این ادویه ها هرگز فاسد نمی شوند

گیاهان خوراکی خشک شده معمولا ۱ تا ۳ سال دوام می‌آورند. مهم‌ترین این گیاهان عبارتند از ریحان، پونه کوهی، آویشن، رزماری، برگ بو، شوید، جعفری، گشنیز، نعناع، مرزنجوش و مریم گلی. ادویه‌های آسیاب شده یا پودرشده هم معمولا ۲ تا ۳ سال ماندگاری دارند که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از زنجبیل پودرشده، پودر سیر، دارچین آسیاب شده، پودر فلفل چیلی، زردچوبه آسیاب شده، هل آسیاب شده، پاپریکا آسیاب شده و فلفل قرمز خردشده.

 

به گزارش خبرگزاری برنا؛ اگر شما هم به ادویه‌ها علاقه دارید، حتما از خودتان پرسیده اید که آیا ادویه‌ها هم فاسد می‌شوند؟

گیاهان خوراکی و ادویه‌ها به معنای دقیق کلمه «فاسد» نمی‌شوند بلکه فقط بو، طعم، کیفیت خاص و رنگ خودشان را از دست می‌دهند. خوشبختانه مصرف ادویه‌ای که بی کیفیت شده باشد هم خطری برای سلامت بدن ندارد. البته دلیل استفاده از ادویه‌ها و گیاهان خوراکی، همین کیفیت خاص و طعم و بویشان است. بنابراین، اگر حالت اولیه شان را از دست داده باشند، دیگر نقش خاصی در آشپزی ایفا نمی‌کنند.

 

این ادویه ها هرگز فاسد نمی شوند

انتهای پیام/

اگر ادویه‌های کامل و دست نخورده را به درستی ذخیره سازی و نگهداری کنید، این محصولات جذاب تا ۴ سال هم دوام می‌آورند. بهترین گزینه‌های برای نگهداری در حالت کامل عبارتند از دانه فلفل، گشنیز، دانه خردل، دانه رازیانه، زیره، جوز هندی، میخک، چوب دارچین، فلفل چیلی کامل خشک شده و…. نمک از این نظر استثنا است، چون می‌توان از آن بدون نگرانی از تغییر رنگ یا بو استفاده کرد. البته اگر نمک شما طعم دار باشد، پس از مدتی حالت اولیه خودش را از دست خواهد داد.

منبع

در دنیای آشپزی، ادویه‌ها محصولاتی هستند که از ریشه، پوست یا ساقه گیاهان خشک شده گرفته می‌شوند، درحالی که منظور از گیاهان خوراکی خود یک گیاه خشک شده یا برگ‌های تازه آن است. وقتی به بحث از ماندگاری ادویه‌ها و گیاهان خوراکی می‌رسیم، عوامل مختلفی مانند نوع محصول، نوع فرآوری و شیوه ذخیره سازی و نگهداری نقش مهمی در این زمینه دارند. برای مثال، ادویه‌های خشک نسبت به گیاهان خوراکی خشک شده دارای ماندگاری طولانی تری هستند. هرچقدر هم که یک ادویه مراحل فرآوری کمتری را پشت سر گذاشته باشد، باز هم ماندگاری بیشتری خواهد داشت.

 

چگونه فاسد شدن ادویه‌ها و گیاهان خوراکی را تشخیص دهیم؟

 

 

جهان ادویه‌ها پر است از سوالات رنگارنگ و گوناگون، اما یکی از این سوالات رایج به مسئله فسادپذیری ادویه‌ها برمی گردد.