بخش زیادی از رشد اقتصادی ایران به دلیل رشد ۵۷ درصدی استخراج نفت بوده است

پزشکیان گفت: حضرت علی (ع) در نامه به مالک اشتر فرموده بود که هیچ طبقه‌ای در جامعه بدون تولیدکنندگان و تاجر‌ها پایدار نمی‌مانَد.

شرایط برای حقوق مالکیت شرکت‌های خارجی مهیا نیست

بحرینی ادامه داد: کشوری که منابع غنی و پالایشگاه های مجهز دارد اما به دلیل مصرف فزاینده کار به واردات کشیده است.

وی عنوان کرد: ما نمی‌توانیم بدون سرمایه‌گذاری خارجی و بدون پولی که بتواند آن را جبران کند بی‌توجه به آنها بیاییم جراحی کنیم و یک عده را از زندگی ساقط کنیم. 

وی افزود: تورم طی سه سال گذشته همواره بالای ۴۰ درصد بوده است. تورم گوشت در ۱۴۰۳ حدود ۷۹ درصد بوده است و رشد اقتصادی کجا بوده است؟ گروه کشاورزی منفی دو درصد و استخراج نفت و گاز طبیعی ۲۰ درصد.

چرا سفارت عربستان و انگلیس را تخریب کردیم؟

وی افزود: همهٔ مردم نگران و ناراضی‌اند و اگر جلوی این وضعیت اقتصاد گرفته نشود، با مشکل زیادی مواجه خواهیم شد.

فساد و رانت نتیجه عدم اجرای قانون است

پزشکیان خاطرنشان کرد: وضعیت جامعه به گونه‌ای است که کارگران نمی‌توانند خانه بگیرند و کارمندان نمی‌توانند زندگی روزمره خود را بگذرانند. همه ناراضی هستند و اگر جلوی این گرفته نشود ما مشکل خواهیم داشت. قرار نبود تورم و مشکلات کمر مردم را خم کند.

وی با بیان اینکه باید مشاوره‌های خارجی بگیریم برای رسیدن به اهدافی که داریم گفت: روابط خارجی ما باید بدون تنش باشد و با همه دعوا نکنیم. کسانی که قرار بود مذاکره کنند این‌کاره نبودند.

وی افزود: دیدگاه من کارشناسی است و باید با مشورت کردن و کار کارشناسی تصمیم گرفت. ما اگر نقشه درست داشتیم باید به جای درستی می‌رسیدیم. 

پزشکیان در پاسخ گفت: من متخصص نیستم اما بر اساس اصلاحاتی که در دنیا صورت گرفته، ما اگر قانون را اجرا کنیم قانون باید مسیر را مشخص کرده باشد. هر تغییری سه اصل دارد. اینکه چه کسی مسئول است و چگونه باید عمل کند و چگونه باید پاسخگو باشد. مجلس قانون می‌نویسد اما هر کس کار خود را می‌کند. قانون مبارزه با فساد می‌نویسند در حالی که اگر قوانین را اجرا کرده بودند هیچ فساد و رانتی صورت نمی‌گرفت.

 پزشکیان گفت: در قوانین برنامه چهارم، پنجم و ششم بنا بود دولت بزرگ نشود، ولی هیچکدام از دولت ها به آن عمل نکردند.

پزشکیان در پاسخ به مشکل کسری بودجه گفت: اگر سرمایه گذاری خارجی و روابط بین المللی را اصلاح نکنیم به هیچ عنوان اوضاع اصلاح نخواهد شد.

وی افزود: یکی از ناترازی ها صریحا ناترازی در حوزه انرژی و مشخصا در حوزه بنزین ذکر شده است؛ ما در شرایطی قرار گرفته ایم که تبدیل شدیم به کشوری که واردات بنزین داریم.

هر تصمیمی برای بنزین بخواهیم بگیریم باید مردم قبلش توجیه شوند

وی ادامه داد: در این سیستم اگر قانون عمل بشود یا نشود کسی با کسی کاری ندارد چرا که اقوام‌شان را در بنگاه‌های اقتصادی می‌گذارند و به کسی هم پاسخگو نیستند. 

وی ادامه داد: به سوی کارشناسان باید برگردیم نه افرادی که هم حزب و دسته ما هستند. در صنعت دیجیتال اعمال فیلتر باعث فرار مغزها و استعدادها و نیروهای فعال شد.

