باید تلاش کنیم که اقتدار کشور را به رخ جهانیان بکشیم

در بخش دیگری از این مراسم سیدعلیرضا فاطمیان پور دبیر ستاد اجرایی «لشکر حسین(ع)» در شهرداری تهران و معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران ضن عرض خیر مقدم به هنرمندان حاضر در جلسه گفت: راهپیمایی جاماندگان عزادار امام حسین(ع) 9 سال پیش با جمعیتی حدود 500 نفره آغاز شد و امروز به جمعیتی حدود 3میلیون نفر رسیده است. تقریبا به همان اندازه‌ای که مردم توفیق حضور در عراق را خواهند داشت، افرادی هم در تهران توفیق حضور پیدا نمی‌کنند و به یادبود اربعین امام حسین(ع) این مسیر 14کیلومتری را پیاده به سمت حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) می‌پیمایند. اگرچه فاصله کیلومتری مابین این دو پیاده‌روی در تهران و عراق وجود دارد اما حال مشابهی بر هر دو رویداد حاکم است، چه بسا افرادی که در تهران پیاده‌روی می‌کنند به واسطه فاصله زمانی و مکانی که دارند دل شکسته‌تر هستند.

کاظم نظری مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان آنکه آیین‌های مردمی حماسه عاشورا را زنده نگه‌ داشته‌اند یادآور شد: هنرمندان سراسر کشور با برنامه‌های زیبا؛ تجلی‌گر و بیان‌گر مسائل و مصائب قیام سیدالشهدا هستند.

انتهای پیام/

وی بیان کرد: در این مسیر پذیرایی شاخصه اولی است که دقیقا مشابه عراق صورت می‌گیرد و مردم از هر قشری، هیئت‌ها، حسینیه‌ها، مساجد و تکایا تلاش می‌کنند میزبان خوبی برای مردمی که در این روز قدم می‌زنندُ باشند. زمانی حداکثر 100 موکب در این مسیر برپا می‌شد اما امروز به حدود 1700 موکب رسیده‌ایم که داوطلب پذیرایی از مردم هستند. این پذیرایی از آب گرفته تا غذا و خدماتی دیگر که مشابه اتفاق‌های مسیر پیاده‌روی در عراق است. اما در تمام این سال‌ها، حلقه گمشده ای وجود داشت و آن هم ارائه آثار هنری فاخری است که اتفاقا می‌بایست در همین جایگاه عرضه شوند چرا که این هنر قالب است و زمانی که مفهوم به آن عمق می‌دهد، جاویدان می‌شود و برای مردم اثرگذار می‌شود. این مسیر دقیقا جایی است که مخاطبش حضور دارد. ما اصولا دچار معضلی هستیم که کارهای فاخر فرهنگی و هنری  را در جای عرضه می‌کنیم که کمتر با مردم تماس دارد. وقتی کاری بسط پیدا می‌کند و با مردم ارتباط می‌گیرد، قطعا تاثیری دوچندان خواهد داشت. بسیاری از افراد تئاتر را در تلویزیون دیده‌اند ولی وقتی این هنر مردمی می‌شود و به خیابان‌ها می آید ، تاثیر شگرفی ایجاد می‌کند که اتفاقا مایه افتخار خود هنر هم می‌تواند باشد.

بخوانید:  پزشکان؛ بیشترین فراریان مالیاتی در فارس

در پایان این مراسم پوستر کاروان هنرهای نمایشی «آیینه داران آفتاب» با حضور کاظم نظری مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اسرافیل فرج اللهی مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران و سیدعلیرضا فاطمیان پور دبیر ستاد اجرایی «لشکر حسین(ع)» در شهرداری تهران و معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و علی عطایی، مدیر هنرهای نمایشی این سازمان رونمایی شد.


|