بالگردهای هلال احمر نمی پرد/ فکری به حال تجهیزات تخصصی در حوادث کنیم

رئیس جمعیت هلال احمر افزود: از سال ۹۰ حتی یک دستگاه خودروی امداد و نجات و یا آمبولانس به هلال احمر داده نشده و ناوگان خودرویی این جمعیت کاملا فرسوده و مستهلک شده است.

ولی‌پور با بیان اینکه جمعیت هلال‌احمر ایران تنها جمعیت ملی بهره‌مند از ناوگان امدادهوایی مستقل در زمان بحران است، می‌گوید: اگر ردیف اعتباری ویژه‌ای برای این ناوگان تعریف شود و ما بتوانیم نسبت به اورهال کردن ناوگان امدادونجات اقدام کنیم علاوه بر اینکه امکان افزایش سرعت امدادرسانی‌ها در حوادث بیشتر می‌شود و کیفیت خدمات امدادی هم به‌طور چشمگیری افزایش می‌یابد ما می‌توانیم نسبت به توسعه این ناوگان با فناوری‌های روز دنیا و به‌کارگیری پهبادها در عملیات‌های امدادونجات نیز اقدام کنیم.

باتوجه به اینکه انتظار وقوع مخاطرات طبیعی شدید و خسارت‌بار دور از انتظار نیست؛ ارگان های مربوطه باید برنامه ریزی های متعددی را برای مدیریت آن انجام دهند تا حجم آسیب ها کمتر شود.

در این زمینه پیرحسین کولیوند رئیس جمعیت هلال احمر در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری برنا درباره وضعیت خرید بالگرد از سایر کشورها تصریح کرد: ما در کشور بالگرد کم داریم اما تا منابع تامین نشود توان خرید را نخواهیم داشت. پیشنهاد داریم در بودجه سال 1402 با کمک دولت و مجلس تعدادبالگرد مورد نیاز را تهیه کنیم. در حال حاضر 50 فروند بالگرد در کشور نیاز داریم اما اگر بتوان سالی 5 تا 10 عدد خریداری کنیم نیز مطلوب است.


آیا این خبر مفید بود؟

یکی از سازمان هایی که در میدانگاه های حوادث طبیعی به جهت خدمت رسانی حضور پررنگ دارد،  جمعیت هلال احمر است  که بسیاری از اعضای آن هنگام کمکرسانی به صورت داوطلبانه خدمت گذاری می کنند. درست است که بسیاری از این افراد بدون هیچگونه چشم داشتی دنیوی از جان خود می گذرند اما باید تجهیزات اولیه برای محافظت از خود و نجات جان مردم در دسترسشان قرار گیرد.

بخوانید:  رونمایی از ترکیب ایران مقابل انگلیس

همچنین کولیوند  در نشست با نمایندگان مجلس شورای اسلامی به مشکلاتی که به دلیل عدم تخصیص اعتبار و بودجه مناسب گریبان‌گیر هلال‌احمر شده اشاره کرد و گفت: ۱۰ بالگرد امدادی این جمعیت در حال حاضر زمین‌گیر شده و برای اورهال و تعمیر این بالگردها به حمایت دولت و مجلس نیاز داریم.

در این راستا مهدی ولی‌پور رئیس سازمان امدادونجات جمعیت هلال‌احمر  با بیان اینکه جمعیت هلال‌احمر برای تکالیفی که براساس قانون مدیریت بحران کشور و قانون اساسنامه جمعیت هلال‌احمر در پاسخ بر حوادث‌ و سوانح برعهده دارد توسعه شبکه امدادونجات، استفاده از تجهیزات، امکانات‌ولجستیک مناسب برای ارایه خدمات‌وآموزش تخصصی‌وعمومی برای تامین نیروهای ماهر و متخصص موردنیاز را در دستور کار خود قرار داده است: یکی از مهم‌ترین بخش‌های موردتوجه ما در حوزه لجستیک، ناوگان امدادهوایی جمعیت هلال‌احمر است که هم در تسریع عملیات امدادونجات موثر است هم در تسریع انتقال مصدومان ناشی از حوادث‌وسوانح، اعزام نیروهای امدادی به مناطق آسیب‌دیده، انتقال اقلام امدادی به نقاط آسیب‌دیده در سوانح‌وحوادث و در برخی مواقع جست‌جو و ارزیابی مناطق آسیب‌دیده از حوادث و سوانح نقش بسزایی دارد.

نوسانات قیمت ارز هم به این امر مهم دامن زده و باعث شده تا نه‌تنها توسعه این ناوگان دیگر ممکن نباشد بلکه تعمیرونگهداری ناوگان نیز به‌راحتی میسر نباشد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری برنا؛ در سال های اخیر تعداد وقوع بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله در کشورمان بیشتر از سال های گذشته بوده و حجم خسارات آن هم زیاد برآورد شده است. متاسفانه بروز سیل در برخی استان ها مانند کرمانشاه، خراسان جنوبی، لرستان و گیلان  و تغییرات اقلیمی و خشکسالی هم بر میزان مشکلات افزوده است.

بخوانید:  دعوت بازیکن داماش به تیم ملی جوانان

انتهای پیام/

یکی از ارکان مهم هنگام بروز حادثه رسیدگی فوری و بی وقفه به آن است چراکه باعث نجات جان و مال بسیاری از مردم در مناطق محاصره شده و روستاها دور از دسترس شده و از بروز حوادث ثانویه پیشگیری می کند بنابراین باید امکانات لازم جهت حضور فوری فراهم باشد. یکی از این امکانات که کمبود آن در این روزها به چشم می آید بالگرد است و همواره محرومیت ناوگان امدادی هوایی و نگهداری از آن با دغدغه‌های بسیاری همراه است.

کمبود 50 فروند بالگرد در کشور 

 

عقل سلیم می طلبد که پیش از بروز حوادث طبیعی پیش بینی های لازم صورت گیرد و به همین دلیل باید تجهیزات و امکانات تخصصی هم داشته باشیم لذا باید در قانون بودجه سنواتی و همچنین قانون پنج ساله توسعه این مهم در دستور کار قرار گیرد با توجه به اینکه ایران از نظر موقعیت جغرافیایی در دسته مناطقه پردحادثه قرار دارد، توجه به تامین آن برای جلوگیری از خسارات جبران ناپذیر در اولویت قرار دارد.

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالفمنبع

وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر خرید ۳۰۰ آمبولانس و ۶۰۰ خودروی امداد و نجات را شروع کرده ایم و توزیع این خودروها با اولویت استان‌های حادثه‌خیز از ابتدای اردیبهشت انجام خواهد شد اما این تعداد خودرو، پاسخگوی نیاز هلال‌احمر برای امدادرسانی در سطح جاده‌های کشور و حوادث و بلایای طبیعی و غیرطبیعی نیست.

به گفته کارشناسان محیط زیست، حفر هزاران چاه به طور بی‌رویه و کارشناسی‌ نشده در سراسر کشور، برداشت بی‌رویه آب از منابع زیرزمینی، سدسازی‌های غیراصولی و ضد اکولوژیکی، ورود آلودگی‌های جدید با مواد رادیواکتیو به آب‌های جاری و سفره های زیرزمینی، تخریب جنگل‌ها منجر به نابودی محیط زیست و افزایش بروز بلایای طبیعی شده است.

بخوانید:  تردد بیش از پنج میلیون مسافر از مرز مهران

هلال‌احمر ایران تنها جمعیت ملی بهره‌مند از ناوگان امدادهوایی مستقل در زمان بحران