وی با بیان اینکه بدون کارشناسی در طرح دو فوریتی کارهای زیادی کردیم گفت: مسلمان و مؤمن حرف ثابت و پایدار می‌زند.

رفتارهای شاهانه برخی وزارتخانه ها و عدم پاسخگویی

وی ادامه داد: با این روند بازار و انسداد با کشور های منطقه، ما تنش می‌آفرینیم، چرا سفارت عربستان، سفارت انگلیس را تخریب و آبروی خود را بردیم؟ مداخله باعث آسیب فرصت های کشور می‌شود .

وی با تاکید بر اینکه استاد تمام پزشکی‌ هستم اما با حقوق سه‌ماه خود نمی‌توانم یک موتور تهیه کنم گفت: اگر منابع را درست پرداخت کنیم هزینه ‌القایی ایجاد نمی‌شود.

پزشکیان افزود: میلیاردها دلار هزینه ایجاد شد چون نتوانستیم روابط‌مان با کشورهای دیگر را درست کنیم.

پزشکیان گفت: حضرت علی (ع) می‌فرماید من در برابر فلان کار گردن خود را گرو می‌گذارم. من اگر به قانون عمل کنم کسی از من نمی‌پرسد چرا به فلان امر عمل نکردید، اما ما از وزیر پرسیدیم چرا قانون را اجرا نمی‌کنید؟ دو سال در نوبت بود و نوبت به پاسخ نرسید، چون درحال نوشتن قانون و تصویب آن بودند.

بخوانید:  نرخ سود بین بانکی از ۲۱ درصد گذشت

در ادامه این میزگرد حجت الاسلام محمدحسین حسین زاده بحرینی به عنوان کارشناس اقتصادی از پزشکیان سوال کرد و گفت: در برنامه بعضی جاها مثل برجام، جاهایی داریم که بعدا باید تکمیل شود یعنی الان در حال حاضر کسی کمکی نمی تواند انجام دهد.

وی تاکید کرد: من ادعای تخصص ندارم، در مملکت اگر فقط یک نفر نسخه بنویسد، می‌شود همین وضعیتی که در حال حاضر شاهد آن هستیم.

پزشکیان تصریح کرد: آدم‌های غیرکارشناس را به اسم کارشناس منصوب کردند، هیچ بیماری دنبال پزشک حزب‌اللهی و مسلمان نمی‌رود بلکه دنبال پزشک متخصص می‌رود.

حسین زاده بحرینی در ادامه با تاکید بر اینکه لطفاً خود شما به این سوال پاسخ دهید، گفت: یکی از دغدغه‌های اصلی مردم بحث سلامت و هزینه‌های آن است. بحث تقاضای پزشک از طرف بیمار به صورت القایی در ایران به نسبت دنیا بسیار بالا است. پزشک معتقد است هزینه بیمار را زیاد نکند اما در ایران گاهی هزینه بیمار بی جهت زیاد می‌شود. شما چه می‌کنید که هزینه بیمار بی جهت زیاد نشود؟ آیا شما می‌توانید تعهد بدهید سهم بیمار از هزینه درمان را به زیر ۳۰ درصد بیاورید و راهکار خود را بیان کنید؟

ناترازی بنزین و اصلاح قیمت

نامزد چهاردهمین دوره ریاست جمهوری در پاسخ به سوال حجت الاسلام حسین زاده بحرینی درباره اجرای برخی برنامه ها برای کاهش هزینه و سهم بیماران اظهار داشت: پزشک باید از نظر مالی تأمین باشد. با این روند پرداخت نباید پزشک را به مناطق محروم فرستاد.

بدهی دولت به بانک مرکزی و بانک ها چندین برابر شده

 منبع

با این حقوق ها نباید پزشک را به مناطق محروم فرستاد

عبده تبریزی هم در این میزگرد گفت: اصلاحات اقتصادی نیاز است و باید با مناسبات با دنیا ارتباط خوبی داشته باشیم، اگر اینکار انجام شود، با کمک مردم اصلاحات انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: دیدگاه من دیدگاه کارشناسی است و اگر نسخه‌ای بدهم بی‌ربط گفتم چون کارشناس این امر نیستم. 

پزشکیان ادامه داد: نباید مثل دفعه قبل شب تصمیم بگیریم و آن وضعیت ایجاد شود، من نمی‌توانم نظر کارشناسی بدهم بلکه کارشناسان  نظر تخصصی خواهند داد و هر تصمیمی که اتخاذ شود باید به سود مردم باشد تا شرمنده خانواده خود نشوند.

