آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید خارج از کنترل قدرت‌ها باقی بماند


ایروانی: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید خارج از کنترل قدرت‌ها باقی بماند

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد گفت: وظیفه راستی آزمایی آژانس و حتی نگرانی‌های عدم اشاعه ای نباید مانعی برای بهره برداری صلح آمیز از انرژی هسته‌ای به عنوان حق مسلم کشورهای عضو باشند.

به گزارش خبرگزاری برنا، امیر سعید ایروانی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک تاکید کرد، هیچ مسئله‌ای درباره اجرای توافقات پادمانی ایران وجود ندارد و این امر در آخرین گزارش مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی  نیز تائید شده است. در همین راستا، هیات فنی ایران برای پاسخ به سئوالات آژانس به وین سفر کرده است.

هفتاد و هفتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد گزارش سالانه اجلاس آژانس بین المللی انرژی اتمی را با اجماع تصویب کرد. در جلسه‌ای که بدین منظور با حضور دبیرکل و سفرا و نمایندگان دائم کشورهای عضو در نیویورک برگزار شد، پس از سخنرانی رئیس مجمع عمومی و مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، نمایندگان کشورها مواضع خود را اعلام کردند.

  سفیر و نماینده دائم کشورمان در سخنرانی خود با تاکید بر نقش مهم انرژی هسته‌ای در ابعاد مختلف توسعه اقتصادی و اجتماعی کشورها اظهار داشت،این موضوع در NPT و اساسنامه آژانس کاملا تصریح شده و یکی از وظایف اساسنامه ای آژانس کمک به کشورهای عضو برای استفاده صلح آمیز انرژی هسته ای است.

  نماینده دائم کشورمان افزود، وظیفه راستی آزمایی آژانس و حتی نگرانی‌های عدم اشاعه ای نباید مانعی برای بهره برداری صلح آمیز از انرژی هسته‌ای به عنوان حق مسلم کشورهای عضو باشند. 

  این دیپلمات ارشد کشورمان با اشاره به خروج غیرقانونی امریکا از برجام و تحمیل مجدد تحریمهای غیرقانونی، تصریح کرد، ایران به تعهدات پادمانی خود پایبند بوده و در صورت اجرای کامل و موثر تعهدات توسط سایر طرفهای برجام، کشورمان آماده است برجام را به صورت کامل اجرا کند. 

  امیر سعید ایروانی همچنین با اشاره به همکاری نزدیک ایران و آژانس که در بین کل اعضا بیشترین میزان بازرسی را دریافت کرده، تاکید نمود،هیچ مسئله ای درباره اجرای توافقات پادمانی ایران وجود ندارد و این امر در آخرین گزارش مدیرکل آژانس نیز تائید شده است. در همین راستا، هیات فنی ایران برای پاسخ به سئوالات آژانس به وین سفر کرده است. 

سفیر کشورمان در سازمان ملل خاطر نشان ساخت، بی طرفی، استقلال و حرفه ای گرایی آژانس نباید مخدوش شود و این سازمان باید خارج از کنترل قدرتها باقی بماند تا همه بتوانند از کمکهای فنی و حمایتی آزانس برای توسعه برنامه های صلح آمیز هسته ای برخوردار باشند.

وی با اشاره به حملات خرابکارانه اسرائیل به تاسیسات هسته ای و ترور بزدلانه دانشمندان هسته ای ایران بوده، از سازمان های بین المللی و به ویژه سازمان ملل خواست تا این جنایات را محکوم کنند. ایروانی اضافه کرد که رژیم صهیونیستی همچنان به عضویت ان پی تی در نیامده و تمایلی هم برای پذیرش این معاهده و پادمانهای آژانس ندارد و آژانس باید بدون جهت گیری و به صورت حرفه ای با این موضوع برخورد کند.

انتهای پیام/


آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف

منبع