انجام غربالگری آنتی بادی خون تا پایان سال در سراسرکشور

مدیرعامل سازمان انتقال خون گفت: جمعیت کشور به سوی پیری می رود و به خون و فرآورده های خونی  بیشتر مورد نیاز میشود و اگر نتوانیم جوانان را وارد چرخه اهدای خون نکنیم ، ده سال آینده با بحران روبرو خواهیم شد. در حوزه  افزایش مشارکت بانوان در اهدای خون با بسیج بتوان و هلال احمر تفاهم نامه های منعقد کردیم. 

مدیرعامل سازمان انتقال خون عنوان کرد: درسال گذشته میزان پلاسمایی که به خارج از کشور صادر می شد ۲۶۲ هزار لیتر پلاسما بود وپیش بینی می شود که امسال این میزان صادرات به ۳۰۰ هزار لیتر پلاسما برسد.

وی ادامه داد: در حال حاضر ما به صورت صدر صدر نیاز بیمارستان هابه خون را تامین می کنیم، ذخایر خونی ۳۰۰ هزار لیتر داریم که ذخایر خونی کشور به مدت ۸ روز است و گاهی اوقات به ۱۵ روز هم می‌رسد. برای اولین بار سراسر کشور به سیستم غربالگری ویروسی به صورت اتوماتیک مجهز شده است . 

جمالی بیان کرد: مرکز اهدای خون و توزیع خون در سازمان درحال گسترش است تا به دلیل کمبود مرکز در کشور دچار بحران نشویم. 

وی افزود: غربالگری آنتی بادی برای اولین در سراسر کشور تا پایان سال انجام می گیرد. سطح انتی بادی به گروه های فرعی خونی بستگی دارد، گروه های فرعی اندازه گیری می شود. استفاده از کیسه های فیلتر دار از ۲۵ درصد به ۷۰ درصد رسید و امسال به ۸۰ درصد خواهد رسید، در سال آینده به ۱۰۰ درصد در کشور استفاده می‌شود . 

جمالی افزود: ۹ مردادماه پنجاهمین سالگرد تاسیس سازمان انتقال خون است که با شعار اهدای خون ، اهدای زندگی برگزار می شود. 

بخوانید:  «در آغوش درخت» از آنچه انتظار داشتم خیلی بهتر شده است

 

جمالی عنوان کرد: در سال گذشته بیش از دو میلیون اهدای خون داشتین در این سه ماه اول سالجاری ۱۲ درصد آمار اهدای خون افزایش پیدا کرده است 

مدیرعامل سازمان انتقال خون گفت: در گذشته  سلامت خون اهدایی در گذشته بالا بود اما ایده آل نبود و در این راستا برای اولین بار غربالگری مولکولی را در برخی از استان ها انجام دادیم و تا پایان سال به همه استان ها انجام می پذیرد. 

وی گفت: انتقال خون پیش بیمارستانی از موضوعاتی است که هم اکنون آغاز شده است که در صورت بروز حادثه جاده ای یا حادثه تروریستی کرمان از این خون ها استفاده می شود.  

مصطفی جمالی مدیرعامل سازمان انتقال خون در این نشست اظهار کرد: رسالت سازمان انتقال خون  تامین خون و فرآورده سالم و کافی است، کافی به معنای تامین خون مورد نیاز بیمار و بیمارستان ها و سالم به معنای خون و فرآورده های خونی بدون هیچ آلودگی باشد که در این راستا باید نیروی انسانی مورد نیاز را داشته باشیم و برنامه ریزی هایی صورت گرفته است.

انتهای پیام منبع

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری برنا، نشست خبری دستاورد های سازمان انتقال خون در دولت سیزدهم امروز سه شنبه۲۹ خرداد ماه با حضور مصطفی جمالی مدیر عامل سازمان انتقال خون برگزار شد.