برگزاری جشن یلدا در ایران و جهان/ فرهنگ ایران باستان و سرزمین پارسی زبانان چگونه گرامی داشته می‌شود؟

در کشور چین مردم در کنار اعضای خانواده شان جمع شده و چای مخصوص به همراه نان برنجی می خورند. در کشور کره جنوبی نیز مردم با خوردن نان برنجی هایی که با لوبیا قرمز پخته می شود شب یلدا را جشن می گیرند.

شب یلدا ژاپن

شب یلدا در ژاپن با نام توئوجی شناخته می شود.  جشن یلدا در کشورهای دیگر همچون ژاپن آداب و رسوم مخصوص به خود را دارد.  یلدا نشانگر پایان یافتن فصل پاییز و آغاز فصل زمستان است. در فصل زمستان به مرور طول روزها بلندتر شده و خورشید جلوه بیشتری پیدا می کند. در واقع جشن شب یلدا به سپاس از خورشید نیز برگذار می گردد. مردم ژاپن برای این شب به حمام های خاصی می روند و با نارنج حمام می کنند. به اعتقاد مردم ژاپن این حمام باعث دور شدن انرژی های منفی می گردد و تا آخر فصل زمستان نیز سرما نمی خورند. انواع میوه و سبزی نیز جز عضوهای ثابت خوراکی های شب یلدا در ژاپن به حساب می آیند.

مردم در معبدی باستانی با قدمت 5200 ساله، طولانی‌ترین شب سال را جشن گرفته و تا صبح بیدار می‌مانند تا زمانی که نور بر سیاهی طولانی چیره شود.

یلدا در کانادا

scotland

شب یلدا در بولیوی، پرو و اکوادور

شب یلدا در کشورهای دیگر مانند افغانستان نیز جشن گرفته می شود و همانند آداب و رسوم شب یلدا در ایران یکسری مراسمات خاص خود را دارند. این شب جز مراسم های اصلی مردم ایران زمین به شمار می رود اما در کشورهای همسایه که روزی جز خاک ایران نیز بوده اند هم جشن گرفته می شود. شب یلدا در افغانستان همراه است با سفره های رنگین و پر از خوراکی های خوشمزه. هندوانه و انار به عنوان میوه های اصلی در تمام سفره ها پیدا می شود.

بخوانید:  مبارزه با فساد در بدنه شهرداری اردبیل بدون اغماض انجام می‌گیرد

در بین مراسم مختلفی که در این لیست برایتان تعریف کردیم شاید مهیج ترین آن ها جشنواره ای  باشد که در مناطق غربی آفریقا برگزار می شود.


آیا این خبر مفید بود؟

 شب یلدا در کشور پاکستان این است که مردها در این شب به یک حمام مخصوص می روند. این حمام که مراسم عجیب و غریبی دارد به این ترتیب است که از صبح آخرین روز فصل پاییز آغاز شده و تا بعد از ظهر ادامه پیدا می کند. مردان در طی این حمام می ایستند و با گرفتن یک تک نان در دستانشان بر روی سرشان آب می ریزند. جشن شب یلدا در کشور پاکستان بعد از این حمام تازه آغاز شده و با آتش بازی ادامه پیدا می کند. در نهایت با خوردن یک شام مفصل جذاب مانند شکمچه بز مراسم شب یلدا در پاکستان رو به اتمام می رود.

یک مراسم پنج‌روزه که با تزئین چراغ‌ها و فانوس‌های رنگی در کوچه و خیابان‌ها همراه است. در این مراسم، شادی، دعاخوانی و دید و بازدید جزو واجبات در این چند روز محسوب می‌شود.

africa

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالفمنبع

شب یلدا چین

شب یلدا در اسکاتلند بسیار شبیه به شب چهارشنبه سوری در ایران است!‌ مردم اسکاتلند در شب یلدا به در خانه های دوستان و همسایگان شان می روند و از آن ها خوراکی های خوشمزه دریافت می کنند. جشن شب یلدا از مراسم های اصلی کشورهای فارسی زبان است ولی می بینیم که در سایر کشورهای دنیا نیز جشن گرفته می شود.

بخوانید:  کردستان آمادگی کامل برای پذیرش سرمایه‌گذاران را دارد

این فستیوال لباس مخصوص و در عین حال عجیبی دارد که شبیه حیوانات و یا عناصری مثل شیطان و فرشته است. مردم در حالی که این لباس های بامزه در تنشان است به خیابان ها می روند و با موسیقی نواختن خودشان را آماده آمدن فصل زمستان می کنند.

ساخت فانوس و پیاده‌روی در شهر، جزو سنت کانادایی‌ها در شب یلداست. آن‌ها با استفاده از شمع‌های فراوان هزارتویی را ایجاد کرده و مردم باید راه خود را در این هزارتو پیدا کنند. این کار نمودی از یافتن مسیر درست در دل ظلمت است.

شب یلدا در کشورهای دیگر همچون پاکستان، افغانستان جز مراسم های مهم و فرهنگی به شمار می آید و آداب و رسوم شب یلدا در ایران و در اکثر شهرها بسیار شبیه به همدیگر است اما اندک تفاوت هایی نیز دارد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری برنا؛ این تصور غلط وجود دارد که شب یلدا تنها در ایران برگزار می شود برخی بر این باورند که این جشن تنها در کشورهای فارسی زبان برپا می شود؛ عده دیگری  این درحالیست که  این شب در نیم‌کره شمالی برابر با انقلاب زمستانی است و جشنی را در این خصوص برپا می کنند.

یکی از نقاط باستانی و معروف در پرو که برای طناب پیچی خورشید استفاده می شود ارتفاعات ماچوپیچو است.

شب یلدا در  آفریقا

انتهای پیام/

در روسیه هم مردم طولانی‌ترین شب سال را به دعا و نیایش می‌پردازند و غذای مرسوم شان نان و پنیر و عسل است. آنها با ریسه کشیدن خیابان‌ها و روشن کردن چراغ‌های رنگین، به استقبال زمستان می‌روند و در طولانی‌ترین شب سال‌شان کلوچه‌های خانگی به یکدیگر هدیه می‌دهند.

بخوانید:  کنسرت رایگان گروه معروف موسیقی

یلدا در ایرلند

شب یلدا در کشورهای دیگر همچون تاجیکستان نیز جشن گرفته می شود و همانند آداب و رسوم شب یلدا در ایران این شب را جشن می‌‌گیرند. با اینکه شب یلدا جز مراسم های قدیمی ایرانی بوده است اما امروزه شاهد آن هستیم که در کشورهای آسیا میانه نیز شب یلدا جشن گرفته می شود. به طور کلی می توان گفت که شب یلدا در اکثر کشورهایی که به زبان فارسی صحبت می کنند از اهمیت بالایی برخوردار است.

یلدا در هند با نام «دیوالی»

divali

مردم این سه کشور برای شب یلدا یک رسم مشترک دارند و آن هم طناب پیچیدن دور خورشید است! آن ها برای اینکه دستشان به خورشید برسد به بالای کوه ها می روند تا در مراسمی نمادین خورشید را بگیرند و آن را به سنگ ها ببینند! و با این کار روزها را بلندتر کنند!

یلدا افغانستان