«الواح هخامنشی» پس از ۸ ماه رونمایی شد

الواح در ۵۰ صندوق چوبی شامل حدود ۲ هزار جعبۀ مقوایی و چند پیت نفتی که در تخت جمشید (پارسه، پرسپولیس) به پارافین آب‌شده آغشته شده بودند، از راه بوشهر به آمریکا فرستاده شدند.

محتوای الواح

مجموعه حاضر در نتیجه رایزنی های بسیار فیمابین وزارت امور خارجه، مرکز امورحقوقی بین المللی ریاست جمهوری و وزارت میراث فرهنگی جهت انجام هماهنگی با موسسه شرق شناسی شیکاگو به کشور بازگشته است.

الواح هخامنشی از جمله آثاری است که حدود ۹۰ سال پیش با موافقت دولت وقتِ ایران از کشور خارج و برای مطالعه و بررسی به دانشگاه شیکاگو «امانت» سپرده شد.

این مجموعه در ۹ صندوق هر کدام به وزن ۷۵ کیلو گرم و به ابعاد ۷/۱۲۹ سانتی متر طول، ۷۰ سانتی متر عرض و ۹/۵۷ سانتی متر ارتفاع بسته بندی و در تاریخ ۸ شهریور ۱۴۰۲ تحویل نمایندگی کشورمان در نیویورک شد.   

الواح در اشکال، ابعاد و موضوعات مختلف و متنوع است،‌ موضوعات آن ها عمدتاً در خصوص مدیریت منابع، راه ها، روابط اجتماعی، مایحتاج اساسی زندگی، دستمزدها و اقتصاد جامعه هخامنشی در زمان داریوش اول است.

به گزارش خبرنگار میراث فرهنگی خبرگزاری برنا، ۳۵۰۶ لوح هخامنشی که در جریان بازگشت سفر رئیس جمهور از آمریکا در تاریخ ۳۰ شهریورماه ۱۴۰۲ به ایران بازگردانده شده بود، پس از ۸ ماه با حضور قائم مقام وزیر و معاون میراث فرهنگی، نمایندگان ایکوم در ایران، سفرای کشورهای ونزوئلا و مکزیک و جمعی از فعالان میراث فرهنگی در سالن ایران باستانِ موزه ملی ایران رونمایی شد.

خط و زبان الواح

قرار بود این الواح سه سال پس از مطالعه به ایران برگردانده شوند اما در نهایت پس از ۸۵ سال به خاک ایران بازگشتند.

بخوانید:  استعفای حمید سجادی دروغ است/ وزیر ورزش و جوانان با قدرت به خدمت رسانی به مردم فکر می‌کند

این مجموعه شامل تعداد ۲۶۷۰ قطعه لوح بزرگ به خط میخی و زبان عیلامی و تعداد ۸۳۶ قطعه لوح کوچک به خط میخی و زبان آرامی است.

انتهای پیام/منبع