انتشار تصویری عبرت آموز از نادرشاه افشار


آیا این خبر مفید بود؟

انتهای پیام/


|

منبع

جمجمۀ نادرشاه


انتشار تصویری عبرت آموز از نادرشاه افشار

انتشار مجدد تصویری از جمجمۀ شکستۀ نادرشاه در رسانه‌ها حاوی عبرت‌های بسیاری برای اهل مطالعۀ تاریخ است به خصوص که خان افشار یکی از بزرگترین و مرموزترین شخصیت‌های تاریخ ایران بود. این جمجمه در میان استخوان‌های پیکر او هنگام خاک‌برداری در ساختمان آرامگاهش در سال ١٣۴٢ بیرون آورده شد و پس از تعمیر ساختمان، دوباره به خاک سپرده شد!

خبرگزاری برنا- گروه علمی و فناوری؛  نادرشاه افشار موسس سلسلۀ ترک تبار افشاریان در سال ۱۱۱۴ (ه‍. ش) است. نادر در میانه سده هجدهم میلادی در سال ۱۷۳۶ م. مصادف با سال ۱۱۱۴ ه‍.ش بعد از کشتن  اشرف افغان دومین شاه سلسلۀ هوتکی که چندسالی صفویان را ساقط کرده بودند همچنین خلع شاه عباس سوم صفوی (ولیعهد تهماسب سوم) در شورای بزرگان دشت مغان، موفق به بنیان‌گذاری سلسلۀ افشاریه شد.

جنون و بدبینی مفرط نادرشاه سبب شد تا دوتن از افسرانش در یک اردوی جنگی که بیم دستگیری و جان خود را داشتند، شبانه وارد چادر فرماندهی وی شوند و نادر را به قتل برسانند.


نادرشاه افشار موسس سلسلۀ افشاریه بود که بعد از کنار زدن شاه عباس سوم سفوی به قدرت رسید، انتشار تصویری قدیمی از جمجمۀ شکسته شدۀ وی می‌تواند عبرتی تاریخی برای علاقه‌مندان به علم تاریخ باشد