برقراری ارتباط لیزری ماهواره کوچک نروژی با زمین

به گزارش خبرگزاری برنا؛ یک ماهواره کوچک آژانس فضایی نروژ موسوم به NorSat-TD، موفق به برقراری نخستین ارتباط با زمین با کمک یک فناوری نوآورانه لیزری شده است و بدین‌ترتیب، موفقیت بزرگی را در ارتباطات فضایی رقم زده است. ارتباطات نوری، از فناوری لیزر استفاده می‌کنند و می‌توانند مجموعه داده‌های بزرگ‌تر را سریع‌تر با امنیت بهتر نسبت به ارتباطات فرکانس رادیویی رایج انتقال دهند.

سامانه ارتباط لیزری موسوم به SmallCAT یکی از اجزای مهم این ماهواره کوچک است که توسط کنسرسیومی به رهبری سازمان تحقیقات علمی کاربردی هلند توسعه یافته است. سامانه مذکور شامل یک پایانه لیزری با کیفیت بالا و یک آینه متحرک است که برای قفل کردن پرتو نوری باریک به طور دقیق روی یک آینه‌ی گردان به ایستگاه زمینی ضروری است.

این فناوری به طور ویژه برای کاربردهای مدار پایین زمین (لِئو) مانند پایش زمین، ارتباطات از راه دور، نظارت بر جو، نجوم و ردیابی کشتی‌های دریایی، که در آن انتقال داده‌های قابل اعتماد بسیار مهم است، استفاده می‌شود. در صورت اجرای موفق ارتباطات ماهواره‌ای با زمین توسط ماهواره کوچک ۳۵ کیلوگرمی NorSat-TD، کاربرد ماهواره‌های کوچک‌تر را که برای توسعه، پرتاب و بهره‌برداری، مقرون‌به‌صرفه‌تر از فضاپیماهای رایج هستند، بسیار گسترش می‌دهد.

گفتنی‌ست ماموریت اصلی این ماهواره کوچک، آزمایش و اعتبارسنجی محموله‌ها و دستاوردهای جدیدی از سوی نروژ، هلند، فرانسه و ایتالیا است. ماهواره کوچک مذکور در آوریل سال گذشته به مدار لِئو شد و تاریخ انقضای پیش‌بینی شده برای آن آوریل ۲۰۲۷ است.منبع