برگزاری نخستین همایش ژئوتوریسم در گیلان

وی با بیان اینکه این بخش زیادی از این مکان‌ها توسط پژوهشگران شناسایی و معرفی شده است ،گفت : غار دربند رشی در شهرستان رودبار یکی از نمونه های این مکان های جذاب است که اکنون گردشگران زیادی را به خود جلب می کند.

میر صادقی افزود : معادن متروکی در استان نیز داریم که می توانند به صورت یک جاذبه گردشگری مطرح شوند.

وی با بیان اینکه استان گیلان جاذبه های منحصر بفردی در خصوص مقوله گردشگری دارد ،گفت : با شناسایی این جاذبه ها و جلب توریسم و ارائه توضیحات علمی به علاقمندان  این حوزه می توان در گسترش بحث گردشگری و ایجاد منافع حاصله از توریسم برای جوامع محلی تاثیر گذار بود.

به گزارش خبرگزاری برنا از گیلان ؛ همایش ژئوتوریسم( زمین گردشگری ) استان گیلان با حضور  ولی جهانی مدیر کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی،و گردشگری گیلان ، رامین میر صادقی رئیس سازمان نظام مهندسی معدن استان گیلان و جمعی از صاحب نظران حوزه زمین شناسی و معدن و راهنمایان گردشگری برگزار شد .

12

در ادامه دکتر ولی جهانی مدیر کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری گیلان نیز با اشاره به مکان های جذاب طبیعی استان گیلان گفت: گیلان دارای غارها ،آبشارها و  مکان‌های طبیعی است که در طی هزاران سال بر اثر تحولات زمین شناختی و طبیعی ایجاد شده و حتی بسیاری از این مکان ها محل زندگی مردم قدیم و همچنین دارای تمدن هایی نیز بوده اند.

لازم بذکر است این همایش با حضور جمعی از صاحب‌نظران حوزه گردشگری ،زمین شناسی ،باستان شناسی و معدن و راهنمایان گردشگری گیلان برگزار گردید.

بخوانید:  روز دوم مسابقات دوومیدانی قهرمانی باشگاه های کشور

 

انتهای پیام/

وی ظرفیت های گردشگری گیلان را بر شمرد و افزود :  مکانهای مناسب گردشگری با قابلیت ژئوتوریسم شامل چشمه های آب گرم رودبار ، چشمه های آب گرم آستارا ، آبشار لاتون لوندویل آستارا ، غار آویشو شاندرمن و … از نظر توریستی  می تواند در برنامه ریزی توسعه و اشتغال در این استان اهمیت زیادی داشته باشند.

وی با بیان اینکه به صورت متمرکز بر بحث ژئوتوریسم معدنی توسط سازمان معادن کار نشده ،گفت : حدود ۱۲۰۰ زمین شناس در استان عضو سازمان نظام مهندسی معدن هستند و ورود زمین شناسان به ژئوتوریسم و ارتباط آنان به بحث گردشگری و معرفی مکان هایی با قابلیت زمین گردشگری می تواند به جاذبه های گردشگری استان را دو چندان کند و جا دارد که از تلاش‌های راهنمایان گردشگری نیز برای معرفی ظرفیت های زمین گردشگری استان قدردانی نماییم.

خبرنگار : طاهره ریحانی

در ابتدای این همایش میثم نواییان پژوهشگر ،باستان شناس و رئیس موزه باستان شناسی رشت ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص ژئوتوریسم اظهار  داشت : ژئوتوریسم  یا زمین گردشگری را می توان پیوند بین گردشگری و زمین شناسی دانست و از طریق زمین گردشگری نگرشی متفاوت به جاذبه های گردشگری و طبیعی حاصل می شود .

همچنین در این همایش رامین میرصادقی رئیس سازمان نظام مهندسی معدن گیلان نیز طی سخنانی اظهار  داشت : ژئوتوریسم یکی از پتانسیل های خوب استان است که در کنار سایر بخش های گردشگری می تواند اشتغال و معیشت استان را ارتقاء بخشد.

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف

بخوانید:  نجات جان ​۴۳۷ نفر ایرانی و ۳۱ خارجی از غرق شدن در سه ماهه سال جاری


منبع

333

 

جهانی ژئوتوریسم را یکی از موارد مهم صنعت گردشگری در دنیا خواند و گفت:  استان گیلان این قابلیت را دارد که با کمک پژوهشگران حوزه زمین و زمین شناسی و بهره گیری از راهنمایان گردشگری به صورت تخصصی بتواند در این زمینه گردشگران داخلی و خارجی را به خود جلب کند و بر همین اساس اقتصاد گردشگری منطقه را رونق بخشد.

آیا این خبر مفید بود؟

گفتنی است در این همایش مسلم امانی سرپرست اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی گیلان نیز در خصوص پدیده های ژئوتوریسمی استان و مناطق مستعد ژئوتوریسم مواردی را مطرح کرد.