اعتمادسازی به رسانه های داخلی نیازمند آزادی عمل در اطلاع رسانی است

photo_2022-12-27_13-38-13

امید که با الگوگرفتن از شخصیت برجسته شهید سلیمانی ها و تدبیر و عقلانیت در امور همه کمک کنیم تا اعتماد و امید در جامعه تقویت شده و نظام اسلامی همچنان با اقتدار با پشتیانی مردم فهیم در مسیر حفظ ارزشها گام بردارد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی برنا از قزوین؛ بسیج رسانه استان قزوین مدتی است در راستای جهاد تبیین و روشنگری و بررسی راهکارهای ایفای نقش موثرتر از سوی رسانه در شرایط حساس کنونی در اقدامی مبتکرانه نسبت به برگزاری نشست های تخصصی، تبیین شرایط موجود با حضور اساتید حوزه های سیاسی اقدام کرده که می تواند دستاوردهای مناسبی برای فعالان رسانه و انتقال دیدگاه خبرنگاران به برخی تحلیل گران داشته باشد. 

رضایی پرسید: آیا ابزار استقلال رسانه را داریم و شورای اطلاع رسانی اهمیتی به رسانه ها داده و یا کمکی کرده که امروز انتظار مرجعیت داشته باشیم؟ در حالی که محدود شدن حضور رسانه ها در نشست های استانی نشان می دهد که جایگاه رسانه از نظر مدیران جدی نیست.

وی بیان کرد: وقتی سرنوشت مدیران ناتوان را با نظام گره می زنیم دیگر نمی توان مدیر ضعیف را برکنار کرد زیرا تصور می شود نظام زیر سوال می رود و این رویکرد موجب بدبینی و بی اعتمادی مردم می شود.

سلیمانی از هفته نامه فروردین امروز اظهارداشت: برای حل بخشی از مشکلات رسانه ای نیازمند تغییر رویکرد امنیتی به اطلاع رسانی هستیم و نگاه فعلی محدود کننده است.

کشاورز اظهارداشت: تضعیف صدا و سیما هنر نیست و این رسانه فراگیر هرچند در سالهای اخیر با ریزش مخاطب روبو بوده اما همچنان تاثیرگذار است و جایگاه خود را دارد و باید به رسانه نقش بیشتری دهیم و مدیران به جای توییت زدن بهتر است از طریق رسانه ها با مردم ارتباط داشته باشند و پاسخگو شوند.

photo_2022-12-27_13-38-21

لشکری از اصحاب رسانه هم اظهارداشت: وقتی رسانه های داخلی منابع مالی مناسبی ندارند و نمی توانند استقلال خود را حفظ کنند آسیب پذیرند و قادر نیستند با رسانه های بیگانه رقابت منطقی داشته باشند.

وی اضافه کرد: در یک پژوهش از میان ۱۰۷ نفر از افرادی که در خصوص رسانه های داخلی نظرسنجی کردیم حدود  ۶۹ درصد گفتند مرجعیت منابع خبری آنها خارج از کشور است و فقط  ۹ درصد از رسانه ملی و سایر رسانه ها خبردریافت می کردند که نشان می دهد رسانه های ما اقناع خبری ندارند و تضعیف شده اند.

عابدینی از خبرگزاری مهر نیز اظهارداشت: این روزها با بحران بی اعتمادی مردم به رسانه ها مواجهیم و سیاست گذاری های اشتباه به ما آسیب زیادی زده و اگر فعالیت های بسیج رسانه نبود کاملا منفعل بودیم.

استقلال مالی رسانه اهمیت دارد

این تفکر که گفتن نقاط ضعف و اشتباهات موجود در کشور که نمی توان آن را انکار کرد، در یک جمع تخصصی و محدود 10 تا 20 نفره که فقط با همین هدف دور هم جمع شده اند تا آسیب ها را بگویند، تضعیف نظام و زیر سوال بردن افراد تلقی شود، اشتباهی فاحش و با اهداف این نشست در تضاد است.

 جهانبخش تصریح کرد: تنوع رسانه ای یک ظرفیت است که همه باید کمک کنیم تا کار مشترکی تعریف شود و ابتدا برخی واقعیت های موجود را بپذیریم وسپس اقدام عملی داشته باشیم.

