افزایش ۱۹ درصدی صادرات گمرکات خوزستان طی ۷ ماهه سال ۱۴۰۱ / دولت سیزدهم احیا کننده بازارچه های مرزی


معاون استاندار خوزستان: افزایش ۱۹ درصدی صادرات گمرکات خوزستان طی ۷ ماهه سال ۱۴۰۱ / دولت سیزدهم احیا کننده بازارچه های مرزی

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای استانداری خوزستان گفت: از رشد 19 درصدی صادرات کالاهای غیرنفتی گمرکات خوزستان طی هفت ماه ۱۴۰۱، نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد.

به گزارش خبرنگار برنا از اهواز، آقارضا فتوحی امروز سه شنبه یکم آذر ماه با بیان اینکه کشور عراق در همسایگی خوزستان، یکی از بازارهای هدف صادراتی تجار است که با توجه به وجود دو پایانه مرزی چذابه و شلمچه، روزانه مقادیر زیادی کالا به کشور عراق صادر می‌شود، اظهار کرد: رفع مشکل پایانه های مرزی شلمچه و چذابه در دستور کار معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری قرار دارد و مرتباً طی کارگروه‌های توسعه صادرات غیرنفتی و شورای ساماندهی مبادلات مرزی، جلسه های هماهنگی بین دستگاهی برای برطرف کردن موانع و تسهیل صادرات انجام می‌شود.

او گفت: خوشبختانه طی هفت ماهه سال جاری صادرات کالاهای غیرنفتی از پایانه مرزی چذابه وزن ۳۱۸ هزار تن و ارزش ۸۱ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی ۴۵ درصد و از نظر ارزشی ۳۸ درصد افزایش داشته است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای استانداری خوزستان افزود: صادرات کالاهای غیرنفتی از پایانه مرزی شلمچه نیز به وزن ۱/۴ میلیون تومان و ارزش ۲۴۰ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه از نظر وزنی ۴۹ درصد و از نظر ارزشی هشت درصد رشد داشته است.

آقا فتوحی اضافه کرد: صادرات کالاهای غیرنفتی از گمرکات خوزستان طی هفت ماهه ۱۴۰۱، به وزن ۹/۹ میلیون تن و به ارزش ۴/۳ میلیارد دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی ۱۰ درصد و از نظر ارزشی ۱۹ درصد افزایش داشته است.

او در ادامه در خصوص انواع کالاهای صادراتی به عراق افزود: عمده کالاهای صادراتی به کشور عراق شامل اجزا و قطعات نیروگاهی، سیم و کابل برق، میوه و تره بار، سنگ آهن، کلینگر، مصنوعات پلاستیکی، سنگ مرمر و… است.

دولت سیزدهم احیا کننده بازارچه های مرزی

این مقام مسوول اقتصادی استان توضیح داد: یکی دیگر از فعالیت های که در دولت سیزدهم در حوزه تجارت خارجی توسط معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان و با همکاری و هماهنگی بین دستگاه‌های ذیربط انجام شده، آغاز فرآیند صادرات از بازارچه مرزی اروندکنار از اواخر سال ۱۴۰۰(پس از ۶ سال تعطیلی) است، به طوری که تا کنون ۳۵۶ تُن انواع آبزیان به ارزش بیش از یک میلیارد و  ۱۶٠ دلار بوده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای استانداری خوزستان در پایان بیان کرد: از مزایای انجام صادرات از بازارچه مرزی اروندکنار فراهم سازی شرایط واردات در قبال صادرات است که تجار و بازرگانان می توانند نسبت به واردات در قبال صادرات اقدام نمایند. همچنین در صورت استقبال بازرگانان، تلاش در راستای افزایش سهمیه واردات انجام خواهد شد.

انتهای پیام/

 


آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف

منبع