افتتاح خط ریلی خواف-هرات به زودی؛ هیات راه آهن افغانستان در راه ایران


افتتاح خط ریلی خواف-هرات به زودی؛ هیات راه آهن افغانستان در راه ایران

اداره خط آهن افغانستان با اعلام این خبر که خط ریلی خواف – هرات تا دو هفته دیگر افتتاح خواهد شد، از برنامه سفر یک هیات از بخش راه آهن افغانستان به ایران با هدف انجام گفت و گوهایی در خصوص این خط ریلی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری برنا؛ مسئولان اداره راه آهن افغانستان می‌گویند که در روزهای نزدیک یک هیات از این اداره با هدف آغاز انتقالات از طریق این راه‌آهن به ایران سفر می کند.

عبدالسمیع درانی، سخنگوی اداره راه‌آهن افغانستان، گفت: در روزهای نزدیک یک هیات به کشور ایران خواهد رفت و در آنجا راجع به موضوعات مشخص از آن جمله همکاری ریلی، آغاز انتقالات و موضوع سوم دیدار از محصولات تولیدی ریلی گفتگو خواهند کرد.

در همین حال نیز اتاق صنایع و معادن افغانستان، بهره‌برداری راه‌آهن خواف ـ هرات را در کاهش هزینه‌ کالاهای بازرگانی مهم می‌داند. این اتاق می‌گوید که در کنار هزینه کم‌تر، کالاهای بازرگانی در زمان کوتاه به افغانستان می‌رسد.

سخی احمد پیمان، معاون اتاق صنایع و معادن افغانستان، می‌گوید: در انتقال کالاهای ما از نظر زمان و کاهش در هزینه موثریت خوب خواهد داشت به ویژه در صادرات منرال‌های معدنی افغانستان به ایران و ترانزیت کالاها ما که از بیرون وارد افغانستان می‌شود موثر خواهد بود.

دریاخان بهیر، کارشناس مسایل اقتصادی، می‌گوید: این مسیر باعث خواهد شد که مصارف صادرات و واردات کاهش پیدا کند.

افغانستان در حال حاضر سه راه‌آهن فعال دارد و کالاهای صادراتی و وارداتی‌اش را از طریق راه حیرتان، آقینه و تورغندی انتقال می‌دهد.

سخنگوی اداره خط آهن افغانستان همچنین گفته که کار ساخت قطعه سوم راه‌آهن خواف-هرات نیز تا دو هفته دیگر به پایان خواهد رسید.

آغاز انتقالات کالا از طریق خط ریل هزینه کمتر نسبت با سایر انتقالات دارد و این مساله بالای اقتصاد مردم نیز تاثیر مثبت خواهد گذاشت.

افغانستان علاوه بر نفت و گاز اکثر کالاهای مورد نیاز خود را از ایران و سایر کشورهای همسایه وارد می‌کند.

انتهای پیام/


آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف

منبع