آیا ورزش غیرفعالانه هم برای سلامت انسان مفید است؟

به گزارش خبرنگار گروه علم و فناوری خبرگزاری برنا، یک مطالعه جدید توسط دانشجویان فارغ التحصیل حرکت شناسی از دانشگاه وسترن نشان داده است که ورزش غیرفعال منجر به افزایش جریان خون در مغز و بهبود عملکرد اجرایی می شود و مزایای شناختی مشابه ورزش فعال برای انسان دارد/

تأثیر بالقوه برای افراد با تحرک محدود یا بدون تحرک می تواند عمیق باشد. هیث توضیح داد که اگر این کار به طور منظم انجام شود، افزایش جریان خون به مغز و در نتیجه بهبود عملکرد اجرایی انسان قابل دسترس خواهد بود که این امر در نهایت منجر به بهبود وضعیت سلامتی فرد نیز خواهد شد.

متیو هیث، استاد حرکت شناسی و سرپرست این مطالعه گفت: از نظر ورزش غیرفعال، ما فقط می‌توانیم نتیجه را فرض کنیم زیرا این نوع تحقیق قبلاً انجام نشده بود.

 

این مطالعه که در Psychophysiology منتشر شده است، اولین مطالعه ای است که به بررسی این موضوع می پردازد که آیا مزایایی برای سلامت مغز در طی ورزش های غیرفعال وجود دارد، ورزش غیرفعال ورزشی است که اندام های فرد از طریق یک نیروی خارجی حرکت می‌کنند(پدال های چرخه ای که توسط چرخ لنگر مکانیکی رانده می شوند).

هیث و تیم پتانسیل زیادی را در استفاده از تمرینات غیرفعال در خانه های مراقبت طولانی مدت یا در برنامه های توانبخشی برای افرادی که از آسیب های اسکلتی عضلانی بهبود می یابند و نمی توانند ورزش های تحمل وزن را انجام دهند، می بینند. این مطالعه توسط دانشجوی ایرانی مقطع کارشناسی ارشد مصطفی شیرزاد رهبری شد و توسط دانشجویان فارغ التحصیل بنجامین تار، کانر دالتون، جیمز ون ریسن و مایکل مارسالا به صورت مشترک انجام شد.

بخوانید:  دو بازیکن تیم ملی ایران در خطر محرومیت

خبرنگار: زهرا وجدانیمنبع

در حین ورزش غیرفعال، اندام های فرد حرکت می کنند و گیرنده های عضلانی او کشیده می شوند. این اطلاعات به مغز ارسال می‌شود و نشان می‌دهد که خون بیشتری در نواحی متحرک بدن و در مناطق متصل به مغز مورد نیاز است. این افزایش در جریان ورود خون به مغز، در حالی که به طور قابل توجهی کمتر از ورزش فعال بود، باعث بهبود عملکرد اجرایی در مقیاس مشابه شد که نتیجه ای هیجان انگیز برای محققان بود.

تحقیقات قبلی نشان داده است که ورزش فعال که فرد در آن ماهیچه های خود را به میل خود فعال می کند، این امکان را دارند که جریان خون به مغز را افزایش دهد و عملکرد اجرایی را بهبود بخشد. ورزش غیرفعال نیز جریان خون ورودی به مغز را افزایش می دهد، اما یافته‌های علمی تاکنون در این رابطه بسیار کم است.

عملکرد اجرایی یک توانایی شناختی درجه بالاتری است که به افراد اجازه می دهد برنامه ریزی کنند و از فعالیت های زندگی روزمره حمایت کنند. افرادی که دارای اختلالات شناختی خفیف هستند، مانند افرادی که علائم آلزایمر در مراحل اولیه را تجربه می کنند، عملکرد اجرایی آن‌ها دچار اختلال می‌شود.

طی یک جلسه 20 دقیقه ای با بزرگسالان جوان سالم، تیم عملکرد اجرایی را در ابتدا، قبل از ورزش شرکت کنندگان ارزیابی کرد و داده های پس از تمرین را با هم مقایسه کرد. آن‌ها بدون افزایش ضربان قلب یا فشار خون دیاستولیک، بهبودی در عملکرد اجرایی به همان اندازه برای شرایط ورزش غیرفعال و فعال دریافتند.

بخوانید:  آرمان ما تبدیل رویان به یکی از پژوهشگاه‌های برتر جهان است

نتایج این مطالعات را می‌توان با بررسی اینکه آیا مزایای عملکرد اجرایی در فواصل زمانی طولانی‌تر پس از ورزش ادامه می‌یابد و همچنین با گنجاندن شرکت‌کنندگان متنوع‌تر (مثلاً کسانی که مسن‌تر هستند یا از نظر سلامتی به خطر افتاده‌اند) بهبود داد؟

انتهای پیام/