باید شهرها را افقی توسعه بدهیم/ هزینه ساخت منازل یک طبقه ۳۰ درصد از آپارتمان سازی پایین‌تر است

انتهای پیام/ 

ایلاتی با اشاره به اینکه نکته بعدی بحث زمین است که بسیاری معتقدند زمینه کافی برای  اجرای این طرح نداریم توضیح داد: بسیاری معتقدند که دلیل روی آوردن کشور ما به متراکم سازی کمبود زمین است، که کاملاً غلط است و دلیل متراکم سازی سیاست های غلط شهرسازی در کشور ما است.

این کارشناس انرژی افزود: متاسفانه از سرزمینمان به درستی استفاده نکرده ایم. ما می‌توانستیم شهر هایمان را از نظر مساحت بزرگتر بسازیم یعنی به جای اینکه توسعه را در طبقات گسترش بدهیم باید از نظر وسعت شهرها را گسترش میدادیم. قطعا همه مردم از این شرایط راضی تر بودند، خدمات را بهتر می توانستیم به مردم ارائه دهیم و کیفیت زندگی مردم خیلی بهتر از شرایط فعلی می شد.

این کارشناس مسکن ادامه داد: ما می‌توانیم این جمعیت را به جای اینکه در شهرها متراکم کنیم در پهنه گسترش دهیم. اگر همین الان مساحت تمام شهرهای کشور را ۲ برابر کنیم و وزارت راه و شهرسازی اعلام کند که حریم تمام شهرها در تمام کشور و همزمان دو برابر خواهد شد، باعث میشود قیمت زمین کاهش پیدا کند و امکان ساخت و ساز در حریم شهرها فراهم شود. 

نهضت ملی مسکن

وی در ادامه بیان کرد: به خاطر اجرای این سیاست های غلط، شهرها را به جای اینکه افقی توسعه بدهیم  به اشتباه به صورت عمودی توسعه داده ایم. این سیاست باعث شده که ما تراکم جمعیتی بسیار بالایی در شهرها داشته باشیم.

ایلاتی با بیان اینکه مردم در کشور ما وقت زیادی از خود را در ترافیک می گذرانند توضیح داد: روزانه میلیون‌ها لیتر بنزین در این ترافیک می سوزد. ولی اگر بتوانیم پهنه شهر را افزایش دهیم و مردم بتوانند در اطراف شهر و شهرک های ویلایی با امکانات کامل اسکان پیدا کنند لزومی ندارد مردم انقدر داخل شهر درگیر ترافیک شوند.

بخوانید:  برای حضور در تورنمنت کافا با قلعه‌نویی به جمع بندی رسیدیم

این کارشناس انرژی در ادامه درباره افزایش سرعت ساخت خانه های حیاط دار گفت: وقتی منازل مسکونی به صورت حیاط دار و یک طبقه ساخته می شود سرعت ساخت آن به مراتب از آپارتمان سازی بالاتر است.

وی در ادامه توضیح داد: اگر به سمت توسعه افقی شهرها برویم شرایط بهتری از نظر مسکن و دسترسی به آن خواهیم داشت.

این کارشناس حوزه مسکن ادامه داد: تراکم نفر به هکتار در کشور ما به بالای صد تا ۱۱۰ نفر در هر هکتار رسیده است. به عبارتی ۳ برابر بیشتر از میانگین جهانی در هر هکتار در کشور ما ساکن شده اند.

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف


منبع

مسکن روستایی

فرشید ایلاتی کارشناس مسکن در گفت وگو با خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری برنا، درباره مزایای ساخت خانه های ویلایی و حیاط دار به جای بلند مرتبه سازی منازل گفت: پروژه نوسازی مسکن در ایران مترادف با متراکم سازی شده است در صورتی که ما می توانیم همین بحث ساخت خانه های حیاط دار و ویلایی را هم به صورت انبوه داشته باشیم.

ایلاتی درباره میزان زمینی که در کشور می تواند کاربری مسکونی داشته باشد؟ توضیح داد: از گل مساحت ۱۶۰ میلیون هکتاری کشور یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار آن را به صورت شهری استفاده کرده ایم. به عبارتی یک درصد یا حتی زیر یک درصد مساحت کل کشور ما برای کاربری مسکونی استفاده شده در حالی که کشور ما قابلیت دارد که ۱۰ درصد آن صرف امور مسکونی شود.

بخوانید:  مشاور وزیر امور خارجه حسابی در توییتر ندارد

این کارشناس مسکن با بیان اینکه ساخت خانه های ویلایی و حیاط دار در تمام کشورهای جهان مرسوم است گفت: در تمام شهرهای توسعه یافته در دنیا، منازل مسکونی در حومه شهر ویلایی و حیاط دار ساخته می شود و گران‌تر از مرکز شهر است. در این شهرک‌ها خدمات به صورت کامل به مردم ارائه می‌شود.

این کارشناس انرژی توضیح داد: این مسئله قیمت زمین را در کشور می شکند و از سوی دیگر هر چقدر عرضه زمین را افزایش دهیم و مساحت شهر ها را دو برابر کنیم باز هم فقط دو درصد از مساحت کل کشور را به مسکونی تخصیص می دهیم. در این شرایط باز هم ما جایی داریم که بتوانیم شهرها را توسعه بدهیم و نگرانی از باب افزایش جمعیت نداشته باشیم. 


آیا این خبر مفید بود؟

مسکن

وی در ادامه افزود: ما نباید انبوه‌سازی را روبروی ویلایی سازی منازل قرار دهیم. وقتی که به سمت تراکم منازل پیش میرویم، کیفیت زندگی را از بین می بریم به عبارتی ما وقتی خانواده ها را وارد آپارتمان می کنیم کیفیت زندگی آپارتمانی در مقایسه با خانه های ویلایی بسیار پایین تر می آید.

ایلاتی درباره میزان موفقیت آمیز بودن نمونه های شهرک های یک طبقه و ویلایی در کشور توضیح داد: پروژه های یک طبقه سازی یزد و یا البرز کاملا موفق بوده اند ولی فقط نمونه های کوچکی از این موفقیت ها هستند. اما باید این نمونه ها را تکثیر کنیم و روی آن تبلیغ کنیم تا در تمام شهرها و پروژه‌هایی که امکان پذیر است خانه های یک طبقه ویلایی ساخته شود.

بخوانید:  شادی مردم همدان پس از پیروزی تیم ملی

وی خاطر نشان کرد: وقتی تراکم جمعیت بالا برود کیفیت زندگی پایین می آید مسائل آلودگی هوا، کمبود پارکینگ و از بین رفتن میزان بسیار زیادی از عمر مردم در این ترافیک از جمله سایر مشکلات بلند مرتبه سازی است.

وی درباره میزان کاهش هزینه های ساخت مسکن حیاط دار و یک طبقه به نسبت خانه های آپارتمانی توضیح داد: از نظر هزینه وقتی خانه های یک طبقه ساخته می شوند، باعث میشود ۳۰ درصد در هزینه ها کاهش داده شود، به عبارتی هم از نظر دلایل اقتصادی و مالی و هم از نظر کیفیتی و اجتماعی ما باید به سمت یک طبقه سازی منازل مسکونی پیش برویم.

این کارشناس مسکن توضیح داد: این مسئله در خیلی از کشورها تجربه شده و عموما در حومه شهرها شهرک های ویلایی با تمام امکانات ساخته میشود و مرکز شهر برای انجام امور اداری است.