البرز قابلیت تبدیل به هاب صادرات صنایع دستی کشور را دارد

معاون صنایع‌دستی کشور افزود: البرز به عنوان ایران کوچک می‌تواند مثال خوبی برای نوآوری و معاصر سازی باشد. پیشکسوتانی در البرز داریم که هوش و سلیقه تاریخی این را دارند که میراث چند هزار ساله را کاربردی کرده و در زمینه خلق محصول، تکنیک و سازماندهی تبدیل ایده به محصول نوآوری به خرج داده‌اند. 

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالفمنبع

معاون صنایع‌دستی کشور تصریح کرد: خانواده صنایع‌دستی، خانواده نجیبی بوده که هرگز صدایش بلند نبوده همین موضوع، باعث شده از محیط کسب و کار دور بماند. امیدوارم با حضور اصحاب رسانه  صدای هنرمندان، صنعتگران، بازرگانان از یک طرفی و از سویی دیگر صدای کارشناسان، مخاطبان و سیاست‌گزاران در یک سمفونی همگرا یک هارمونی اساسی ایجاد کند و این سیمرغ صنایع دستی که از سنگ تا شیشه، ازچوب تا چرم از پارچه تا سفال را در برمی‌گیرد به قاف موفقیت برسد.

جلالی با اشاره به اینکه امروز شاهد نوآوری و خلاقیت در حوزه صنایع‌دستی با ترکیبی از کارگاه، آموزش، فروشگاه و نمایشگاه هستیم، اظهار کرد: تورهای تعاملی و تجربه محور در سطح جهان وجود دارند و کارگاه های روستای گلستانک هم با داشتن قابلیت ترکیبی ظرفیت میزبانی تورهای یک روزه را دارند. 

او ابراز امیدواری کرد که با مدیریت صحیح، البرز به روح معاصر سازی و کاربردی‌سازی صنایع دستی برای اتصال به بازارهای جهانی تبدیل شود.

او با اشاره به وجود بخش مختص به صنایع دستی در برنامه هفتم توسعه، ابراز امیدواری کرد که با برنامه‌ریزی، صنایع‌دستی نقش آفرینی خود را در برنامه هفتم توسعه نشان دهد و موانع قانونی رفع و از تمام ظرفیت‌ها برای توسعه این حوزه  استفاده شود.

بخوانید:  خبر خوش برای وحید امیری

جلالی در پایان مزیت رقابتی البرز را با توجه به داشتن منطقه ویژه اقتصادی، نزدیکی به پایتخت و بسیازی مزیت‌های دیگر، توانایی تبدیل به هاب صادرات صنایع صنایع‌دستی کشور عنوان کرد. 

به گزارش خبرگزاری برنا از استان البرز، مریم جلالی بعدازظهر امروز جمعه در مراسم اختتامیه نمایشگاه صنایع دستی واقع در هارمونیک سنتر با اشاره به وجود هنرمندان نوآور در البرز اظهارکرد: هر روز از هفته صنایع دستی با محوریت یک گزاره نامگذاری شده تا بر آن اساس، نظام مسائل صنایع‌دستی بازخوانی شود. امروز روز صنایع‌دستی و نوگرایی است. 

جلالی با بیان اینکه میراث ناملموس در پیوند با صنایع‌دستی حفظ ‌می‌شود، گفت: با رویکرد کارکردهای معاصر و نوین می‌توانیم این صنایع‌دستی را زنده نگه داریم. امیدوارم به مدد ایده جوانان و عشق پیشکسوتان و همت و غیرتی که با دانش آمیخته می‌شود فصل نوینی در صنایع‌دستی آغاز شود.  

معاون صنایع‌دستی کشور با اشاره به اینکه توسعه صنایع‌دستی به توسعه، اشتغال، کاهش آسیب‌های اجتماعی و محیطی منجر می‌‌شود، گفت: ما موظف به حمایت و توانمندسازی صنعتگران هستیم و موظف به تشویق بازرگانان و تجار در زمینه صنایع‌دستی هستیم.

معاون صنایع‌دستی کشور افزود: از طرفی در حوزه تولیدکنندگان شاهد حاکم بودن یک روح خانواده‌محور هستیم و دانشی از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شود. این یک مزیت رقابتی و اقتصادی است که در پیوند با مسائل هویتی و اعتقادی ما می‌تواند کنشگری کند. این کنشگری در هر کدام‌از ساحت‌های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی  به نوعی تأثیر گذار است. 

انتهای پیام

بخوانید:  آیین سنتی تعزیه‌خوانی در امامزاده محمد (ع) کرمان

جلالی مواجه میراث‌فرهنگی و صنایع‌دستی را پاسبان نقوش، موتیف‌ها و تکنیک‌های تاریخی و حتی زنده کننده ساختمان‌های قدیمی دانست و تصریح کرد: در هفته صنایع‌دستی بیش از 90 طرح عمرانی با سرمایه بالغ بر 250 میلیارد تومان افتتاح شده که یکی از آن‌ها 9 موزه صنایع‌دستی در کشور است و این موزه به معنای خدمات متقابلی است که صنایع‌دستی می‌تواند به میراث‌فرهنگی داشته‌باشد.  او ابراز امیدواری کرد که  موزه ها از حالت ایستایی خارج و با پویایی جایگاهی برای آموزش، تولید و فروش محصول باشند.

 

جلالی صنایع‌دستی را موضوعی فرابخشی عنوان کرد و گفت: نمی‌توان یک تنه مسائل صنایع‌دستی را حل کرد بلکه رفع مشکلات و موانع صنایع‌دستی نیازمند همگرایی است که اکنون شاهد این انسجام  در بخش‌های گردشگری، میراث‌فرهنگی و صنایع‌دستی هستیم. بومگردی‌ها و مناطق گردشگری می‌توانند در خدمت صنایع‌دستی باشند و صنایع‌دستی هم متقابلا می‌تواند در خدمت گردشگری باشد. 


آیا این خبر مفید بود؟