محمد کشاورز رئیس بسیج رسانه استان قزوین در ابتدای این نشست ضمن بیان اهمیت این موضوع اظهار داشت: یکی از مشکلاتی که در اغتشاشات اخیر دیده شد انفعال مرجعیت رسانه ای داخلی بود و بخشی از مردم به سمت رسانه های بیگانه رفتند که باید ببینیم چه راهکاری اتخاذ شود تا ضمن اعتمادسازی بتوانیم زمینه جلب اعتماد عمومی برای دریافت اطلاعات از رسانه های داخلی را مهیا کنیم تا استفاده از رسانه های کشورمان را بر دیگر منابع خبری بیگانه ترجیح دهند.

خانم عبداللهی از ایسنا هم اظهارداشت: باید پذیرفت که شرایط خاصی داریم و رسانه ها بویژه رسانه ملی ضعیف عمل کرده و با این رویکرد نمی توان جامعه را قناع کرد.

photo_2022-12-27_13-39-11

وی بیان کرد: بیان روایت ها در قالب های مختلف مانند کلیپ، عکس، فیلم و مستند سازی می تواند شبهات را رفع کند و در خصوص مشکلات سوالاتی هست که اگر ما روایت درستی از واقعیت ها نداشته باشیم حتما دشمن روایت غلط می کند و آسیب می بینیم.

حجت الاسلام خلج نیز گفت: در این نشست ها نباید نقاط منفی گفته شود و ما وظیفه داریم عملکرد خوب نظام و نقاط قوت را مطرح کنیم و سیاه نمایی پسندیده نیست.

خلج تصریح کرد: آیا ارزیابی کارشناسی شده که نقاط ضعف ما کجا بوده و تا چه میزان آنچه دشمنان گفته اند غیر واقعی و مردم فریبی بوده است؟

photo_2022-12-27_13-38-41

وی افزود: نشریات محلی می توانند نقش مهمی در این عرصه ایفا کنند اما از نظر مالی مشکل دارند و انگیزه لازم برای خلق ایده و ابتکار و خلاقیت نیست که باید این نقیصه برطرف شود.

خرم نیا تصریح کرد: امروز جای روایت گری توسط رسانه های داخلی خالی است و با تعریف سیاسی و امنیتی کردن فضا اجازه مانور را گرفته ایم و رسانه های داخلی از محتوای غنی و موثر جا مانده اند.

وی گفت: البته بن بست رسانه های کلاسیک و خبرگزاری های رسمی در خارج از کشور نیز مشاهده می شود که به بحران رسیده اند و قالب های جدید ارائه کرده و خودشان به سمت کارهای جدید رفته اند و ما هم باید تغییراتی داشته باشیم.

بخوانید:  برداشت ۸۲ هزار تن موز از باغات سیستان و بلوچستان

وی گفت: اطلاع رسانی بموقع و روایت اول از میدان باید توسط رسانه داخلی باشد اما امروز مردم اعتماد ندارند و برای بازیابی آن باید اقدام مناسب کرد.

این فعال رسانه اظهارداشت: دراتفاقات اخیر با افرادی روبرو شدیم که به دلیل حباب و خلاء اطلاعاتی هیچ اشتراکی با ما نداشتند و متاسفانه جو رسانه ای باعث شده بود حتی برخی نسبت به پرچم و خاک خود تعصب لازم را نداشته باشند که نگران کننده است و همه وظیفه داربم لنگری درست کنیم تا این کشتی دچار آسیب و نوسان نشود.

اعتماد مردم به رسانه را بازیابی کنیم

خورگامی از دیگر فعالان رسانه هم گفت: اگر رسانه تاثیرگذار باشد می تواند خود را به هر شیوه ممکن اداره کند و از بخش خصوصی برای حمایت های مالی برخوردار باشد و حفظ استقلال رسانه منوط به قطع وابستگی از بدنه دولت است.

در ادامه رستمی از رسانه پرسون هم گفت: امروز در یک شرایط خاصی هستیم و باید در رسانه سیاست گذاری کنیم و با برطرف کردن نقاط ضعف خود در رسانه با قدرت بیشتری وارد میدان شویم.

وی بیان کرد: باید ببینیم چه کرده ایم که مرجعیت رسانه به خارج رفته و چه اقدامی باید صورت دهیم تا این مرجعیت بازگردد.

خانم صادقی نیارکی دیگر فعال رسانه نیز گفت: متاسفانه گاهی سیاه نمایی بیش از حد است و شرایط برای رسانه ها محدود نبوده و هر کس هر تیتری خواسته زده و امکان فعالیت آزادانه برای همه مهیا بوده است.

