ایران و آلمان؛ دو سیاست متفاوت در کنترل مصرف/ آلمان مردم را به صرفه‌جویی سوق می‌دهد و ایران به مصرف

 


|

ایران و آلمان؛ دو سیاست متفاوت در کنترل مصرف/ آلمان مردم را به صرفه‌جویی سوق می‌دهد و ایران به مصرف

به گزارش خبرنگار نفت خبرگزاری برنا، برانتنر معاون وزیر اقتصاد آلمان روز دوشنبه در گفتگویی با تلویزیون بلومبرگ از نگرانی مسئولین این کشور پیرامون کاهش قیمت گاز گفت به طوری که به گفته این مسئول، کاهش قیمت باعث افزایش تقاضا گاز در آلمان خواهد شد و این کشور را از هدف گذاری صرفه‌جویی 20 درصدی دور می‌کند.


همانطور که در نمودار بالا مشخص است، آلمان‌ها حتی در سردترین ماه‌های سال نیز صرفه‌جویی داشته‌ و توانسته‌اند مصرف را کنترل کنند. اما ایران هرچند با کمبود گاز مواجه نبوده و قیمت گاز نیز همانند اروپا نیست اما این موضوع سبب شده که مصرف بیش از اندازه زیاد شود و مجدد مصرف خانگی کشور به بالای 650 میلیون متر مکعب در سال برسد.


آیا این خبر مفید بود؟

منبع

از این رو آلمان‌ها برای حل ناترازی خود روی به سیاست‌های قیمتی و غیر قیمتی روی آوردند به طوری که از ابتدای بحران، یکی از هدف‌گذاری‌های مهم، صرفه جویی 20 درصدی نسبت به سال گذشته بود. هرچند آلمان‌ها در صرفه جویی موفق بودند و توانستند که در برخی ماه‌ها حتی بیش از 20 درصد نیز صرفه‌جویی کنند اما کاهش قیمت‌ها مسئولین این کشور را نگران کرده است که مصرف افزایش پیدا کند.

آلمان‌ها با اتخاذ سیاست‌های مدیریت مصرف توانسته‌اند به صورت میانگین 20 درصد صرفه‌جویی را تجربه کنند اما سیاستگذاری مصرف در ایران مردم را به افزایش مصرف سوق می‌دهد.

بخوانید:  مسکو تحریم واردات غذایی را تمدید کرد