ابراز تمایل عربستانی‌ها برای سرمایه گذاری در ایران/ فرصت مناسب برای توسعه صنعت پتروشیمی


انتهای پیام/

وی با اشاره به سرمایه‌گذاری این کشور در چین گفت: پس از جنگ اوکراین و روسیه و بلوکه شدن سرمایه روسیه در بعضی بانکها و شرکت های غربی، تغییرات زیادی در جهان به وقوع پیوسته است. عربستان هم فهمیده است که نباید تمام تخم مرغ ها را در سبد کشورهای غربی بگذارد و سعی می‌کند که سرمایه‌های خود را در نقاط مختلف جهان پخش کند. مثلا اخیرا عربستان در چین در پروژه پتروپالایشگاه سرمایه‌گذاری سنگینی کرده است و به دنبال سرمایه‌گذاری در بازارهای جدید و دست نخورده است. خوب ایران از این منظر پتانسیل بالایی در جذب سرمایه گذاری دارد. 

وی در پایان گفت: گفته می‌شود آقای رئیس جمهور در حال تدارک سفر به عربستان هستند، پیشنهاد می‌شود در این سفر  لیستی از طرح های پتروشیمی خوراک مایع با رویکرد احداث پارک‌های شیمیایی جهت مصرف صنایع پایین دستی آماده شده و به دست سعودی‌ها به عنوان پکیج سرمایه‌گذاری برسد و از این فرصت استفاده شود چرا که وزیر دارایی عربستان ابراز تمایل به سرمایه‌گذاری در ایران را صریحا اعلام کرده است.

خط لوله گاز خط لوله نفت

یک کارشناس انرژی تاکید کرد ایران باید از فرصت سرمایه‌گذاری عربستان به نحو احسنت استفاده کند و در سفر رییس جمهور به عربستان لیستی از موارد سرمایه گذاری به طرف سعودی داده شود.آیا این خبر مفید بود؟

ایران عربستان

مصطفی سعیدی یک کارشناس انرژی در گفت وگو با خبرنگار نفت خبرگزاری برنا پیرامون تفاهم ایران و عربستان اظهار داشت: عربستان کشوری با درآمدهای بالای نفتی است چنانچه این کشور روزی ده میلیون بشکه نفت خام می‌فروشد که اگر هر بشکه را هم 80 دلار فرض کنیم، سالانه 292 میلیارد دلار فقط از محل فروش نفت خام کسب درآمد می‌کند.

بخوانید:  حضور‌ وزیر‌ ورزش در جمع استقلالی‌ها

سعیدی به سابقه سرمایه‌گذاری عربستان در ایران اشاره کرد و گفت: عربستان در گذشته تجربه ورود و سرمایه گذاری در صنایع غذایی ایران را داشته است و این سرمایه گذاری می تواند به دیگر صنایع کشور نیز تسری یابد.

منبع


|

ابراز تمایل عربستانی‌ها برای سرمایه گذاری در ایران/ فرصت مناسب برای توسعه صنعت پتروشیمی