ایجاد 15 میدان نفتی و گازی دیجیتال با همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان

معاون وزیر نفت بیان کرد:  اخیراً حفاری ۳۵ حلقه چاه در پارس جنوبی به ارزش ۱٫۲ میلیارد دلار به پیمانکاران بخش خصوصی واگذار شده و به زودی ۳۵ حلقه چاه دیگر نیز به سایر پیمانکاران واکذار خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه در راستای دانش‌بنیان‌کردن تولید نفت و گاز تصمیم گرفته شده این ابزار راهبردی با راهبری و هدایت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری در داخل کشور ساخته شود، ادامه داد: اعتبار مورد نیاز برای ساخت اولین نمونه این ابزار حدود ۵۰۰ میلیارد تومان است و شرکت ملی نفت ایران تضمین ۱۰ ساله خرید خدمت را به سازنده این ابزار داده است.

وی افزود: ابزار حفاری هدایت‌پذیر دورانی راندمان حفاری جهت‌دار را افزایش می‌دهد و سرعت کار را بالا می‌برد.

خجسته‌مهر با اشاره به اینکه یکی از دستاوردهای حفاری افقی این است که اجازه می‌دهد حداکثر دسترسی را به لایه‌های نفتی داشته باشیم و افزایش تولید را محقق کنیم، گفت: در لایه‌های نفتی بسیار نازک، حفاری عمودی مشکل و غیرممکن است و باید به سمت حفاری افقی برویم؛ بنابراین باید از ابزاری استفاده کنیم که حداکثر تماس افقی را با لایه نفتی داشته باشد و در پیشرفته‌ترین حالت حفاری‌های افقی چند کیلومتری را به ثبت برسانیم.

انتهای پیام/منبع

خجسته‌مهر همچنین در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به این‌که برداشت نفت از برخی چاه‌ها و میدان‌ها نفتی، بدون استفاده از این ابزار پیشرفته و مهم (RSS) امکان‌پذیر نیست، اظهار کرد: به نظر می رسد با تولید و بهره‌برداری این محصول دانش‌بنیان به افزایش 100 درصدی تولید در برخی از میدان‌ها و چاه‌ها و برداشت دوبرابری از برخی میدان‌ها برسیم.‌ پیشرفت فناوری‌ها، پیچیدگی برداشت از میدان‌ها عظیم نفتی و ضرورت رسیدن به حدأکثر بهره‌وری، ایجاب می‌کند که روش های فناورانه، تجهیزات پیشرفته و راه‌کارهای جدید همچون استفاده از حفاری‌های افقی و هدایت‌شونده حرکت کنیم و تجهیز حفاری هدایت‌پذیر دورانی (RSS) که قرار است توسط شرکتی دانش‌بنیان ساخته شود، یکی از ابزارهای مهم و‌راهبردی برای اکتشاف، برداشت و تولید به شمار می‌رود.

بخوانید:  دعای ششمین روز ماه مبارک رمضان + تفسیر

خجسته‌مهر تاکید کرد: در حال حاضر هفت میدان نفتی ایران توسط شرکت‌های روسی در حال توسعه هستند که بخش قابل توجهی از خدمات فنی و مهندسی توسط شرکت‌های ایرانی انجام می‌شود. بر اساس قانون حداکثر استفاده از توان تخصصی داخل، شرکت‌های ایرانی همگام با شرکت‌های روسی در امر توسعه این هفت میدان نفتی در جنوب و شمال‌غرب کشور در حال فعالیت هستند.

خجسته مهر ادامه داد: ایجاد این ۱۵ میدان دیجیتال ضمن کاهش هزینه ها، تولید پایدار، ایجاد امکان پیش بینی میزان تولید و‌ فراهم آوردن امکان کنترل مشکلات به صورت لحظه ای، زمینه را برای صرفه جویی و خلق ارزش افزوده حدأکثری به کمک فناوری هوش مصنوعی فراهم خواهد کرد.

وی با بیان این‌که امروزه کلان‌روندهای دنیا به هوش مصنوعی تکیه دارد و باید بنا به ضرورت توسعه این فناوری و تاکیدات مقام معظم رهبری جزو 10 کشور برتر از حیث بهره‌برداری و تسلط بر عناصر و مؤلفه‌های هوش مصنوعی باشیم، ادامه داد: در حوزه نفت باید از ظرفیت‌های هوش مصنوعی برای افزایش تولید، ارتقای بهره‌وری و رشد تولید در حداقل زمان از میدان‌ها مشترک استفاده کنیم. ایجاد میدان‌ها نفت، گاز و معادن هیدروکربوری دیجیتال را با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان پیاده‌سازی می‌کنیم. در گام اول، استقرار و‌ ایجاد میدان‌ها نفت و‌گاز هیدروکربوری به صورت دیجیتال با همکاری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، به صورت پایلوت و با همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان در ۱۵ میدان نفتی پیاده‌سازی خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: در حفاری سرعت فاکتور بسیار مهمی است زیرا حدود ۵۰ درصد هزینه‌های توسعه یک میدان مربوط به حفاری است. باید تلاش کنیم با استفاده از ابزارهای جدید، حفاری چاه که ۱۱۰ روز زمان می‌برد را به ۷۰ روز برسانیم تا تولید نفت اقتصادی شود. از سوی دیگر عمده حفاری‌های جدید جهت‌دار است و از این ابزار استفاده خواهد شد.