مافی از دیگر فعالان رسانه هم بیان کرد: تامین منابع مالی شاید بسیار مهم باشد اما در این شرایط باید همه مااحساس وظیفه بیشتری کرده و در جنگ رسانه ای فعالتر عمل کنیم.

وی اضافه کرد: متاسفانه با نبود سواد رسانه در شرایط کنونی مواجهیم و تبلیغات سوء دشمنان نیز بر مشکلات افزوده و در رسانه وظیفه داریم جوانان و نوجوانان را آگاه کنیم و توجه به آموزش تخصصی مناسب رسانه یک ضرورت است.

محمدرضا جباری از خبرگزاری برنا هم اظهارداشت: برای اعتمادسازی مردم به رسانه باید با نگاه کارشناسی و شفاف ضمن آسیب شناسی راهکارهایی را برای عبور از این شرایط ارائه کرده و بدون تعارف و تظاهر سخن بگوییم و مشکلات را بی پرده مطرح کنیم.

رضایی بیان کرد: موضوع «سوشیا مدیا» موجب شده همه ما خود را صاحب نظر بدانیم و تحلیل ارائه دهیم در حالی که زمانی می توان راهکار داد که سواد رسانه ای و تاریخی داشته باشیم و توهم تئوریسن به ما دست ندهد.

وی اضافه کرد: تیترهایی می زنیم که با واقعیت ها فاصله دارد و گاهی در رسانه رفتار محافظه کارانه داریم و نگران انگ سیاه نمایی زدن داریم لذا باید در سیاست های کلان تغییراتی ایجاد شود و مدیران آزادی عمل بیشتری برای خبرنگاران ایجاد کنند.

photo_2022-12-27_13-39-11

وی اظهارداشت: این روزها رسانه های استان مورد بی مهری قرار گرفته اند وقتی به نیازهای مالی توجه نمی شود و شما را بازی نمی دهند و فقط در روز مبادا لازم دارند نمی توان انتظار فعالیت شاخصی داشت.

کشاورز از فعالان رسانه خواست دیدگاههای خود را با ارائه راهکار برای انعکاس آن به مرکز در جلسه مطرح کرده و شفاف و واقع گرایانه با وقایع تحلیل درستی از شرایط ارائه کنند.

وی اضافه کرد: رسانه ای که سیاست گذاری ندارد نمی تواند تاثیرگذار باشد و باید کاری کنیم که  روایت اول از دست رسانه داخلی خارج نشود.

وی اضافه کرد: در بدترین شرایط معیشتی و اقتصادی که رسانه ها با آن دست و پنجه نرم می کنند هیچ مدیری حال رسانه ها را نپرسیده و این بی مهری جای گلایه دارد.

باید اذعان کرد مهمترین هدف از نشست های هم اندیشی طرح شفاف، واقعی ، جسورانه و بی پرده مشکلات، کمبودها، آسیب ها و اشتباهات، سپس ارائه راهکار از سوی شرکت کنندگان است و بدون تردید این نشست ها برای ارزیابی میزان انقلابی گری و تعهد افراد تشکیل نشده و نیامده ایم جایگاه خود را تثبیت کنیم و مراسم تجدید میثاق و عهد بستن نیست بلکه آسیب شناسی رسانه ای است تا با رفع نقاط ضعف برای آینده بهتر عمل کنیم و از رسانه های معاند عقب نمانیم.

در این نشست سرهنگ برین جانشین سپاه قزوین ضمن تشکر از طرح ایده ها و دیدگاههای خبرنگاران و فعالان رسانه اظهارامیدواری کرد با انتقال برخی از ایده ها به مسئولان تصمیم بگیر بتوان برای کاهش التهاب سیاسی موجود و عبور از چالش ها اقدام و مشارکت کرد.

امروز در نشست های تخصصی مانند بررسی آسیب های اجتماعی که در استان تشکیل می شود مسئولان بی پرده از آمار طلاق، اعتیاد، تکدی گری، سرقت، کودکان کار، دختران فراری و کاهش سن معتادان و خودکشی آمارهایی می دهند که بیان آن در جامعه می تواند نا امیدکننده و نگران کننده باشد اما اگر در این جلسات هم مدیران ندانند واقعیت های جامعه چیست حتما تصمیم درستی نخواهند گرفت و شاهد افزایش آسیب های اجتماعی و تحمیل هزینه های بیشتر به نظام خواهیم بود.

ضمن احترام به همه دیدگاهها لازم است تکلیف خودمان را روشن کنیم آیا ابتدا باور داریم که کشور با مشکلات و چالش های جدی، بی اعتمادی برخی از مردم، سوء مدیریتها و دشمنی های شدید فرامرزی روبروست و آیا باید برای برون رفت از این وضعیت به فکر راهکاری کارشناسی و کاربردی باشیم و یا بی تفاوت باشیم و بگوییم نه « هیچ خبری نیست، درب بر همان پاشنه خواهد چرخید، اشتباهی نداشته ایم، آنچه در کوچه و بازار و میان معترضان و جوانان دیده می شود، ابهام و توطئه ای بیش نیست که از خارج هدایت می شود»  که در این صورت دیگر نیازی به هم اندیشی نیست و بهتر است بگذاریم روزها بگذرد و همه چیز به مرور زمان آرام شود.

بخوانید:  راه حل خداحافظی با ابر گاز متان آسمان تهران و فارس چیست؟

شایسته نیا صاحب امتیاز پایگاه خبری مادران و دختران تصریح کرد: به نظر می رسد نه تنها مدیران ارشد استان که حتی مدیران فرهنگی و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی به رسانه باور ندارند چون هیچ حمایتی دیده نمی شود در حالی که بدون حمایت مالی نمی توان رسانه را مدیریت کرد.

زمینه بیان مشکلات و انتقاد در رسانه ها مهیا شود

وی بیان کرد: با همه انتقاداتی که به رسانه ملی می شود اعتقاد دارم این رسانه خیلی خوب عمل کرده و باید تقدیر شود و حمایت نکردن از رسانه های داخلی آسیب زاست.

photo_2022-12-27_13-38-30

در این نشست دیدگاهها و راهکارها برای کمک به مرجع شدن رسانه های داخلی مطرح و پیشنهاد شد که این دیدگاهها به مسئولان خارج از استان و تصمیم گیران نیز منتقل شود تا در صورت لزوم مورد توجه و استفاده قرار گیرد.

برادران و خواهران دلسوز رسانه باید بدانند امروز با نگفتن واقعیت های پنهان و تملق و تظاهر کردن برای حفظ جایگاه خود هیچ کمکی به حل مشکلات نخواهد شد و شاید آیندگان نیز ما را سرزنش کنند که بعنوان گوش شنوا، زبان گویا و چشم بینا اگر لایه های پنهان را به مدیران تصمیم گیر منتقل می کردید شاید حل مسائل تسریع می شد.

photo_2022-12-27_13-38-13

کشاورز بیان کرد: بهتر است سرنوشت یک مدیر را با نظام گره نزنیم و در کنار انعکاس عملکرد مدیران موفق باید نقاط ضعف هم گفته شود.

برگزاری جلسات هم اندیشی اقدام ارزشمندی است که اگر درست هدایت شده و کاربردی باشد حتما می تواند راهکارهایی را به مسئولان متذکر شود تا برای کاهش مشکلات و گره های موجود در جامعه اقدام شود اما لازم است در این نشست ها نیز نکاتی مورد توجه قرار گیرد.

سلیمانی یادآورشد: رسانه ملی نتوانسته مخاطب را اقناع کند و رسانه های دیگر نیز بشدت محدود شده اند و حتی نمی توانند عملکرد مسئولان استان را نقد کنند و این رویکرد منطقی نیست.

رستمی اظهارداشت: خیلی از مخاطبان هنوز از شبهات خود خارج نشده اند و رسالت رسانه ها سنگین است و باید با جدیت وارد کار تبیین و روشنگری شوند.

وی افزود: باید ابزار تحلیل سیاسی و دانش لازم را داشته باشیم و آنگاه راهکار و تحلیل دهیم اما به نظر می رسد  مجموعه مسئولان ارشد استان و مدیران فرهنگی به رسانه باور ندارند و آن را جدی نگرفته اند به همین دلیل هیچگاه نگاه حمایتی به آن ندارند.

وی اضافه کرد: تبلیغات سوء دشمن آنقدر تاثیرگذار بوده که گاهی نیروهای خودی هم احساس محدودیت می کنند در حالی که نیروهای امنیتی هیچ محدودیتی برای کسی ایجاد نکرده اند و نباید بی انصافی کنیم و خدمات نیروها را زیر سوال ببریم.

photo_2022-12-27_13-39-01

عبدالعظیم موسی صاحب امتیاز روزنامه ولایت گفت: جای خرسندی دارد که بسیج رسانه در این موضوع مهم پیشتاز بوده و به ایده های افراد اهمیت می دهد و بدون تردید تداوم این نشست ها می تواند باب گفتگو برای حل مسائل را باز کند.

