آیا «تجرد قطعی» انتخاب جوانان است؟


آیا «تجرد قطعی» انتخاب جوانان است؟

بر اساس آمارهای موجود، ازدواج در ایران متناسب با جمعیت کشور افزایش پیدا نکرده و کشور ما امروزه با معضلی جدی به نام «تجرد قطعی» روبه رو ست، اصطلاحی که چندسالی است برای جوان هایی که دیگر امیدی به ازدواج کردن ندارند یا به واسطه مشکلات فردی، خانوادگی یا اجتماعی احتمال ازدواج برای آنها کمرنگ شده، استفاده می شود.

به گزارش خبرنگار باشگاه جوانی خبرگزاری برنا، انتخاب همسر و تشکیل خانواده حق طبیعی هر انسانی در جامعه است و هر کسی می تواند مطابق معیارهای شخصی و خانوادگی و با توجه به شرایط فکری، رفتاری و اعتقادی خود ازدواج  کند اما امروزه شرایط کشور به سمتی رفته که ما را با چالش تجرد قطعی روبه رو کرده است.

بر اساس آمارهای موجود، ازدواج در ایران متناسب با جمعیت کشور افزایش پیدا نکرده و کشور ما امروزه با معضلی جدی به نام «تجرد قطعی» روبه رو ست، اصطلاحی که چندسالی می شود برای جوان هایی که دیگر امیدی به ازدواج کردن ندارند یا به واسطه مشکلات فردی، خانوادگی یا اجتماعی احتمال ازدواج برای آنها کمرنگ شده، استفاده می شود.

آغاز تجرد در ایران از سال 90

افزایش این پدیده در کشور ما از دهه شصتی هایی شروع شد که در دهه نود جوانانی در سن ازدواج بودند اما یا تصمیم گرفتند مجرد بمانند و یا شرایط آن ها را به سمتی سوق داد که قید ازدواج را بزنند، آمار تجرد قطعی تا قبل از انقلاب برای زنان 2 درصد و برای مردان کمتر از 2 درصد بود و اما رفته رفته این آمار کاهش یافت تا در سال 90 با آغاز تجرد در ایران رو به رو شدیم.

معمولاً تصمیم برای مجرد ماندن در سن های 35 تا 45 سالگی بیشتر گرفته می شود و بیش از 13 میلیون جوان ایرانی سن متناسب با ازدواج را سپری کرده و یا در حال سپری کردن آن هستند، بر اساس آمار وزارت ورزش و جوانان، حدود 25 درصد دختران در سال 91 مجرد بودند.

چرا جوانان از ازدواج گریزانند؟

شاید تا قبل از 35 سالگی جوان به دلیل بودن در کنار خانواده چندان احساس تنهایی نکند اما از یک برهه زمانی به بعد این احساس تنهایی و نا امیدی تبدیل به معضل افسردگی می شود.

بر خی از کارشناسان بر این باورند که باید با با بررسی زندگی افراد ببینیم چه اتفاقی می افتد که یک جوان تصمیم می گیرد ازدواج نکند.

مهدی متقی فر مدیرکل دفتر برنامه ریزی و توسعه اجتماعی جوانان بر این باور است که به طور طبیعی یکی از پیامدهای عدم تمایل به ازدواج، ایجاد یک سری معضلات اجتماعی است که با بالا رفتن سن ازدواج جای تأمل جدی دارد.

مسائل فرهنگی یا اقتصادی؟ مسأله این است!

متقی فر با بیان اینکه عوامل فردی، فرهنگی، سبک زندگی افراد و فضای خانواده در ازدواج جوانان موثر است، اعتقاد دارد که خیلی از افراد مسائل اقتصادی را مهمترین مانع بر سر راه ازدواج خود عنوان می کنند، اما طبق آمار موجود به راحتی می توان تشخیص داد که در استان های محروم که توان اقتصادی پائین تر است ما در حوزه ازدواج با مشکل کمتری مواجه هستیم، بنابراین علیرغم اهمیت مباحث اقتصادی می بینید که بحث فرهنگی به معنای تفکر، نوع نگاه و سبک زندگی افراد در این مقوله موثر است.

گروه جوانان خبرگزاری برنا برای بررسی این موضوع و چرایی گرایش جوانان به تجرد، دلایل ترس از ازدواج، و تدثیر سبک زندگی جوانان بر تمایل یا عدم تمایل آن ها به ازدواج با تعدادی از کارشناسان در این حوزه به گفت و گو پرداخته که طی روزهای آینده منتشر خواهد شد.

انتهای پیام/


آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف

منبع