بخوانید:  همایش نخبگان با حضور رییس‌جمهوری

وی با بیان این‌که در برنامه هفتم توسعه، افزایش تولید، ازدیاد برداشت و خلق ارزش افزوده مد نظر قرار گرفته است و برای تحقق این مهم، باید از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان استفاده کنیم، ادامه داد: اجرای طرح های نیمه تمام و پروژه های در حال اجرا به ارزش ۲۱ میلیون دلار با جدیت دنبال شده است. تمامی طرح هایی که با همکاری معاونت علمی  و شرکت‌های دانش‌بنیان اجرا و پیگیری می‌شوند، در راستای رشد تولید و خلق ارزش افزوده حداکثری هستند و  از توانمندی کلیه بازیگرانی که در زیست بوم فناوری و‌نوآوری فعال برای رسیدن به این مهم استفاده می‌کنیم.

به گزارش خبرگزاری برنا؛ محسن خجسته مهر  در آیین امضای موافقت‌نامه‌های مرکز راهبردی هوش مصنوعی و میدان‌های نفت و گاز دیجیتال و امضای قرارداد کسب فناوری حفر چاه‌های افقی طویل و چند شاخه با بومی‌سازی تجهیز آراس‌اس، به بهره‌مندی از شرکت‌های دانش‌بنیان برای اجرای طرح‌های پیشرفته و فناوری‌محور حوزه نفت اشاره کرد و افزود: امروز برای اینکه بخش مهمی از افزایش تولید نفت محقق شود باید از تجهیزات فناوری محور حفاری استفاده کنیم و ساخت تجهیز حفاری هدایت‌پذیر دورانی ما را به این هدف نزدیک می‌کند.

معاون وزیر نفت، امضای موافقت‌نامه‌ مرکز راهبردی هوش مصنوعی و میدان‌های نفت و گاز دیجیتال و امضای قرارداد کسب فناوری حفر چاه‌های افقی طویل و چند شاخه با بومی‌سازی تجهیز RSS را گامی در راستای این رویکرد، عمل به منویات مقام معظم رهبری و تحقق دانش‌بنیان شدن اقتصاد کشور دانست و گفت: در این دو موافقت‌نامه و قرارداد همکاری که با حمایت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری و نقش آفرینی شرکت‌های دانش‌بنیان به مرحله اجرا رسیده، دو پروژه مهم و لبه دانش صنعت نفت در مسیر اجرا قرار می‌گیرد و شرکت ملی نفت به مدت 10 سال بهره‌برداری و خرید این تجهیز مهم را تضمین می کند.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران عنوان کرد: استفاده از روش‌های نوآورانه و محصولات فناورانه دانش بنیان ضمن کاهش زمان تولید، افزایش تولید و‌ رشد بهره‌وری را به همراه دارد و شرکت ملی نفت ایران در این راستا، اقداماتی را در تکمیل زنجیره های ارزش حلقه‌های بالادستی و پایین‌دستی صنعت نفت از اکتشاف، استحصال، تولید ، فرآوری و صادرات، اجرای پایلوت فناورانه مرکز راهبردی هوش مصنوعی و میدان‌های نفت و گاز دیجیتال گامی در همین راستا به شمار می‌رود. دومین کار احیای چاه های بسته یا کم بازده است که ۲۵ قرارداد را در این راستا با شرکت‌های دانش بنیان منعقد کردیم و از معاونت علمی برای شناسایی، بهره‌مندی از ظرفیت‌ها و همکاری با این شرکت‌ها بهره بردیم. همچنین استفاده از روش های نوآورانه برای بهره‌برداری از هیدروژن به عنوان انژی پاک، استفاده از تجهیزات پیشرفته و‌ فناورانه برای استفاده و‌ بهره وری حداکثری از دیگر گام‌هایی است که شرکت ملی نفت با همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان دنبال می‌کند.

بخوانید:  حال ستاره پیشین سینمای ایران خوب است شایعه نسازیم

وی افزود: طی دوره فعالیت دولت سیزدهم، راهبردی ترین موضوعات فناورانه دانش‌محور صنعت نفت را با حمایت و‌ همکاری معاونت علمی پیش برده‌ایم و اقدامات دولت، نشان‌دهنده عزم جدی برای استفاده از فناوری، نوآوری و راهکارهای دانش‌بنیان برای حل مهم‌ترین مسائل و نیازهای کشور است.

وی با اشاره به ضرورت انجام 3 اقدام مهم و کلیدی در مسیر اجرای پایلوت میدان‌های نفت و گاز دیجیتال و مرکز راهبری به کمک هوش مصنوعی گفت: در گام نخست کارگروه هایی در سطح شرکت ملی نفت ایران متشکل از متخصصان، نخبگان دانشگاهی، شرکت های دانش بنیان و شرکت های اکتشاف شکل خواهد گرفت تا اهداف مختلف، برنامه‌ها و مشکلاتی که قرار است این میدان‌ها نفت و گاز حل کنند تبیین شود؛ در گام دوم باید زمینه تشکیل کنسرسیوم های بزرگ فناوری به کمک معاونت علمی در حوزه اطلاعات و ارتباطات، هوش مصنوعی و سایر حوزه‌هایی که می توانند به فرآیندهای صنعت نفت کمک کنند، شکل بگیرند و در گام سوم ایجاد نهاد تنظیم‌گری، هدایتگری و تنظیم استانداردهای لازم برای صحه گذاری روی تجهیزاتی است که قرار است تولید شود، صورت بگیرد.