به نظر می رسد تا زمانی که ظرفیت خود را برای پذیرش واقعیتهای جامعه بالا نبریم و تحمل حتی شنیدن سخن منتقد و صاحب نظر دلسوز نظام را در جمع های خودمانی هم نداشته باشیم نمی توانیم به گشایش فضای مطلوب تری در رسانه برای بیان حرف منتقد و مخالف نیز امیدوار باشیم. 

خانم علیخانی هم گفت: بنظرم رسانه ها ضعیف عمل نکردند بلکه دشمنان همه امکانات خود را وارد کار کردند و ما ضعیف دیده شدیم اما می توان برای حفظ نظام وحدت بیشتری داشته باشیم.

وی گفت: بیان دقیق حوادث و داشتن انصاف و جسارت در اطلاع رسانی می تواند راهگشا باشد اما چون تعریف درستی از امر به معروف نداریم، تریبون را به دشمن داده ایم و این روش باید تغییر کند.

انتهای پیام

وی بیان کرد: در جلسات هم اندیشی باید ابتدا ظرفیت شرکت کنندگان بالا برود و بیان مشکلات و آسیب ها زیر سوال بردن دیگران تلقی نشود و تا زمانی که با تعارف و رودربایستی و پنهان کردن واقعیت ها جسارت بیان مشکلات و آسیب ها را در جلسات تخصصی نداشته باشیم نمی توان به پیدا شدن راهکار امیدوار بود.

این فعال رسانه یادآورشد: وقتی در رسانه ملی و سایر رسانه ها امکان بیان انتقاد، اعتراض و حضور افراد مخالف با سیاست ها نیست و روزنه شنیدن صدای مردم را می بندیم باید منتظر باشیم این صدا از رسانه های بیگانه شنیده شود لذا باید در سطح کلان از سوی مسئولان رسانه ای تدبیری برای شنیدن سخن حق مردم مهیا شود و مدیران نیز پاسخگو باشند.

محمد صادق جهانبخش دیگر فعال رسانه هم اظهارداشت: در آینده نه چندان دور با تغییراتی مواچجه خواهیم شد که شاید نوع برخورد ما در شرایط امروز خنده دار تفسیر شود اما باید بدانیم خانه خود را کنار آتش فشانی بنا کرده ایم  که حتما گدازه هم دارد و اگر توجه به فضای موجود منطقی وعلمی نباشد آسیب جدی خواهیم دید.

بخوانید:  تصاویر دیگری از لحظه شلیک موشک‌های بالستیک سپاه پاسداران به مقرهای جاسوسی و تجمع گروهک‌های تروریستی ضد ایرانی

جباری تصریح کرد: صداقت در گفتار و رفتار مدیران می تواند به اعتمادسازی مردم کمک کند و بهتر است در رسانه نیز صادق و شفاف باشیم  و اگر قرار است مثلا واقعیتی را به مصلحت نگوییم مراقب باشیم حداقل دروغ نگوییم تا مردم بی اعتماد نشوند.

به مناسبت سالگرد شهادت سردار دلها حاج قاسم سلیمانی عصر دوشنبه نشست هم اندیشی با موضوع« چه کنیم تا مرجعیت رسانه ای با اعتمادسازی به رسانه های داخلی بازگردد» با حضور تعدادی از مدیران خبرگزاری ها، پایگاههای خبری، نشریات و مطبوعات سراسری و محلی در محل بسیج رسانه قزوین برگزار شد.

مدیران به جای توئیت زدن، پاسخگوی رسانه باشند

جباری گفت: همه ما دلسوزان نظام هستیم و احساس می کنیم با شناخت اشتباهات و روش های غلط در برخورد با مسائل می توان راهکاری منطقی برای آرام شدن فضای ملتهب کشور ارائه کرد و موجب رضایتمندی مردم شد.

photo_2022-12-27_13-39-51

موسوی تصریح کرد: مخاطب مهمترین رکن رسانه است و با داشتن رسانه ملی بعنوان بزرگترین رسانه کشور چون درست اطلاع رسانی نکردیم موجب بی اعتمادی شده ایم و با این که می توانستیم بموقع و شفاف در همین قزوین اعلام کنیم که مثلا تعداد آسیب دیدگان نیروهای امنیتی دو برابر معترضان است اما چون رویکرد رسانه نداشتیم میدان را به رسانه های خارج از کشور واگذار کردیم.

