برقراری تجارت آزاد با کشور‌های آسیای و اروپایی در دستور کار دولت

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اظهار داشت: ما امیدواریم در هر سالی که اکسپوی صادراتی در کشور برگزار می‌شود یک میلیارد یورو به ارزش صادراتی کشور اضافه شود و برای نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۴ نیز امیدواریم که برگزاری این رویداد حداقل ۲ میلیارد یورو به حجم صادرات ما اضافه کند.

در ادامه این برنامه محمد صادق قنادزاده، معاون سازمان توسعه تجارت اظهار داشت: ششمین دوره نمایشگاه صادراتی دستاورد‌های بسیاری برای کشور خواهد داشت؛ در دوره پیشین این نمایشگاه انتظار استقبال زیادی نداشتیم، اما ۷۰۰ شرکت داخلی و ۳۰۰ شرکت خارجی در نمایشگاه حضور یافتند.

به گزارش خبرگزاری برنا، مهدی ضیغمی امروز در همایش معرفی ظرفیت‌ها، اهداف و برنامه‌های ششمین نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به حمایت مقامات عالی‌رتبه و وزرا از نمایشگاه اظهار داشت: نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۴ رویداد بسیار مهمی است و در آینده این رویداد به عنوان یکی از مهمترین رویداد‌های کشور ثبت می‌شود.

رئیس سازمان توسعه تجارت در ادامه با اشاره به برگزاری پنجمین نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی ایران گفت: بعد از برگزاری این نمایشگاه، در صادرات روند خوبی شکل گرفت و با برخی از کشور‌هایی که در گذشته تجارت نداشتیم قرارداد‌هایی به امضا رسید.

وی در ادامه با اشاره به انعقاد قرارداد تجارت آزاد با اوراسیا گفت: امیدواریم در ۶ ماه آینده موافقتنامه تجارت آزاد با اوراسیا مصوب و ابلاغ شود.

قنادزاده اظهار داشت: برگزاری این رویداد اقدام بزرگی است که هزینه به شمار نمی‌رود، بلکه اگر از این فرصت به خوبی استفاده شود سرمایه‌گذاری مهمی برای توسعه بازار‌های صادراتی کشور خواهد بود.

بخوانید:  تقدیر رهبران جهاد اسلامی و حماس از ایران

وی با بیان اینکه امیدواریم زیرساخت‌ها برای برگزاری ششمین نمایشگاه صادراتی ایران (اکسپو ۲۰۲۴) افزایش یابد گفت: با وجود اینکه تمایل داشتیم که شرایط لازم برای حضور ۵ هزار تاجر از کشور‌های مختلف برای بازدید از این نمایشگاه فراهم شود، اما براساس ظرفیت‌های موجود از جمله ظرفیت هتل‌ها نهایتا می‌توانیم از ۳ هزار و ۵۰۰ تاجر برای حضور در این نمایشگاه پذیرایی کنیم.

انتهای پیام/ منبع

ضیغمی همچنین بیان داشت: در تلاش هستیم تا موافقتنامه تجارت آزاد با سوریه، ونزوئلا و همچنین یکی از کشور‌های اروپای شرقی منعقد شود همچنین برنامه تجارت آزاد با کشور‌های آفریقایی را نیز در دستور کار داریم.

وی اضافه کرد: علاوه بر این بحث تجارت آزاد با کشور پاکستان در دستور کار است و در کنار آن تلاش می‌کنیم تا موافقتنامه تجارت ترجیحی با کشور اندونزی و برخی کشور‌های آسیای شرقی منعقد شود.