افزایش قیمت طلا متوقف شد /این عامل صعود دوباره قیمت طلا را رقم می زند

بانک مرکزی آمریکا در این هفته نرخ بهره را 0.25 درصد افزایش داد و اعلام کرد این روند احتمالاً متوقف می‌شود.

قیمت هر اونس طلا امروز با 19 دلار کاهش در لحظه تنظیم این گزارش به 1979 دلار رسید.

امروز برای مقطعی سری به قیمت های بالاتر از 2 هزار دلار نیز زد اما دوباره کاهش یافت. ترس از گسترش بحران بانکی تقاضا برای طلا به‌عنوان یک پشتوانه ایمن را افزایش داده و قیمت آن را به بیش از 2000 دلار رسانده بود. احتمال توقف روند افزایش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا هم از قیمت این فلز گران‌بها حمایت کرده‌است.

قیمت نقره امروز با 0.36 درصد افزایش به 23 دلار و 34 سنت رسید و پلاتین با 0.53 درصد کاهش 984 دلار و 30 سنت معامله می‌شود.

شاخص دلار حدود 0.6 درصد بالا رفته و خرید طلا را برای دارندگان سایر ارزهای دنیا گران‌تر کرده‌است.

به گزارش خبرگزاری برنا؛ طلا در حالی هفته پرنوسانی را به پایان می برد، که حتی خوش‌بین های بازار نیز پیش بینی چنین رشد قیمتی را نداشتند.

تحلیلگران عقیده دارند هر گونه نگرانی درمورد کاهش سرمایه بانک‌های آمریکا می‌تواند باعث افزایش دوباره قیمت طلا شود.

اقدامات انجام‌شده برای حل بحران بانکی ترس از گسترش این بحران را کاهش و طلا را در آستانه اولین کاهش هفتگی طی یک‌ماهه گذشته قرار داده است. قیمت طلا در روز دوشنبه به بیش‌از 2000 دلار رسید، یعنی بالاترین رقم طی یک‌سال گذشته.

انتهای پیام/

بالا رفتن ارزش دلار، بهبود بازار سهام و افزایش ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران از عوامل کاهش قیمت طلا بوده‌است. اما تحلیلگران انتظار دارند این فلز گران‌بها همچنان از تحولات عظیمی که رخ می‌دهد سود ببرد.

بخوانید:  کشف کتیبه‌ سنگی ۱۵۰۰ ساله توسط ۲ کوهنورد

شرکت مشاوره و مدیریت سرمایه گذاری Goehring & Rozencwajg انتظار دارد طلا در سال جاری به بالاترین حد خود برسد.

اما سهام بانکی دوباره سقوط کرده است. بانک‌های بزرگ اروپا مانند دویچه و یو‌بی‌اس به‌خاطر نگرانی در مورد عدم توانایی بانک‌های مرکزی جهت مهار بدترین شوک بخش بانکی از زمان بحران مالی 2008 آسیب دیده‌اند.

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف


منبع
آیا این خبر مفید بود؟

یکی از مدیران این شرکت گفت: «”از دیدن قیمت ۳۰۰۰ دلار در سال جاری تعجب نمی کنم.” زمان آن فرا رسیده است که مردم بخواهند نسبت به طلا خوشبین باشند.»

لی گورینگ، شریک مدیریت شرکت سرمایه گذاری Goehring & Rozencwajg با اشاره به اینکه طلا در اوت ۲۰۲۰ و بار دیگر در مارس سال گذشته به ۲۰۵۰ دلار رسید، گفت: «طلا امسال به بالاترین حد خود خواهد رسید. مدیر اجرایی به این خبرگزاری گفت:« امسال ما از بالاترین سطح تاریخ عبور خواهیم کرد.»