بخشی از نیازهای آی‌سی‌تی روسیه در زمان تحریم توسط ایران تامین شد/ عملکرد اجرایی حمایت از میکروالکترونیک قابل قبول نیست


مصطفی طاهری رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا، درباره آخرین وضعیت بند ن تبصره 7قانون بودجه سال 1401پیرامون حمایت از تولید گوشی‌های ایرانی اظهار داشت: ما از چند سال پیش و مخصوصا سال قبل  که مشکلات ارزی داشتیم  و ارز کم بود، خیلی از کالاهایی که باید وارد می‌کردیم را کم کردیم و شاید زمانی بالای صد میلیارد دلار واردات داشتیم ولی آن را با تولید داخل وکم کردن کالاهای لوکس وغیر ضروری به 40 میلیارد دلار رساندیم.

رئیس کمیسیون صنایع و مجلس با بیان اینکه نیروی انسانی متخصص خوبی در این حوزه داریم، تصریح کرد: وقتی روسیه با تحریم مواجه شد بخشی از نیازهای مربوط به حوزه آی سی تی اش را جوانان دانش بنیان ما در ساخت مودم، سوئیچ و بحث‌هایی از این قبیل تامین کردند. پس این پتانسیل بود و از طرف دیگر واردات به شدت زیاد بود. 

انتهای پیام/


وی با بیان اینکه متوجه شدیم که 3.5 درصد گوشی های ما و به عبارتی از 100 گوشی وارداتی فقط 3تای آن گوشی بالای 600 دلار است و 97 گوشی اینگونه نیست، تصریح کرد: گفتیم با آن 97 گوشی کاری نداریم و به این سه درصد گوشی هایی که بالای 600 دلار است عوارضی را اضافه‌تر یعنی به میزان 12 درصد گرفتیم و پیش بینی ما این بود که از این طریق حدود 3 هزار میلیارد تومان درآمد ایجاد شود.

وی ادامه داد: چون این امر بین وزارتخانه ای بود و صندوق در وزارت صنعت، معدن و تجارت بود و متولی کار وزارت فناوری اطلاعات و ارتباطات بود و سازمان برنامه و بودجه هم نقش داشت، در نوشتن این آئین نامه خیلی تاخیر شد و کاری که باید یکی دو ماهه انجام می شد چندین ماه طول کشید.

بخوانید:  به دامداری‌های خُرد تسهیلات ارائه شود

رئیس کمیسیون صنایع و معدن با اشاره به اینکه تقریبا آئین نامه نوشته شده ولی هنوز شروع جدی نشده است، خاطرنشان کرد: قرار بر این است آنهایی که ادعا دارند که می توانند چنین کاری را انجام دهند، وارد این زنجیره شوند و حمایت‌های لازم انجام شود و کسانی که توانستند بیشترین امتیاز را بیاورند بمانند و پرورش داده شوند.

وی افزود: در این اثنا که ارز کشور کم است و می خواهیم کالاهای واجب بیاوریم، از 40 میلیارد دلار واردات، فقط حدود 4 میلیارد دلار برای گوشی‌های هوشمند بوده و اگر تبلت، لپتاپ و تجهیزات مربوط به حوزه آی‌سی‌تی را اضافه کنیم، حول وحوش 10 میلیارد دلار از 40 میلیارد دلار یعنی 25 درصد در این حوزه بوده که واقعا نگران کننده بود.


آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف

رئیس کمیسیون صنایع مجلس: بخشی از نیازهای آی‌سی‌تی روسیه در زمان تحریم توسط ایران تامین شد/ عملکرد اجرایی حمایت از میکروالکترونیک قابل قبول نیست

منبع


|