غذایی می‌شود.

معتمدی در خصوص اهمیت و نقش پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد در کشور اظهار داشت: پارک ها، تسهیلات مناسبی در مراحل ابتدایی کسب و کار‌ها دراختیار میگذارند، اما همچنان نیاز به حمایت‌ها و تسهیلات بیشتر به منظور رشد کسب و کار‌ها احساس می‌شود.

وی مهمترن عامل موفقیت استارت آپ‌ها را داشتن تیمی متشکل از افرادی با تخصص‌های مکمل عنوان کرد که به دنبال تحقق هدفی مشترک هستند.

معتمدی در پاسخ به این سوال که آیا هوش مصنوعی در موفقیت یا شکست استارت آپ‌ها نقش دارد یا خیر، عنوان کرد: هوش مصنوعی یک ابزار بسیار مهم و کمک کننده است و می‌بایست استارت آپ‌ها به عنوان یک ضرورت از آن بهره لازم را ببرند. تاثیر هوش مصنوعی بر موفقیت استارت آپ‌های یک واقعیت انکار ناپذیر است.

بخوانید:  ساخت موشک بالستیک علامت روشنی از ترکیب علم و ایمان در صنعت دفاعی کشور است

آغاز فعالیت سامانه جامع پایش ماهواره ای و هوایی کشاورزی کشور در کرمانشاه

معتمدی در پایان به اهمیت توسعه نفوذ استارت آپ‌های ایرانی در بازار‌های منطقه‌ای و جهانی اشاره کرد و گفت: به این منظور می‌بایست تعاملات منطقه‌ای و بین المللی خود را افزایش داده و بین استارت آپ‌های ایرانی و خارج از کشور نیز ارتباط برقرار شود، همچنین حضور در نمایشگاه‌های بین المللی و ارائه تسهیلات در جهت مطالعات بازاریابی منطقه‌ای و جهانی می‌تواند در این زمینه بسیار رهگشا باشد.
انتهای پیام/منبع