اداره کشور بدون مشارکت مردم محال است

پزشکیان گفت: مجلس، دولت و قوه‌قضائیه هر کدام برای خودشان سفره جداگانه‌ای پهن کرده‌اند.

وی گفت: در فضایی که به ناترازی بنزین رسیدیم دو دیدگاه وجود دارد؛ دیدگاه اول آن است که صراحتا قیمت ها افزایش یابد چرا که قیمت ها پایین است، دیدگاه دوم آن است که افزایش قیمت بنزین باعث ایجاد مشکل برای مملکت شده است.

وی ادامه داد: با استناد به شاخص های مهم اقتصادی، بانک مرکزی، سازمان برنامه بودجه آمار خواهم داد.

یحیی آل اسحاق کارشناس دیگر در ادامه این برنامه تصریح کرد: دو دیدگاه در حوزه تجارت در کشور حاکم است. یکی اینکه میان توسعه، امنیت و تجارت رابطه مستقیم وجود دارد. کشورهای پیشرفته بالای ۸۰ درصد خدماتشان از تولید ناخالص است، این دیدگاه جهانی و دیدگاه حضرتعالی است. یک دیدگاه دیگر اقتصاد داخلی را حداقل واردات و عمده تلاش بر صادرات می‌دانند. در حوزه بازرگانی داخلی هم دیدگاه دیگری وجود دارد.

 

پزشکیان گفت: شرایط را برای حقوق مالکیت شرکت‌های خارجی بر هم زدیم و به طور صریح آنها را آزار دادیم. اگر این کار نمی‌کردیم و می گذاشتیم در بخش صنعت دیجیتال رشد پیدا می‌کردیم اینجا نبودیم.

نزدیک ۶۰۰ الی هزار هزار میلیارد تومان ارز رانت داده‌ایم

انتهای پیام/

وی تاکید کرد: باید به مجلس گفت چرا دائم در حال نوشتن قانونی هستی که اجرا نمی‌شود، مشکل این است که یقه کسانی که بلد نیستند و کار را برعهده می‌گیرند را نمی‌گیریم.

وی افزود: ما مغز‌ها را فراری داده‌ایم. در صنعت دیجیتال پوسته اقتصاد دیجیتال بین ایران و اروپا تفاوت زیاد است.

پزشکیان افزود: باید مقررات را اصلاح کنیم تا وضعیت تغییر کند. در کل به جای تسهیل آزار دادیم. اگر این کار را نمی‌کردیم و اجازه رشد می‌دادیم وضعیت تغییر می‌کرد.

بخوانید:  کمیسیون اجتماعی سریع تر طرح تفکیک وزارت صمت را به صحن مجلس ارائه کند

این نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: کارشناسان باید بنشیند با هم بحث کنند هر تصمیمی که گرفتند اول با مردم صحبت کنند و اول این دغدغه را در وجودشان داشته باشند که مردم صدمه نبینند بعد با مشارکت مردم اجرا کنند.

وی افزود: نظام اداری ایران به دلیل سلطه سیاسی بر این نظام ناکارآمد شده، چرا که با تغییر رئیس جمهور انگار یک زلزله‌ای در نظام اداری اجرایی ایران رخ داده است؛ در واقع سیاسی اداره کردن کشور باعث شده که نظام اجرایی یا اصطلاحا ماشین اجرا از کار افتاده یا خیلی ضعیف شده است.

پزشکیان گفت: به استناد گزارش رئیس‌کل بانک مرکزی ۲۰ میلیارد دلار ارز به قیمت ۲۸ هزارتومان، ۵۰ میلیارد دلار به نرخ پایین‌تر از ۴۰ هزارتومان داده شده است و به معنی این است که ارز کشور به یک عده‌ای به صورت رانت داده ایم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری برنا، مسعود پزشکیان نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در میز گرد اقتصادی امشب به بیان دیدگاه‌های خود پرداخت.

وی ادامه داد: مجلس قانون تعیین می‌کند اما هر شخصی کار خود را انجام می‌دهد. قانون مبارزه با فساد تعیین می‌کند در حالی که اگر قوانین را اجرا کرده بودند هیچ فساد و رانتی صورت نمی‌گرفت.

وی افزود: وقتی وزارت صمت هر روز یک بخشنامه ابلاغ می‌کند، وقتی دستورات خلع‌الساعه داریم و دنبال کارشناس نگشته‌ایم پیشرفت نمی‌کنیم.

