آمادگی کامل ایران برای مساعدت در تسریع و تسهیل فعالیت “اکو- وکو”

به گزارش خبرگزاری برنا، مجتبی نوروزی معاون وزیر و رییس سازمان دامپزشکی کشور در دیدار با گورکان پولات مدیرکل کشاورزی و صنایع سازمان همکاری‌های اقتصادی (اکو) ضمن تاکید بر حضور با سطح حداکثری مدیران ارشد این سازمان شامل دو رئیس سابق سازمان و سایر کارشناسان و مدیران متخصص سازمان دامپزشکی ایران در جلسه یاد شده گفت: این به معنای عزم و اراده و تمایل جدی سازمان دامپزشکی جمهوری اسلامی ایران برای فعال شدن دبیرخانه “اکو- وکو” برای نیل به اهداف تعیین شده از ایجاد آن است.

وی با بیان این که موضع حضور مدیران سازمان دامپزشکی ایران در این جلسه گویای اراده راسخ جهت تسریع و تسهیل عملیاتی شدن برنامه‌های تعیین شده اکو- وکو است، افزود: هدف از تشکیل سازمان‌های منطقه‌ای، تسهیل و تسریع در امور کشورداری به ویژه امنیت غذایی کشورهاست، لذا دبیرخانه اکو- وکو باید مقدمات جدی امضای اساسنامه توسط کشورهای عضو و رفع تمام موانع در خصوص استفاده از این موقعیت را بین کشورهای عضو فراهم آورد.

انتهای پیام/منبع

اساسنامه اکو- وکو در اجلاس سال آینده ایران نهایی و عملیاتی می‌شود

گورکان پولات گفت: پس از میزبانی هفتمین دوره در تاشکند، امید است در اجلاس هشتم که سال آینده در ایران خواهد بود، زمینه نهایی و عملیاتی شدن اساسنامه از سوی تمام اعضا و استفاده از این ظرفیت فراهم شود.

نوروزی با اعلام آمادگی ایران جهت ایجاد کمیته فنی در کنار تعیین استانداردسازی روش‌های آزمایشگاهی، حمل کالا و دریافت کمک‌های فنی از سازمان دامپزشکی در کنار دبیرخانه اظهار کرد: در بحث صدور گواهی حلال نیز ما در مجلس شورای اسلامی قانونی را گذرانده‌ایم و در این رابطه هم آنچه وظیفه دامپزشکی است انجام خواهیم داد.

بخوانید:  کارگران در حال کارند / روایت ویدئویی برنا از روند احداث بیمارستان ۲۶۴ تختخوابی نفت ستاره خلیج فارس

بنابر این گزارش، براساس اهداف تبیین شده برای اکو- وکو، این کمیسیون همکاری بین اعضای خود را از طریق مدیریت مناسب، با هدف حصول اطمینان از تقویت فعالیت‌ها و ظرفیت‌های بهداشت دام به منظور کاهش تعارض با تجارت بین‌المللی ناشی از اقدامات مربوط به بهداشت دام و افزایش بهره‌وری دام اهلی و تجارت دام‌های سالم و فرآورده‌های دامی ایمن براساس استانداردهای بین‌المللی سازمان جهانی بهداشت دام ترغیب خواهد داد.

معاون وزیر و رئیس سازمان دامپزشکی کشور در ادامه به ارائه چند پیشنهاد دیگر در خصوص جزییات لازم برای رفع موانع کارشناسی و مدیریتی لازم پرداخت.

مدیرکل کشاورزی و صنایع سازمان همکاری‌های اقتصادی (اکو) و نماینده دبیرخانه “اکو- وکو” نیز در این دیدار ضمن تشکر از میهمان‌نوازی گرم مدیران سازمان دامپزشکی ایران و حضور با سطح بالا در این نشست، به ارائه گزارشی در خصوص وضعیت تصویب اساسنامه‌های “اکو- وکو” که تاکنون تنها از سوی ایران و افغانستان بوده است، پرداخت.

گفتنی است؛ در این نشست سبحانی معاون تشخیص و درمان، اختیارزاده سرپرست معاون بهداشتی و پیشگیری، خلج رئیس اسبق سازمان دامپزشکی و مشاور رییس سازمان دامپزشکی کشور، صالحی مدیرکل دفتر قرنطینه و امور بین‌الملل، اکبرپور سرپرست حوزه ریاست سازمان و اسدی مشاور معاون وزیر و مدیر روابط عمومی سازمان نیز حضور داشتند.

وی به ظرفیت‌های همکاری سازمان دامپزشکی کشور اشاره و تصریح کرد: این سازمان از بنیه فنی و کارشناسی بالایی در منطقه غرب آسیا برخوردار است و سازمان دامپزشکی ایران یکی از بهترین سرویس‌ دهنده‌های خدمات دامپزشکی عضو اکو است.