اصلاح مصرف سوخت توسط خودروها اقدامی اساسی برای رفع ناترازی بنزین

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: یکی از مشکلات اساسی ما در کشور که بر افزایش مصرف بنزین اثر گذاشته است، کیفیت خودروهاست. خودروهای تولید داخل مصرف بسیار بالایی دارند و بهینه سازی مصرف در آن‌ها رعایت نمی شود.

اصلاح مصرف سوخت توسط خودروها اقدامی اساسی برای رفع ناترازی بنزین

اصلاح مصرف سوخت توسط خودروها اقدامی اساسی برای رفع ناترازی بنزین

کارشناسان معتقدند، اگر چاره اندیشی عاجلی برای رفع مشکل ناترازی بنزین نداشته باشیم و اصلاح کیفیت خودروها را در دستور کار قرار ندهیم، باید منتظر بروز مشکلات جدی در حوزه‌ بنزین باشیم. مشکلاتی که کشور را به لحاظ اقتصادی در تنگنا قرار‌ می‌دهند.

سرمدی گفت: راهکارهایی را‌ می‌توانیم برای بهبود وضعیت خودروها در کشور در دستور کار قرار دهیم. اولین اقدام باید این باشد که در راستای اصلاح کیفیت خودروها گام برداریم. کیفیت خودروهای ساخت داخل باید بهینه شود و تحت کنترل و نظارت قرار بگیرد. نباید اجازه دهیم فقط کمیّت خودروهای ساخت داخل افزایش یابد و کیفیت پایین بماند.

وی ادامه داد: فرهنگ مصرف انرژی نیز در کشور ما درست نیست و بر گستره‌ مشکلات مان افزوده است. استفاده از خودروهای تک سرنشین نیز از دیگر عوامل موثر بر ناترازی بنزین در کشور بوده است. عدم سرمایه گذاری در نوسازی و توسعه‌ پالایشگاه‌ها نیز عامل مهم دیگری است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس تأکید کرد: چاره اندیشی برای رفع مشکل ناترازی بنزین در کشور یک ضرورت است. در غیر این صورت، در آینده‌ نزدیک با مشکلات لاینحلی مواجه‌ می‌شویم. واردات بنزین به لحاظ اقتصادی، سیاسی و امنیتی به مصلحت نیست و باید سیاست گذاری‌های جدی در راستای اصلاح کیفیت خودروها و بهینه سازی مصرف آن‌ها، تقویت حمل و نقل عمومی و تنوع بخشی سبد سوختی کشور داشته باشیم.

بخوانید:  یکی از گام های توافق برجام درآینده عملیاتی می‌شود/ بورل گفت قطعنامه پارلمان اروپا احساسی است

وی ادامه داد: قیمت بنزین در کشورمان واقعی نیست و همین امر در بروز برخی مشکلات در حوزه‌ بنزین موثر بوده است. اگر قرار باشد آزادسازی قیمت بنزین را داشته باشیم، باید با احتیاط این کار انجام شود. نباید اجازه دهیم این اصلاح قیمتی به صورت افسار گسیخته بر قیمت سایر خدمات و کالاها تأثیر بگذارد.

سرمدی گفت: در چاره جویی برای رفع مشکل ناترازی بنزین در کشور باید به تمامی آنچه در بالا مطرح شد، توجه کنیم. اگر چاره اندیشی عاجل، اساسی و صحیحی در این زمینه نداشته باشیم. هر روز فاصله‌ بین تولید و مصرف بنزین در کشور بیشتر و حل و فصل موضوع سخت تر‌ می‌شود.

به زعم کارشناسان، عوامل مختلفی در بروز ناترازی بنزین در کشور موثر بوده اند. به ویژه آنان اعتقاد دارند، بالا بودن میزان مصرف خودروها و از رده خارج نکردن خودروهای اسقاطی در بروز این مشکل تأثیر زیادی داشته اند.

اصلاح مصرف سوخت توسط خودروها اقدامی اساسی برای رفع ناترازی بنزینمیسیون اجتماعی مجلس خاطرنشان کرد: در بحث کیفیت خودروها باید به موضوع خودروهای فرسوده و نقشی که در بالا بردن مصرف بنزین در کشور دارند، توجه داشته باشیم. حذف خودروهای فرسوده در کشور سازوکار درست و کاملی ندارد. استفاده از خودروهای با عمر بالا به افزایش مصرف بنزین در کشور دامن زده است.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری برنا، آمار گمرک کشور نشان‌ می‌دهد که صادرات بنزین ایران در سال 1401 تقریبا صفر بوده و حتی اخبار مبنی بر واردات بنزین در برهه‌های مختلف در قالب تهاتر نیز به گوش‌ می‌رسد. بدین ترتیب با فرض تراز بودن بنزین در سال گذشته، امسال ناترازی بنزین به میزان 13.5 میلیون لیتر در روز ایجاد‌ می‌شود.

بخوانید:  اوقات شرعی تبریز در ۳ فروردین ۱۴۰۲

انتهای پیام/ منبع

 البته دولت با انجام برخی راهکارها، بنزین مورد نیاز کشور را از داخل و سایر ظرفیت‌های تولید بنزین تامین کرده است. اما نیاز است سیاست گذاری‌های صحیحی اعمال شود که جلوی بروز مشکل را در آینده نزدیک بگیریم.

کیومرث سرمدی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری برنا درباره مشکل ناترازی بنزین، عوامل موثر در این مشکل و راه‌های برون رفت از این وضعیت اظهار داشت: کیفیت پایین جاده‌ها و خودروها از عوامل موثر بر این موضوع هستند. بالا بودن مصرف سوخت در خودروها در افزایش بی رویه‌ مصرف بنزین در کشور اثرگذار بوده است.