ایالات متحده 3.5 میلیارد دلار از بودجه مسدود شده افغانستان را پرداخت می کند

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری برنا، ایالات متحده در حال آماده شدن برای آزادسازی نیمی از 7 میلیارد دلار وجوه توقیف شده بانک مرکزی افغانستان و انتقال آنها به بانکی در سوئیس برای پرداخت بیشتر است. در همین حال، طالبان خواستار این هستند که این پول در اختیار دولت افغانستان قرار گیرد.


ایالات متحده 3.5 میلیارد دلار از بودجه مسدود شده افغانستان را پرداخت می کند

با این حال، جامعه بین‌المللی دولت بایدن را به دلیل جلوگیری از کمک‌های مالی افغانستان مورد انتقاد قرار داده است و بسیاری معتقدند که این اقدام ضربه‌ای به شهروندان عادی افغانی وارد کرده است که در حال حاضر تحت گرسنگی و فقر گسترده به سر می‌برند.

به گزارش بلومبرگ و دیگر رسانه ها، دو نماینده خزانه داری که به شرط ناشناس ماندن با خبرنگاران صحبت کردند، توضیح دادند که هدف اصلی از این اقدام جلوگیری از دسترسی طالبان به این پول است که پس از  خروج آمریکا از افغانستان در سال گذشته کشف و ضبط شده است. 

وی افزود که دولت افغانستان با سیستم نظارتی شخص ثالث مخالفت نخواهد کرد تا اطمینان حاصل شود که بودجه به درستی مصرف می شود.

واشنگتن قرار است بخشی از ذخایر بانک مرکزی افغانستان را به صندوقی در سوئیس منتقل کند.

ایالات متحده از انتقادها مبنی بر مسئول بودن در بحران اقتصادی در افغانستان خودداری کرده و تاکید کرده است که کشورهای دیگر مانند روسیه به اندازه کافی اقدامی برای کمک به احیای اقتصاد افغانستان که پس از خروج ناگهانی واشنگتن و متحدانش در تابستان گذشته نیروهای خود را متحمل فروپاشی شدند، انجام نداده اند. .

بخوانید:  آیین‌نامه اجرایی آموزشگاه‌های رانندگی ابلاغ شد


آیا این خبر مفید بود؟

بر اساس گزارش راشاتودی، در ماه فوریه، رئیس جمهور جو بایدن فرمان اجرایی را امضا کرد که بر اساس آن نیمی از وجوه توقیف شده افغانستان توسط نهادهای آمریکایی “به نفع مردم افغانستان” کنار گذاشته می شود، در حالی که نیمی دیگر در یک پرونده قضایی فدرال که شامل قربانیان 11 سپتامبر می شود ، نگه داری می‌شود.

منبع

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف