افزایش قدرت حافظه بلندمدت موش‌ها

حالا محققان به لطف تکنولوژی جدید می‌توانند فعالیت سایر بخش‌های مغز در حین پردازش خاطره را بررسی کنند و به پاسخ این سؤال نزدیک‌تر شوند.

انتهای پیام/

راجاستویاتی گفت: «ما پیش از این می‌دانستیم خاطرات در هیپوکامپ مغز شکل می‌گیرند و اکثر مطالعات انجام شده نیز روی فعالیت همین بخش از مغز متمرکز بود. از سوی دیگر، می‌دانستیم خاطراتی که در هیپوکامپ شکل می‌گیرند، پس از مدتی در قسمت بیرونی مغز تثبیت می‌شوند تا به خاطرات عمیق ما تبدیل شوند. اما همواره این سؤال برای ما وجود داشت که اطلاعات مرتبط با هر خاطره چطور از یک بخش مغز به بخش دیگری منتقل می‌شوند تا به خاطرات عمیق در حافظه تبدیل شوند. این فرآیند برای بیش از ۵۰ سال به صورت رمز باقی مانده بود.»


«پریا راجاستویاتی»، دانشیار دانشگاه «راکفلر» می‌گوید: «ما پیش از این تصور می‌کردیم تالاموس یک بخش از ذهن مرتبط با ادارک انسان است و دانستن اینکه فعالیت این بخش با حافظه در ارتباط است، ما را شگفت‌زده کرد.»

منبع

خبرگزاری برنا؛ نتایج به‌دست آمده محققان را شگفت‌زده کرد. آن‌ها با زیر نظر گرفتن فعالیت نواحی خاصی از مغز به کمک میکروسکوپ‌های فیبر نوری دریافتند پس از آنکه یک ساختار منحنی که در اعماق مغز در بخش هیپوکامپ شکل می‌گیرد، خاطرات موش‌ها از طریق آنچه «تالاموس قدامی» نامیده می‌شود، شروع به تثبیت‌شدن در مغز می‌کند. دانشمندان پیش از این باور داشتند اطلاعات این ناحیه از مغز پردازش نمی‌شوند و به‌صورت دست‌نخورده باقی می‌مانند. به عبارت دیگر، فرض می‌شد آنچه در این بخش از مغز ثبت و پردازش می‌شود، ارتباطی با خاطرات ندارد.

دانشمندان در نیویورک به منظور پاسخ‌دهی به یکی از بنیادی‌ترین سؤالات در زمینه هوش و مغز، یک ماز واقعیت مجازی برای موش‌ها ایجاد کردند تا دریابند خاطرات بلندمدت چگونه در حافظه ذخیره می‌شوند.