انقراض در زمین ۲۶۰ میلیون سال پیش

محققان می‌گویند یکی از روش‌های شناسایی این فوران‌های عظیم از طریق بررسی جیوه در لایه‌های رسوبی اقیانوس‌ها بوده است. الجیو می‌گوید: «فوران‌های آتشفشانی بزرگ به اتمسفر جیوه پرتاب می‌کنند و این ماده در دور زمین می‌چرخد و در رسوبات دریایی انباشته می‌شود.»


انتهای پیام/

منبع

زمین حالا در معرض خطرات تغییرات اقلیمی قرار دارد

خبرگزاری برنا؛ مدت‌ها قبل از دایناسورها، زمین پر از حیواناتی شگفت‌آورتر بود. ولی بسیاری از این حیوانات در انقراض بزرگی در حدود ۲۶۰ میلیون سال پیش از بین رفتند. حالا گروهی از پژوهشگران می‌گویند شواهد نشان می‌دهد که این انقراض بزرگ نه یک رویداد، بلکه دو واقعه بوده است که با فاصله ۳ میلیون ساله نسبت به یکدیگر رخ داده‌اند و هر دو منشأ یکسانی داشته‌اند.

محققان می‌گویند این دو انقراض بر اثر فوران آتشفشان‌ها اتفاق افتاده بود و انسان‌ها هم با نشر کربن به اتمسفر زمین در حال ایجاد شرایط زیست‌محیطی مشابهی هستند. «هویویی سونگ» از دانشگاه علوم زمین چین که رهبر این پژوهش بوده است، می‌گوید: «ما امروز با چندین مشکل تغییر جهانی ازجمله گرمایش جهانی، کم‌اکسیژنی در اقیانوس‌ها، اسیدی‌شدن آب دریا‌ها و کاهش تنوع زیستی روبه‌رو هستیم که مشابه تغییرات زیست‌محیطی در دوره بحران‌های زیستی پرمین میانه است.»

محققان با مطالعه روی ایزوتوپ‌های اورانیوم در نمونه‌های دریایی در جنوب دریای چین دو «پالس» را شناسایی کرده‌اند که طی آن‌ها اقیانوس‌ها از اکسیژن محروم شده بودند. تحلیل‌های دانشمندان نشان داده است که این فقدان اکسیژن موجب دو انقراض بزرگ در حدود ۲۵۹ و ۲۶۲ میلیون سال پیش در دوره پرمین میانی شده بود.

بخوانید:  گردهم‌آیی کودکان عاشورایی در رشت برگزار‌می‌شود

 


نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف