برنامه توسعه باید واقعیت‌ها را بیان کند/ ظرفیت تولید 4.5 میلیون بشکه نفت در برنامه هفتم

محمد صادق مهرجو کارشناس نفت و گاز در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری برنا پیرامون برنامه هفتم توسعه اظهار داشت: اگر نگاه کلی به شش برنامه توسعه قبلی بیندازیم، به نظر می‌رسد شش برنامه قبلی بیانگر واقعیت صنعت نفت در ابعاد مختلف نبود همین امر باعث شد که موفقیت این برنامه‌ها در حدود  30 تا 35 درصد و در برخی موارد 15 درصد تحقق یاید.


آیا این خبر مفید بود؟

مهرجو گفت: در برنامه هفتم توسعه توان تولید نفت کشور 4 میلیون و 450 هزار بشکه در روز در نظر گرفته شده که کاملا دست یافتنی است به شرطی که سرمایه لازم تامین شود اما اعداد 6.5، 7.5 و 10 بسیار بلند پروازانه هستند.

وی گفت: البته یک تفکری بر کشور حاکم بود که اگر ما بتوانیم توان فروش را به ده میلیون بشکه در روز برسانیم بازار را وابسته به خود می‌کنیم اما تجربه جنگ اوکراین و روسیه و همچنین تحریم‌ها نشان داد که به راحتی روسیه می‌توان روسیه را با توان تولید ده میلیون بشکه نفت خام را از دور خارج کرد و دیگران را جایگزین روسیه کرد.

وی افزود: حداکثر تولید نفت خام هیچ موقع بیشتر از 4 میلیون 106 هزار بشکه که در سال 86 به آن رسیدیم نبود

این کارشناس با اشاره به برنامه هفتم توسعه گفت: در بخش نفت و گاز سعی شده بحث واقعیت‌های میدانی رعایت شود و اعداد و ارقام قابل تحقق باشد و بتوانیم از پس آن بر بیاییم که بهینه سازی و کاهش مصرف انرژی هم جزو این اصول است.

بخوانید:  نجات ۴ ملوان ایرانی در آبهای دریای عمان
وی افزود: سال 99 ظرفیت تولید به 200 هزار بشکه در روز سقوط کرد اما در حال حاضر به رقم خوبی رسیده‌ایم اما هنوز نتوانسته‌ایم 3.8 میلیون بشکه در روز سال 96 را لمس کنیم.

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالفمنبع

مهرجو گفت: برای مثال در برنامه ششم در افق 1400 به 4 میلیون 416 هزار بشکه نفت خام را هدف‌گذاری کردیم که به آن نرسیدیم.

این کارشناس ادامه داد: اگر 44 سال انقلاب را به دوتا بخش 22 سال تقسیم بندی کنیم، ما در ده ساله اول انقلاب متاسفانه جنگ را داشتیم و بعد هم از سال 67 تا 77  تاسیسات را در بخش خشکی و دریا، بازسازی کردیم، اما توسعه از سال 80 به بعد شروع شد لذا 22 سال بازسازی صنعت نفت طول کشید و در 22 سال بعدی توسعه نفت شکل گرفت.

مهرجو گفت: در حال حاضر به اندازه‌ای که بتوانیم نیاز داخل را برطرف کنیم و صادرات داشته باشیم نفت در دسترس است اما اگر سرمایه‌گذاری اولیه شکل بگیرید، به ظرفیت 3.8 میلیون بشکه در روز خواهیم رسید که برای رسیدن به این عدد نیز 30 هزار میلیارد پول لازم است تا بتوان 700 هزار بشکه به ظرفیت تولید کشور اضافه کرد.

این کارشناس افزود: اگر ظرفیت تولید به 4.2 میلیون بشکه در روز برسد و بتوانیم آن را برای دو تا سه سال نگه داریم قطعا به نتیجه مطلوب خواهیم رسید اما نمیتوانیم یک دفعه ای به 6.5 میلیون بشکه‌ای برسیم، از طرفی باید ببنیم آیا مخازن ما جواب گوی افزایش ظرفیت است یا خیر، چراکه هم تزریق گاز ما مناسب نیست و همچنین مخازن به نیمه دوم عمر خود رسیده‌اند.

بخوانید:  ویروس‌های ۳۶۰ میلیون ساله مغز انسان را کامل کردند !

انتهای پیام/

وی با اشاره به ظرفیت فعلی تولیدی نفت کشور گفت: فرض کنیم که 3.6 میلیون بشکه نفت می‌توانیم تولید کنیم اما تازمانی که ظرفیت فروش، همین است نمی‌توانیم برای مازاد ظرفیت ارزش افزوده‌ای ایجاد کنیم لذا اول باید به سمت بازار سازی برویم.

وی گفت: اگر می‌خواهیم برنامه بنویسیم که فقط برنامه داشته باشیم، این راه گشا نیست. اما اگر میخوایم برنامه‌ای بنویسیم که به صنعت نفت کمک کند، باید واقعیت‌ها را ببینیم. با این حال اگر نگاهی به برنامه‌های قبلی بیاندازیم تولید نفت را 5 تا 6 میلیون بشکه در نظر گرفته‌اند.