اهمال دولت روحانی دلیل کاهش دام های مولد و گرانی های اخیر گوشت است

رئیس اتحادیه دام سبک کشور درباره عوامل متاثر در کاهش جمعیت دام مولد اظهار داشت: جمعیت دام مولد در نیمه اول سال 1401 در حد نصاب بود و افزایش قیمت چندانی وجود نداشت اما در نیمه دوم سال گذشته با کاهش محسوس جمعیت دامی مواجه شدیم و در نتیجه افزایش قیمت گوشت بوجود آمد، درواقع افزایش قیمت گوشت یک پروسه چندساله و مربوط به دولت گذشته بود که الان با این مشکل دست و پنجه نرم میکنیم.

وی درباره میزان مصرف گوشت در کشور گفت: مسئله مصرف گوشت محل مناقشه‌ و اطلاعات مختلفی از دستگاه‌های مختلف ارائه شده است. مرکز آمار ایران حدود 6 کیلو گوشت را به صورت میانگین سرانه اعلام کرده است. اعلام مصرف سرانه گوشت به مسائل مختلفی از جمله کاهش جمعیت دام، نحوه تامین آن، و… بستگی دارد.

صدردادرس درپاسخ به این سوال که طبق ادعای رییس سازمان عشایر، سال قبل حدود ۳۰ درصد دام‌های مولد کشور ذبح و باعث کاهش تولید در سال جاری شد، تصریح کرد: نه تنها سال گذشته بلکه درحال حاضر نیز، دام مولد ما در حال کاهش است، جمعیت دامی ما در تابستان بر اساس آمار 60 میلیون راس و در پاییز 62 میلیون راس اعلام شد.

این مقام مسئول خاطر نشان ساخت: از سال 1398 با شروع فعالیت سامانه بازارگاه و تعیین سهمیه مصرف 130 گرم به ازای هرروز برای هر راس دام، و بر اساس گزارش 1401.1.17 مرکز پژوهش های شورای اسلامی کمتر از 10 درصد نیاز دام سبک از محل ارز ترجیحی تامین شد و در نتیجه برخی از گله‌داران توانایی خرید نهاده‌ دام از بازار آزاد را نداشته و مجبور به حذف دام‌ها شدند که بحران اصلی در سال گذشته بوجود آمد.

بخوانید:  مدافع پرسپولیس به زادگاهش بر می‌گردد!

اهمال دولت روحانی دلیل کاهش دام های مولد و گرانی های اخیر گوشت است

صدردادرس افزود: همچنین پرواربندها که مسئولیت بزرگ و پروار کردن دام هارا به عهده دارند و به بازار تحویل می دهند از سال 1398 سهمیه ای برای این قشر تعلق نگرفت در نتیجه  پروار بند بره را از گله دار خریداری و با نهاده آزاد پروار می کرد که نتیجه آن افزایش قیمت گوشت شد.

انتهای پیام/منبع

افشین صدردادرس رئیس اتحادیه دام سبک کشور در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری برنا، درباره تعداد دام کشور اظهار داشت: با توجه به جزئیات ارائه شده از سوی مرکز آمار نشان می‌دهد که در کشور حدود 62 میلیون دام سبک شامل گوسفند و میش و… وجود دارد. این تعداد شامل همه دام‌های مولد و پرواری است، از جمله بره‌ها، گله‌ها، قوچ‌ها، و…

6اهمال دولت روحانی دلیل کاهش دام های مولد و گرانی های اخیر گوشت است