اقدامات طرف های ثالث برای حضور نظامی در دریای خزر برخلاف مصالح منطقه است

وزیر امور خارجه ترکمنستان همچنین بر تداوم همکاریهای دو کشور  در سازمانهای بین المللی تاکید کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار بر گسترش همکاری‌های دو کشور در حوزه های انرژی ،ترانزیت و حمل ونقل تاکید کرد و افزود :موضوع مدیریت منابع  آبی نیز از موضوعات مهم در منطقه ما است و ضرورت دارد دو کشور در این رابطه همکاریهای مستمری داشته باشند .

رشید مردوف وزیر امور خارجه ترکمنستان نیز در این دیدار با اشاره به روابط مثبت دوجانبه،  از دیدارهای مقامات ارشد دو کشور از جمله روسای جمهور و وزرای امور خارجه به عنوان نشانه ای از پیوندها و مناسبات قوی میان دو کشور دانست.

در این دیدار ابعاد مناسبات دوجانبه، تحولات منطقه ای و بین المللی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

ِِوزرای امور خارجه دو کشور همچنین بر افزایش همکاریهای اقتصادی در دریای خزر و افزایش حجم مبادلات دو جانبه  تاکید کرده و خطر زیست محیطی علیه دریای خزر را موضوعی جدی خواندند که باید مورد توجه قرار گیرد.

مبارزه با گروه‌های تروریستی در منطقه و تهدید  گروههای افراطی و لزوم همکاری در  خصوص آب‌های مرزی را حائز اهمیت دانستند.منبع

رشید مردوف نیز دریای خزر را  دریای صلح ، تفاهم و همکاری خواند. 

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری برنا، حسین امیر عبداللهیان وزیر امورخارجه کشورمان که به ترکمنستان سفر کرده است،با رشید مردوف معاون رئیس کابینه وزرا و وزیر امور خارجه ترکمنستان دیدار و گفتگو کرد.

 امیر عبداللهیان دریای خزر را عرصه ای برای همکاریهای سازنده بین کشورهای ساحلی خواند و ارتباطات دو کشور در این دریا را در راستای منافع متقابل طرفها خواند و تداوم مذکرات در مورد مسائل حقوقی، امنیتی و اقتصادی دریای خزر را ضروری دانست و آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای میزبانی سومین همایش اقتصادی کشورهای ساحلی خزر در سطح نخست وزیران مطرح کرد.

بخوانید:  سیاست جمهوری اسلامی اولویت دادن به آرمان فلسطین است

حسین امیر عبداللهیان همچنین اقدامات برخی طرف های ثالث برای حضور نظامی در دریای خزر را برخلاف مصالح منطقه خواند.