اگر قرار است همه شرکت کنندگان از عملکرد خوب و بد مدیران دفاع کنند و سلام صلوات فرستاده و جلسه را ترک کنند نباید امیدوار به حل مشکلات شد و اساسا با این تفکر یا باید جلسات با محور گفتگو و تعیین تکلیف برای افراد باشد یا بهتر است اعلام شود جایی برای طرح مسائل انتقادی نیست تا دوستانی که میخواهند انقلابی بودن خود را نشان دهند شرکت کنند و همه چیز با خوبی و خوشی ختم به خیر شود.

خرم نیا فعال رسانه ای هم گفت: برای حل مشکلات باید راهکار دهیم و به حاکمیت نوین در رسانه توجه شود و بدانیم با تزریق اطلاعات قطره چکانی به تضعیف جایگاه رسانه دامن زده ایم و امروز اعتماد سازی به رسانه داخلی خدشه دار شده است.


آیا این خبر مفید بود؟

وی اضافه کرد: ما هم قبول داریم که باید صدای همه جناح ها از رسانه ها شنیده شود و حضور منتقدان در رسانه ملی موثر است اما این موضوع باید در سطح کلان کشور حل شود.

وی اظهارداشت: در حوادث اخیر میدان را از رسانه داخلی گرفتیم و اجازه ندادیم خبرنگاران ما وارد میدان شده و از حوادث روایت درست را منتشر کنند و دشمن زمین گیر شود.

رکسانا رضایی از نشریه نگاه قزوین هم اظهارداشت: بهتر است ابتدا در جغرافیای استانی صحبت کرده و راهکارهایی برای حل مشکلات هفته نامه های محلی ارائه کنیم سپس انتظار تاثیرگذاری از رسانه ها داشته باشیم.

وی یادآورشد: باید نگاه امنیتی در زمینه اطلاع رسانی تغییر کند و در شرایط حساس کنونی با اطلاع رسانی درست و بموقع توسط رسانه های داخلی روایت گر وقایع باشیم و رسانه های بیگانه را خلع سلاح کنیم.

عبداللهی تصریح کرد: شورای اطلاع رسانی استان بسیار ضعیف عمل کرده و اراده ای برای تغییر این رویکرد نیست.

در این نشست پس از بیان شفاف برخی از دیدگاهها و مشکلات جامعه متاسفانه شاهد موضع گیری تعدادی از شرکت کنندگان بودیم که مخالف طرح شفاف مسائل و بیان نقاط ضعف بوده و اعتقاد داشتند طرح برخی موضوعات زیر سوال بردن خدمات دولت و نظام است و نباید در این جلسات حرف منفی و توام با ابهام گفته شود و انقلابی گری را در بیان مواضع تند و دفاع از عملکرد مسئولان می دانستند.

علی کشاورز از صدا و سیما نیز گفت: رسانه ملی در روزهای سخت در حوادث همواره در میدان بوده و حتی تیم های خبری ما مورد هجمه قرار گرفته اند ولی به رسالت خود عمل کرده ایم.

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالفمنبع

photo_2022-12-27_13-38-02

وی تصریح کرد: گاهی اوقات وعده های غیر عملی یک مدیر موجب می شود رسانه ها زیر سوال بروند در حالی که ما فقط منتشر کننده دیدگاه مسئول بوده ایم و خود مدیر باید پاسخگو باشد اما مردم رسانه را در این کوتاهی مقصر می دانند و در واقع برخی مدیران با عملکرد ضعیف مرجعیت رسانه را زیر سوال برده اند.

وی اضافه کرد: انسانهایی در گذشته در راس فرهنگ بودند که صدای دلسوزان را نشنیدند و امروز هم در برخی موارد نتیجه سیاست غلط را دیده ایم و اگر به مشکلات و آسیب ها توجه نکنیم متضرر می شویم و به نظر می رسد برخی سوژه ها قابلیت طرح در رسانه را دارد و باید این امکان را مهیا کنیم.

سخن آخر: ظرفیت خود را برای شنیدن و طرح ایده ها بالا ببریم

وی گفت: باید نگاه تخصصی به مسائل داشته باشیم و مرجعیت رسانه را هم تخصصی بدانیم و مثلا سلبریتی ها در حوزه خود مرجع باشند و اگر دستگاهی کم کاری کرد معرفی شود و در قبل و حین و بعد بحران، درست عمل کنیم.