بانوانی که برای همه زنان زندگی ساز و آزادی بخش هستند

وزیر فرهنگ در بخش دیگری از سخنان خود به جایگاه تربیت قرآنی در پیروزی انقلاب اسلامی پرداخت و گفت: انقلاب ما از کلاس های درس قرآن آیت الله طالقانی در مسجد هدایت تهران و جلسات تبیین قرآن رهبر معظم انقلاب در مسجدی کوچک در مشهد تغذیه شد. مساجد، منابر و حسینیه ها به عنوان مزیت مطلق انقلاب ما نیروهایی را تربیت کردند که با این تفکر پس از انقلاب نیز عهده دار مسئولیت های مهمی در کشور شدند.

وی با بیان این که انقلاب اسلامی یک انقلاب فرهنگی است، تاکید کرد: رهبران انقلاب ما همگی از اندیشه ورزان فرهنگی بودند و همین ذات فرهنگی، بستر گفتگوی موثر چهره به چهره و روشنگری در سطح جامعه به ویژه دانشگاه ها را فراهم می‌کند.

اسماعیلی در ادامه با تبیین نمونه موردی وضعیت تلاوت قرآن در جامعه مصر گفت: مصر در سال هزار و هفتصد و نود و هشت به تصرف ارتش فرانسه درآمد و اتفاقا فرانسوی ها تغییر در جامعه مسلمان مصر را از زنان و خانواده آغاز کردند اما با این وجود، رواج تلاوت قرآن در جامعه مصر موجب شد پس از دویست سال، شاهد اسلام خواهی و تربیت برترین قاریان قرآن در این کشور باشیم.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر برنا؛ محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح امروز دوشنبه پنجم دی ماه در اولین مجمع عمومی بنیاد بین المللی فعالیت های قرآنی بانوان در معاونت قرآن و عترت با تقدیر از دست اندرکاران این معاونت در ارایه طرح های نوین قرآنی در حوزه نشر کتاب آسمانی گفت: در دوره جدید فعالیت های معاونت قرآن و عترت زمینه ابتکاراتی در حوزه های قرآنی فراهم شده است که انتظار می رود با بسط این ابتکارات قرآنی در سطح استان های کشور شاهد بهره مندی از ظرفیت بانوان قرآنی سراسر کشور و گسترش فرهنگ قرآنی باشیم.

بخوانید:  واحد شماره پنج گازی نیروگاه شهید رجایی از مدار تولید خارج شد

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالفمنبع در این نشست همچنین علیرضا معاف معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به برگزاری اولین مجمع عمومی بنیاد بین المللی فعالیت های قرآنی بانوان گفت: این جلسه فاخر به نمایندگی از هزار و دویست بانوی قرآنی سراسر کشور با نام حضرت فاطمه زهرا(س) و ولادت حضرت مریم گره خورده است؛ بانوانی که برای همه زنان زندگی ساز و آزادی بخش هستند.

اسماعیلی با اشاره به ضرورت ترویج فرهنگ تلاوت و قرائت قرآن در سطوح مختلف جامعه و به خصوص برپایی کرسی های تلاوت خانگی قرآن مجید و آموزش روخوانی قرآن برای کودکان و نوجوانان گفت: گام نخست پیش روی معاونت قرآن، اشاعه و ترویج امر تلاوت قرآن در میان اقشار جامعه است تا نور و برکت تلاوت قرآن در جامعه گسترده شود.

وزیر فرهنگ با اشاره به اهمیت شکل گیری بنیاد بین المللی فعالیت های قرآنی بانوان ادامه داد: پیروزی انقلاب اسلامی و شکل گیری نظام اسلامی با محوریت جریان نواندیش دینی فرصت حضور موثر اجتماعی و سیاسی را برای زنان ایرانی فراهم کرد که نمونه آن را می توان در حضور پرافتخار زنان امدادگر در خط مقدم دفاع مقدس و پشتیبانی مادران و همسران از رزمندگان مشاهده کرد.

اسماعیلی تصریح کرد: دولت از حضور زنان متدین جهادگر و آشنا به شرایط روز در سطوح مختلف فعالیت سیاسی اجتماعی استقبال می کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با برشمردن نمونه هایی از تلاش موفق جهادگران قرآنی در نقاط مختلف کشور برای ترویج فعالیت های قرآنی در سراسر کشور، از مسئولان معاونت قرآن خواست با حضور در شهرستان ها، از نزدیک در جریان ظرفیت های قرآنی استانی قرار گیرند.

بخوانید:  چه لباسی برای مسافرت در تابستان مناسب است؟

گفتنی است در پایان این نشست، بانوان قرآنی به بیان دیدگاه های خود در حوزه های مرتبط با فعالیت های قرآنی پرداختند و سپس چندین کتاب تالیفی بانوان قرآنی با حضور وزیر فرهنگ رونمایی شد.

معاف ادامه داد: معاونت قرآن، فعالیت خود را بر محور منویات رهبر معظم انقلاب، دستورات رئیس جمهوری و نگرش وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص نگاه ویژه به فعالیت های حوزه قرآن، طراحی می کند. مجمع عمومی بنیاد بین المللی فعالیت های قرآنی بانوان نیز به عنوان آرزوی دیرینه بانوان بر همین اساس تاسیس و تثبیت شده است.

انتهای پیام/


آیا این خبر مفید بود؟

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه با اشاره به سیاست های این وزارتخانه در ترویج و نشر فرهنگ قرآنی افزود: سیاست اصلی ما در معاونت قرآن و عترت، سیاستگذاری، هدایت و نظارت است و کار اصلی حمایت از تشکل های مردمی در این حوزه است. الحمدالله ظرفیت های مردمی به قدری پر توان هستند که تصدی فعالیت ها را انجام دهند.