وی افزود: شما فرمودید از سال ۸۰ همه موارد لازم در برنامه بوده است و شما اعتقاد دارید برنامه‌ها اجرا نشده است. چرا نکردند؟ با توجه به اهمیتی که برای اجرا و مدیریت قائل هستید، دیدگاه عملیاتی و برنامه اجرایی شما چیست؟ مثلاً در حوزه تحریم چطور قصد حل تحریم‌ها را دارید؟ در حوزه روابط خارجی چه برنامه‌ای دارید؟ چگونه قصد هماهنگ کردن آنها با دیدگاه خود را دارید؟ در حوزه بازرگانی قصد دخالت در قیمت گذاری دارید؟ در حوزه سیاست‌های پولی و بانکی یا نظام دیپلماسی چه وزنی برای جایگاه تجارت قائل هستید؟ وزیر امور خارجه شما چقدر باید دیدگاه اقتصادی داشته باشند؟ مجموع تیم اقتصادی شما همدل خواهند بود؟ اگر هماهنگ نباشند کار پیش می‌رود؟ آنها باید هم بازو و توان اجرایی داشته باشند هم همدل باشند. آیا برای تیمتان فکر شده است؟

پزشکیان افزود: بدهی دولت به بانک مرکزی در سال ۱۴۰۰ تا بهمن ماه از ۱۱۵ همت به ۳۰۲ همت رسیده است، بدهی دولت به سایر بانکها در همون سال از ۴۱۶ همت به ۷۵۲ همت رسیده است.

وی افزود: بازسازی اقتصادی براساس عدالت اجتماعی ایده اصلی ایشان است.

پزشکیان تاکید کرد: متاسفانه شرایط برای حضور سرمایه گذاران خارجی فراهم نشد.

وی با بیان اینکه دیدگاه خود را از نظر اعتقادی و وضعیت موجود خواهم گفت اظهار داشت: باید توجه ویژه ای به تولیدکننده و تاجر و صنعتگر داشته باشیم چرا که بدون آنها جامعه مطلوب نمی‌شود.

پزشکیان در پاسخ عنوان کرد: ما راهکار را در قانون آوردیم و مشکل اجرا است. بیمه، مجلس، دولت و قوه قضائیه تخلف می‌کنند. دولت سفره پهن کرد، مجلس قانون نوشته و من قطعاً اگر به قدرت برسم حداقل در این رابطه آنچه قانون است را پیگیری و اجرایی خواهیم کرد. پزشک خانواده می‌گوید چه کسی به چه جمعیتی باید چه خدمتی بدهد.

پزشکیان گفت: پزشک متخصص با قانون فعلی کمتر از ۲۵ میلیون دریافت می‌کند؛ در کشور های دیگر پزشکی با همین شرایط ۵ هزار دلار دریافت می‌کند. 

وی افزود: برای اینکه اتفاقات گذشته تکرار نشود باید کار را به دست کارشناس سپرد.

سه قوه برای خود سفره های جداگانه پهن کرده اند

چرا دولت ها بزرگ شده اند؟ 

 حسین زاده بحرینی افزود: دولت طبق برنامه موظف است ۶ ماه پس از ابلاغ برنامه باید برنامه ای برای حوزه انرژی و مشخصا بنزین تهیه کند.

پزشکیان افزود: می‌دانید چرا ما در آب و برق و راه به نتیجه نرسیده‌ایم. اگر ما یک نقشه درست می‌کشیدیم حتی اگر پول نداشتیم و آرام آرام به آن طرف می‌رفتیم بعد از ۱۰ سال یا ۳۰ سال باید به آن هدف می‌رسیدیم. ما نقشه نداشتیم هر روز از خواب بیدار شدیم یکباره طرح دوفوریتی آوردیم که فلان روستا آب ندارد چاه بزند. مسلمان مومن و انسان آگاه حرف ثابت و محکم و پایدار می‌زند ما امروز یک قانون می‌نویسیم چون کارشناسی نیست فردا قانون را عوض می‌کنیم در بی‌ثباتی تصمیم‌هایی که ما می‌گیریم این بلا را سر مردم می‌آوریم.

بخوانید:  تولید ۳ هزار تن آلوئه‌ ورا در گلخانه‌ های استان قزوین

کاندیدای دوره چهاردهم انتخابات ریاست جمهوری گفت: هر وزارتخانه‌ای شاه است و برای خودش عمل می‌کند و قوانینی که تصویب شده اجرا نمی‌شود. 

