انباشت 8 میلیارد دلار فولاد در انبار کارخانه‌ها

به اعتقاد کارشناسان ضعف در بازاریابی بین‌المللی و تشکیل اتحادیه‌های منطقه‌ای سبب شده تا عوارض گمرکی بر محصولات ایران وضع و کاهش صادرات رقم بخورد. برای مثال وضع عوارض گمرکی 30 درصدی عراق بر روی محصول میلگرد و تیر آهن صادراتی ایران در تیرماه 1402 سبب کاهش 1.5 میلیون تنی صادرات فولاد ایران به عراق به ارزش 874 میلیون دلار شده است.

به استناد اطلاعات شرکت مدیریت شبکه برق ایران، تامین برق صنایع در تابستان سال جاری سبب شده تا زمینه جهش تولید محصولات صنعتی مهیا شود.

به گزارش خبرگزاری برنا، بر اساس اطلاعات وزارت صنعت، معدن و تجارت، موجودی انبار زنجیره فولاد و محصولات فولادی مرتبط در ایران  تا شهریورماه سال جاری نسبت به 14 ماه گذشته 100 درصد افزایش یافته است.

بر اساس اطلاعات این گزارش ارزش این انبارها در حال حاضر صرفا در بخش فولاد 8 میلیارد دلار برآورد می‌شود

بر این اساس در فصل گرم سال 1402 نسبت به مدت مشابه سال 1400، حدود 27 درصد برق بیشتری به مقصد صنایع کشور هدایت شده است. همچنین در این مدت 90 درصد از برق مازاد تولیدشده زمینه جهش تولید صنعت کشور را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ فراهم کرده است.

تامین برق صنایع به جهش تولید ختم شد

به گزارش فارس، افزایش موجودی انبار صنایع فولادی فارغ از مسئله تامین برق پایدار دلایل عمده‌ای از جمله کاهش قابل توجه صادرات این محصولات را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به همراه دارد.

پایان پیام/‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌منبع

در این راستا حمید بهزادی‌فر کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، گفت: در حالی‌که سال 1400 با خاموشی‌های گسترده مواجه بودیم، برنامه مدیریت مصرف طی دو سال گذشته زمینه رفع محدودیت تولید در حوزه صنعت کشور را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ رقم زده و آمار جهش تولید ثبت‌شده این گزاره را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تأیید می‌کند.

بخوانید:  حریفان سرسخت در گروه تیم ملی هندبال

کاهش 874 میلیون دلاری صادرات فولاد ایران به عراق

از سوی دیگر آمار بورس کالا بیانگر آن است که تنها در محصول میلگرد متوسط به عنوان یکی از محصولات فولادی در 6 ماه ابتدایی سال جاری، میزان تولید از 5.1 میلیون تن عبور کرده است، در حالی‌که میزان فروش این محصول به یک میلیون تن می‌رسد. به عبارت دیگر؛ میزان تولید میلگرد متوسط در بهار و تابستان سال جاری 5.1 برابر تقاضای این محصول بوده است.