آموزش سرمایه‌انسانی مهمترین رکن توسعۀ فناوری اطلاعات است

وی افزود: تلاش نظام صنفی رایانه‌ای در سال‌های گذشته سبب شد تا این موضوع در شورای فرهنگ عمومی و شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح و مصوب شود که سالروز زادروز حکیم خوارزمی به نام روز ملی فناوری اطلاعات نام‌گذاری گردد.

این فعال افتصاد دیجیتال تصریح کرد: این گفتگوها باید با هدف تأمین نظر توأمان بخش دولتی و خصوصی انجام شود، سازمان نظام صنفی رایانه‌ای امور مشترک خود با هر سه قوه را مجدانه پیگیری می‌کند به خصوص با دستگاه اجرایی که نقش عملیاتی بیشتری در این حوزه دارد.

 

وی افزود: فعالان فناوری اطلاعات در زمینه‌های مختلفی مسائلی دارند که تلاش داریم تا آن‌ها را مرتفع سازیم، بخشی از مسائل شرکت‌ها به حوزه گمرک، گروهی دیگر به حوزۀ بیمه و قسمتی به حوزۀ رگلاتوری ارتباط دارد، برای مثال برخی فعالان این صنعت موضوعات زیادی با رگلاتورهایی مانند بیمه و بانک مرکزی دارند که ما در نظام صنفی‌رایانه‌ای تهران تلاش می‌کنیم که زمینۀ گفتگوی صریح بین فعالان صنعت و رگلاتورهای دولتی را به وجود بیاوریم تا مسائل به بهترین نفع رفع شوند.

وی در ادامه گفت: ضمن اینکه موضوع صنایع فناوری اطلاعات تقریباً یک حوزۀ دانش بنیان صرف محسوب می‌شود و افراد بر اساس تخصص و دانش خود موفقیت به دست می‌آورند که همین مسئله سبب رشد بیشتر فناوری اطلاعات در ایران شده است.

این فعال اقتصاد دیجیتال در ادامه گفت: گروه سوم از قشر هدف ما شرکت‌های دانش‌بنیان هستند که تلاش خواهیم کرد تا گام‌های مثبتی برای رفع مشکلات آن‌ها به خصوص در حوزه‌های بیمه ، مالیات،  و سرمایه های انسانی برداریم.

وی تأکید کرد: جامعۀ هدف بعدی ما نیروهای حقیقی یا اصطلاحاً فری لنسرها هستند، آن‌ها کارفرمای خود هستند و وابستگی خاصی به هیچ مجموعه‌ای ندارند، البته این امکان را دارند که تأثیر شگرف بر اقتصاد کشور داشته باشند.

بخوانید:  سرپرست جدید فرمانداری آوج منصوب شد

به گزارش خبرنگار گروه علمی و فناوری خبرگزاری برنا، محمدبن‌موسی معروف به خوارزمی یکی از بزرگترین دانشمندان ایرانی است که بر اساس تقویم ایران، سالگرد زاد روز وی به نام روز ملی فناوری اطلاعات نامیده شده است، شاید تقارن این نام‌گذاری از این باب بوده که فناوری اطلاعات امروز تقریباً به همۀ علوم مرتبط است و خوارزمی نیز بر همۀ علوم مسلط بوده، تأثیر خوارزمی بر تاریخ علمی جهان به حدی بوده است که جرج سارتن، در کتاب مقدمه‌ای بر تاریخ علم، نیمه اول سده ۹ میلادی را «عصر خوارزمی» می‌نامد!

انتهای پیام/

رئیس هیأت مدیرۀ سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران تأکید کرد: حمایت و جذب بیشتر مجموعه های دانش بنیان و استارتاپ‌ها در برنامۀ ما قرار دارد؛ چرا که آینده اقتصاد دیجیتال در اختیار آن‌ها است، این فعالان اقتصاد دیجیتال این امکان را دارند که واحد صنفی تشکیل دهند و مورد حمایت سازمان قرار بگیرند.

خبرنگار: علیرضا عموزاد

اسلامی در پاسخ به این سوال که علت نام‌گذاری این روز چیست، عنوان کرد: همکاران ما در نظام صنفی رایانه‌ای از سال‌ها به دنبال انتخاب روزی برای نام‌گذاری به نام روز ملی فناوری اطلاعات، پیشنهاد ما از همان زمان نام‌گذاری زاد روز حکیم محمد خوارزمی به نام فناوری اطلاعات بود، ریاضیدان برجستۀ ایرانی بود که می‌توان وی را در عمل سازندۀ بنیان گذار نخستین الگوریتم‌های حوزۀ فناوری دانست.

این فعال فناوری اطلاعات دربارۀ ارزیابی خود از وضعیت صنایع مرتبط در ایران تأکید کرد: باید اذعان کرد که فناوری اطلاعات تنها صنعت ایران است که رشد اقتصادی خارج العاده‌ای زیادی داشته به طوری که عامۀ مردم ایران آن را حس کردند، این صنعت هرچند عمر زیادی ندارد اما زندگی همۀ مردم را متأثر کرده است و پیشرفت آن بر کسی پوشیده نیست.

بخوانید:  حمایت بهزیستی از ۷ هزار زن سرپرست خانوار در ایلام

 منبع

اسلامی در خاتمه گفت: مهمترین برنامه و وظیفۀ صنف در شرایط فعلی آموزش تخصصی نیروی انسانی و حفظ آن در صنایع فناوری اطلاعات می‌دانم تا سبب شود که بخش زیادی از متخصصان مختلف و جوانان به سوی فعالیت در حوزۀ فناوری های نوین گام‌ بردارند، امری که قطعاً منجر به پیشرفت کشور در این زمینه خواهد شد.

رئیس هیأت مدیرۀ سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران دربارۀ ویژگی‌های خوارزمی که منجر به این نام‌گذاری شد، تصریح کرد: پیش از هرچیز باید ایرانی بودن وی را مدنظر قرار دهیم، در وهلۀ بعد جایگاه جهانی ایشان اهمیت دارد، دنیای علم خوارزمی را به سبب مسئلۀ الگوریتم‌هایی که طراحی کرده است، مورد ستایش قرار می‌دهد. ویژگی سوم ایشان، تسلط به همۀ علوم و جامع الاطراف بودن این دانشمندان برجستۀ ایرانی به خصوص در علم ریاضی است.

اسلامی دربارۀ برنامه‌های آینده سازمان نظام صنفی رایانه‌ای و راهکارهای این سازمان برای توسعۀ زیست بوم فناوری اطلاعات، عنوان کرد:  سازمان نظام صنفی رایانه‌ای به خصوص با توجه به شعار سال «تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین» تلاش دارد تا حمایت ویژه‌ای از زیست بوم انجام شود.

همین موضوع بهانه‌ای شد تا گفتگویی با حسین اسلامی رئیس هیات مدیره منتخب سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران ترتیب دهیم که شرح آن را در ادامه می‌خوانید.