استاندار خراسان جنوبی:در حال حاضر هیچ نقطه ای از استان با قطعی گاز مواجه نیست


به گزارش خبرنگار حوزه بحران خبرگزاری برنا از خراسان جنوبی؛  قناعت با بیان این مطلب در ستاد مدیریت بحران کشور که به صورت ویدئو کنفرانسی به ریاست وزیر کشور و با حضور کلیه استانداران برگزار شد، خاطرنشان کرد: افت شدید فشار در برخی نقاط استان، قطعی گاز پراکنده در بخش هایی از شهرستان های زیرکوه، درمیان، طبس، بشرویه، نهبندان و بیرجند و قطع گاز هزار و 900 خانوار ما را سبب شد.

وی متذکر شد: با پیگیری های صورت گرفته و تدابیری که اتخاذ شد، به همت شرکت گاز خراسان جنوبی، این مشکل صبح امروز مرتفع شد و در حال حاضر هیچ گونه قطعی گازی را در سطح استان نداریم.

استاندار با اشاره به پایش لحظه ای فشار گاز به جهت مدیریت شرایط، اظهار داشت: همین امروز صبح فشار گاز در ورودی استان و شهر خضری دشت بیاض 173 پی اس آی و در انتهای خط و شهر طبس 60 پی اس آی بود که نشان می دهد وضعیت مطلوبی نداریم.

قناعت با اشاره به برودت بی سابقه هوا در استان طی چند سال گذشته، تأکید کرد: با وجود سرمای بیش از حد هوا و ماندگاری این شرایط، به جهت همراهی مردم، طبق آمار با کاهش میزان مصرف گاز در سه روز گذشته مواجه بوده ایم.

وی افزود: میزان مصرف گاز استان در روز پنجشنبه 5.6 میلیون مترمکعب، روز جمعه 4.7 میلیون مترمکعب و روز شنبه 4.6 میلیون مترمکعب بوده که روند کاهشی یک میلیون مترمکعبی را نشان می دهد.

استاندار به تشریح اقداماتی پرداخت که برای مدیریت شرایط موجود در استان اجرایی شده و گفت: از سه شنبه گذشته تا امروز با برگزاری 4 جلسه مدیریت مصرف انرژی و 5 جلسه مدیریت بحران، تمهیدات لازم صورت گرفته و اقدامات خوبی هم انجام داده ایم.

قناعت با اشاره به تعطیلی ادارات، دستگاه های اجرایی و مراکز آموزشی به عنوان یکی از مصوبات ستاد مدیریت مصرف انرژی، تصریح کرد: بنا به ابلاغ وزارت نیرو و شرکت برق منطقه ای، ما می بایست صنایع با مصرف بالای برق را از مدار خارج می کردیم تا کاهش 30 درصدی در مصرف برق رقم بخورد که این اتفاق افتاد و شهرک های صنعتی نیز تعطیل شدند.

وی ادامه داد: بیشترین تمرکز ما در بحث تأمین نان مردم بوده که در این راستا سوخت جایگزین در اختیار نانوایی های با مشعل دوگانه سوز قرار گرفت و چون نانوایی ها در دو نوبت پخت دارند، چنانچه شرایط ایجاب کند، شیفت کاری شان افزایش خواهد یافت تا مشکلی نداشته باشیم.

به گفته وی؛ در حال حاضر در بحث تأمین آرد نانوایی ها هیچ مشکلی نداریم. استاندار با تأکید بر اهمیت فعالیت بی وقفه مراکز بهداشتی و درمانی، خاطرنشان کرد: سوخت دوم مراکز بهداشتی و درمانی تأمین شده و این مجموعه همچنان به فعالیت خود ادامه می دهند.

قناعت ادامه داد: آماده سازی حسینیه ها و تکایا با تأمین نفت سفید و نفت گاز برای شرایط اضطراری، توزیع کپسول گاز مایع در شهرستان ها از طریق استان های معین، تأمین و آمادگی برای توزیع نفت سفید در مناطقی که با قطعی گاز مواجه شوند، تأمین سوخت مایع مرغداری ها و گلخانه ها و .. از جمله اقداماتی است که برای مدیریت شرایط موجود تدبیر شده است.

وی با تأکید بر ضرورت اطلاع رسانی بموقع از تشکیل کمیته اطلاع رسانی ستاد مدیریت مصرف انرژی گفت و اظهار داشت: این کمیته با حضور روابط عمومی استانداری، روابط عمومی شرکت گاز، صدا و سیما، اصحاب رسانه و … ضمن اطلاع رسانی دقیق و بموقع، فضای آرامی را در سطح جامعه ایجاد کرده اند.

استاندار ضمن تشکر از وزیر نفت و مدیرعامل شرکت گاز و مدیر دیسپچینگ شرکت گاز ایران به جهت پاسخگو بودن تماس های مکرر استان و همراهی های لازم، گفت: به جهت اهمیت موضوع ، طی مکاتبه ای از وزیر نفت خواستیم موضوع اتصال استان به خط انتقال سیستان و بلوچستان از سمت نهبندان به دشتک زابل را در دستور کار قرار دهند.

قناعت افزود: حدفاصل نهبندان به زابل 171 کیلومتر لوله گذاری لازم داردکه اگر محقق شود، گاز استان از این طریق هم می تواند تأمین شود.

وی متذکر شد: اجرای این پروژه، فشار خراسان جنوبی را از روی خراسان رضوی برمی دارد و تأمین گاز استان ما را نیز از دو گذر مقدور خواهد کرد.

به گفته وی؛ این اتصال در مدیریت شرایط بحرانی نیز بسیار مؤثر خواهد بود.

 

انتهای پیام

خبرنگار:مرضیه شهریاری


آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالفمنبع