استفاده از نانو برای درمان پوکی استخوان

با وجود پیشرفت‌های قابل توجه در درمان پوکی استخوان، اما بسیاری از بیماران به‌دلیل نگرانی در مورد عوارض جانبی غیرمعمول و فقدان شواهد معتبر برای اثربخشی طولانی‌مدت داروهای تجویزی (به ویژه بیس‌فسفونات)، از مصرف آن‌ها خودداری می‌کنند. بنابراین، همچنان نیاز بالینی به کشف استراتژی‌هایی برای بهبود انطباق بیماران و پذیرش این داروها وجود دارد. اخیراً ادغام علم نانو و دارورسانی نویدبخش فرموله کردن یک درمان هدفمند و طولانی‌مدت برای بیماران پوکی استخوان بوده است.

خبرگزاری برنا؛ آمارهای بنیاد مطالعات سلامت استخوان و پوکی استخوان حکایت از آن دارد که از هر چهار مرد ۵۰ ساله و بالاتر، یک نفر و از هر دو زن، یک نفر در معرض شکستن استخوان به‌عنوان علامت پوکی استخوان هستند. طبق گفته کارشناسان، پوکی استخوان تا سال ۲۰۲۵ میلادی سالانه حدود سه میلیون شکستگی و تقریباً بیست و پنج میلیارد دلار هزینه در پی خواهد داشت.

پوکی استخوان یک چالش در حال رشد است. این بیماری استخوانی زمانی ظاهر می‌شود که توده استخوانی و تراکم مواد معدنی کاهش یافته یا استحکام و ساختار استخوان تغییر نموده و در نتیجه منجر به از دست رفتن تراکم استخوان و افزایش خطر شکستگی استخوان می‌شود.


|

منبع

مهدی رضوی، استادیار دانشگاه مرکزی فلوریدا (UCF) و دانشجویانش نیز اخیراً یک روش نانویی جدید مبتنی بر نانوحباب‌ها برای درمان پوکی استخوان با استفاده از کاتپسین K (CTSK) کشف کردند. CTSK نقش مهمی در فرآیند تحلیل استخوان ایفا می‌کند. نانوحباب‌ها سلول‌های استئوکلاست (سلول‌های استخوانی که ژن CTSK را در خود جای داده‌اند) را هدف قرار داده و از تماس siRNA با محیط اطراف محافظت می‌کند. در این روش، سیستم تحویل با کاهش سرعت توزیع دارو، به طولانی‌تر شدن اثربخشی فرآیند کمک می‌کند. مزیت نانوحباب‌های پاسخگو به اولتراسونیک این است که به‌عنوان یک فناوری دوگانه عمل نموده که در آن از امواج فراصوت برای مختل کردن حباب‌ها، انتقال ژن و حتی کمک به رشد استخوان استفاده می‌شود.

بخوانید:  اطلاعیه بسیار مهم درباره سایت‌های ایرانی