اولین فضانورد عرب‌زبان به زودی به فضا سفر می‌کند


اولین فضانورد عرب‌زبان به زودی به فضا سفر می‌کند

سلطان النیادی در مأموریت Crew-6 اسپیس ایکس برای ناسا به ایستگاه فضایی بین‌المللی پرواز خواهد کرد که انتظار می‌رود در بهار 2023 پرتاب شود.

به گزارش خبرنگار گروه علم و فناوری خبرگزاری برنا، سلطان النیادی اولین فضانوردی از یک کشور عربی خواهد بود که یک ماموریت طولانی مدت در ایستگاه فضایی بین المللی انجام می دهد.

بر اساس اطلاعیه که دوشنبه (25 ژوئیه) اعلام شد، قرار است که فضانورد اماراتی به سمت آزمایشگاه مداری در مأموریت Crew-6 اسپیس ایکس پرواز کند، انتظار می‌رود این عملیات در سال 2023 انجام شود. 

النیادی بلافاصله پس از اعلام این خبر توسط معاون رئیس جمهور امارات در شبکه‌های اجتماعی، در صفحه اجتماعی خود از شیخ محمد ابن راشد آل مکتوم تشکر کرد.

النیادی به آخرین باری که یک فضانورد اماراتی به ایستگاه فضایی بین المللی رفته بود اشاره کرد. هزا المنصوری در پاییز 2019 با فضاپیما روسی به آزماشگاه مداری سفر کرد و به مدت هشت روز در ایستگاه زندگی کرد اما مسافرت النیادی با او تفاوت زیادی دارد، وفق برنامه ریزی انجام شده بنا است که وی یک ماموریت تمام وقت حدوداً شش ماهه در فضا داشته باشد.

النیادی و المنصوری اولین فضانوردانی بودند که توسط امارات به عنوان یک کشور تازه وارد به جمع دولت‌های فعال در عرصه فناوری فضایی برای مشارکت در برنامه‌های فضایی کشورشان انتخاب شدند، گفتنی است که این دو نفر آموزش‌های مرتبط با پرواز فضایی را توسط ناسا در طول آماده سازی المنصوری برای ماموریت کوتاه مدت خود در سال 2019 تکمیل کردند که النیادی به عنوان پشتیبان در آن دوره آموزضی شرکت داشت.

پایگاه تخصصی اسپیس اضافه می‌کند که النیادی مهندس امنیت شبکه در نیروهای مسلح امارات با مدرک دکتری فناوری اطلاعات است. طبق بیوگرافی فدراسیون بین المللی نجوم او مانند سایر فضانوردان منصوب شده از ISS، دو سال دوره ویژه  خود را به پایان رسانده است. بر اساس اطلاعیه رسانه‌ای دفتر معاون رئیس جمهور این کشور، النیادی در فضا موظف به انجام بسیاری از آزمایشات علمی عمیق و پیشرفته به عنوان بخشی از برنامه فضانوردی امارات خواهد بود.

انتهای پیام/ 

 

خبرنگار: زهرا وجدانی

منبع