میدری افزود: آقای پزشکیان گرایش سیاسی به سمت دولت آقای خاتمی و اصلاح طلبان دارد اما اینطور نیست که قرار باشد کشور در همه حوزه‌ها سیاسی اداره شود و سابقه ایشان در وزارت بهداشت نیز چنین است. ایشان معتقد است که کارشناس باید مدیر باشد و به همین دلیل نظام اداری را متحول خواهد کرد. نظام اداری و ماشین اجرایی ما زیر تهاجمات جریان‌های سیاسی تضعیف و ناکارآمد شده است و ما امید داریم که آقای پزشکیان این روند را اصلاح کنند.

پزشکیان گفت: باید با عقل جمعی باید مقررات را تنظیم کنیم. سیاست‌های کلی می‌گوید تنش کم کنیم. دلیل عدم موفقیت کسانی هستند که بر مسند درستی ننشسته‌اند.

وی ادامه داد: بدون مشارکت همه مردم و با تصور برخی که قسمتی از مردم را ضد‌انقلاب و جاسوس می‌دانند، نمی‌شود کشور را اداره کرد.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ادامه به وضعیت موجود اشاره کرد و اظهار کرد: شاخص های مهم اقتصادی کشور به استناد بانک مرکزی، نماگرهای اقتصادی، وزارت اقتصاد، مرکز مدیریت بدهی های دولت مشخص شده است.

وی تاکید کرد: در یکی از مواد برنامه هفتم حکمی مبنی بر تشخیص سیاست های کلی دارد که مجلس این برداشت را قبول دارد.

پزشکیان گفت: از سال ۱۴۰۰ تا اکنون رشد اقتصادی ما در  بخش کشاورزی و صنعت و معدن منفی بوده، ۲۰ میلیارد دلار ارز به قیمت ۲۸۵۰۰ تومان و ۵۰ میلیارد دلار ارز به نرخ زیر ۴۰ هزار تومان توزیع شده و این یعنی نزدیک ۶۰۰ الی هزار هزار میلیارد تومان ارز ما رانت داده‌ایم.

در ادامه این مناظره پزشکیان تصریح کرد: فقط زمانی مشکلات حل خواهد شد که در مقررات و اجرا و نظارت و سرمایه گذاری‌ها رفتار و نگاه ما تغییر کند.

این نامزد انتخابات در پاسخ به این سوال که آیا تیم شما سابقه دارند، گفت: هر تغییری سه اصل دارد. باید مشخص کنیم چه کسی مسئول است و باید چگونه عمل کند و پاسخگو باشد. در کشور ما هر وزارتخانه ای برای خودش شاه است و کار خودش را می کند. به قانون عمل نمی کند و ما پیگیری نمی کنیم.

پزشکیان افزود: اگر به شایستگان پست و جایگاه و امکان بدهیم، سرمایه‌های کشور فرار نمی‌کنند، باید به مغز‌ها (نخبگان) احترام بگذاریم.

من نظر کارشناسی شده را اجرا می کنم

بازسازی اقتصادی براساس عدالت اجتماعی ایده اصلی پزشکیان است

احمد میدری معاون وزیر کار در دولت یازدهم و مشاور پزشکیان در این میزگرد اقتصادی گفت: بهداشت و آموزش دو حق همگانی هستند و کالا نیستند. 

سازمان مالیات کمر تولیدکننده را شکسته است

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: اگر قانون اجرا شود باید مسیر را مشخص کرده باشد. هر تغییری بر سه اصل چه کسی مسئول است و چگونه باید عمل کند و چگونه باید پاسخگو باشد، استوار است.

مغز‌ها را فراری داده‌ایم

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: طریق اقتصاد دیجیتال برای رشد در ایران قابل توجه است.
شرایط رو برای سرمایه گذاری خارجی فراهم نکردیم؛ باید رفتار و نگاه‌مان را عوض ‌کنیم

پزشکیان ادامه داد: سال ۱۳۷۸ قانون کد ملی و کدپستی و ماده ۱۶۹ مالیات ها را نوشتند ولی اجرا نکردند. همین ها را اجرا می کردند مگر می شد دزدی کرد؟ اگر اجرا می کردند من نمی توانستم رانت بگیرم و رانت بدهم. حضرت علی(ع) وقتی به قدرت می رسد می گوید گردنم را در برابر حرف هایم گرو می گذارم. اگر اجرا نکردم گردنم را بزنید.