اجرای اعلامیه بالفور حاصلی جز بی ثباتی و ناامنی در منطقه حساس غرب آسیا نداشته است

به گزارش خبرگزاری برنا، در سالروز صد و ششمین سالگرد صدور اعلامیه ننگین بالفور درسال ۱۹۱۷ نشستی با موضوع « اعلامیهبالفور و  نقش انگلیس در شکل گیری رژیم صهیونیستی» در مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امورخارجه برگزار شد.

انتهای پیام/منبع

در این نشست با اشاره به تاریخ دوم نوامبر ۱۹۱۷ که طی آن بالفور وزیرخارجه وقت انگلیس با صدور نامه ای خطاب به روتشیلد ازتشکیل خانه ملی برای یهود در سرزمین فلسطین حمایت کرد، تاکید شد که این اعلامیه که زمینه سازی آن از سال ها قبل انجام شده بود،نخستین گام رسمی برای تأسیس رژیم جعلی صهیونیستی در سرزمین فلسطین در راستای پاسخ دادن به مطالبات صهیونیسم جهانیبود.

در این نشست بر مبنای اسنادنگاری و تاریخ نگاری بیان شد که اعلامیه بالفور سرآغازی برای مهاجرت تدریجی صهیونیست ها از نقاطگوناگون جهان و آوارگی ملت فلسطین با قدمتی چندین هزار ساله در این سرزمین مقدس شد.

وقایع اخیر در غزه نیز نشان می دهد که اعلامیه بالفور و جنایات علیه فلسطین نتوانسته به این رژیم جعلی هویت بخشد و همچنان ملتفلسطین با ادامه مبارزات با تمامی ابزارها و راهکارهای ممکن از آرمان فلسطین حمایت می کنند.

نتایج اجرای این اعلامیه حاصلی جز بی ثباتی، ناامنی و منازعات خونین و به تبع آن ایجاد تنش های روزافزون در منطقه حساس غربآسیا نبوده است.

اگرچه اقدامات صهیونیست ها از جمله مصادره اراضی، الحاق و شهرک سازی وضعیت فلسطین را پیچیده تر و آینده منطقه را با چالشهای جدی تری مواجه کرده است.

بخوانید:  احداث زمین استاندارد چوگان در مرکز ایران

دولت جعلی رژیم صهیونیستی سه دهه بعد در سال 1948 و در یوم النکبه بر پایه این اعلامیه در قلب سرزمین‌های اسلامی بنیان گذاشتهشد و بحرانی را رقم زد که همچنان و با گذشت بیش از ۷۵ سال همچنان ادامه دارد.

از سوی دیگر ادامه جانبداری انگلیس و آمریکا از رژیم اشغالگر صهیونیستی بر پایه اهداف شوم این اعلامیه نتوانسته است آرمانفلسطین را پایان داده و رژیم صهیونیستی را تثبیت کند.