برگزاری گردهمایی بزرگ گروه‌های ورزشی بوستان‌های تهران در باغ‌موزه قصر

فرنگیس بخشی‌پور، پرنیان فردوس غرب:

درواقع بعد از کرونا که فضا‌های ورزشی بسته شد، من در پارک پرنیان فردوس غرب به‌صورت انفرادی ورزش می‌کردم که یک گروه حدود ۱۵ نفره که سبک ورزش من را دیده بودند پیشنهاد دارند که برای ورزش و نرمش دادن به آن‌ها کمک کنم و از همراهی با آن دوستان حس و حال خوبی پیدا کردم و از اینکه می‌توانم ورزش همگانی کنم و به دیگران هم کمک کنم که حرکات ورزشی را صحیح انجام بدهند خیلی حس خوشایندی داشتم.

مدت ۱۵ سال است که ورزش همگانی انجام می‌دهم و لازم می‌بینم که تشکر ویژه‌ای از دوستانم داشته باشم که زحمت کشیدند و با گردهمایی گروه‌های ورزشی باعث ایجاد این جو صمیمی و پر انرژی شدند. گروه ورزشی پارک فجر افسریه، زیر نظر شهرداری فعالیت دارد و حدود ۲۰۰ نفر هستیم که به همراه مربیان از ساعت ۷ تا ۸ ورزش صبحگاهی را آنجا انجام می‌دهیم و این گروه ورزشی حدود ۱۲ سال سابقه دارد.

مربی ورزش صبحگاهی باغ‌موزه قصر هستم و هر روز از شنبه تا پنجشنبه در این پارک، ورزش صبحگاهی داریم. بنده پایه‌گذار ورزش در باغ‌موزه قصر هستم و سال ۱۳۸۳ با ۳ نفر ورزش را شروع کردیم و به‌ مرور افراد به ما اضافه شدند و اما الان سه گروه در اینجا فعالیت دارند.

وضعیت زندگی امروز در جوامع شهری که زندگی ماشینی و کم‌تحرکی را به دنبال دارد ورزش همگانی را اجتناب‌ناپذیر کرده است.

ما گروه منسجم و شکیلی هستیم که خیلی ورزش را با جدیدت دنبال می‌کنیم. در گروه ما افرادی با رده سنی ۳۵ تا ۶۰ سال حضور دارند و هدف ما از این گروه‌های ورزشی این است که افتخار می‌کنیم که ما ۲۰۰ تا دوست پیدا کرده‌ایم و برای سلامتی خودمان در کنار هم ورزش می‌کنیم.
برگزاری گردهمایی بزرگ گروه‌های ورزشی بوستان‌های تهران در باغ‌موزه قصر

بنده از ۷ سالگی ورزش را شروع کردم، کوهنوردی می‌کنم و ۲۰ سال است که ورزش همگانی انجام می‌دهم با گروه‌های مختلفی از پارک لاله، پارک هنرمندان، پارک خیام ورزش می‌کنم. امروز چندین گروه ورزشی در کنار هم جمع شده‌ایم و این گردهمایی باعث افزایش مودت، بین ورزشکاران و مربیان می‌شود و گروه‌های ۱۰۰ نفره در اینجا جمع می‌شوند و ورزش مشترک انجام می‌دهند از یکدیگر یاد می‌گیرند و تجارب خود را به اشتراک می‌گذارند.

گروه ما فقط روز‌های جمعه در پارک شهر فعالیت ورزشی دارد و با توجه به اینکه مسئولین پارک شهر مخالف انجام ورزش در روز جمعه هستند به همین خاطر ما در حال رایزنی و گفتگو هستیم که بتوانیم جمعه را ورزش کنیم. استدلال ما هم این است که ورزش سلامتی است و سلامتی هم که روز تعطیل ندارد.

جواد آقازاده، گروه صلح و دوستی پارک شهر:

امروز جمعه نیز باغ‌موزه قصر میزبان ۹ گروه ورزش از پارک هنرمندان، پارک افسریه، پارک لاله، پارک اندیشه، پارک شهر، از پارک پرنیان فردوس غرب، پارک خیام بود که ورزش با نشاطی برگزار شد و گفتگویی را با مربیان این گروه‌های ورزشی داشتیم که در ادامه می‌آید.

گروه ما در منطقه جنوب شرق تهران فعالیت دارد و همه اعضا مشتاق ورزش هستند. همه بانوان و آقایان در یک محیط سالم و شاد، یک ورزش مفرح و بدون هزینه به‌صورت گروهی انجام می‌دهند. در گروه ما از همه رده‌های سنی و با هر شغلی حضور دارند و هر روز صبح به ورزش می‌پردازند.

بخوانید:  نشست مشترک دستگاه های متولی در موضوع رودخانه های رشت با حضور سرمایه گذار چینی

عباس خوش‌صورت، پارک فجر افسریه:

مطمئنا این فعالیت‌های ورزشی کمک می‌کند که جسم و روح سالمی داشته باشیم و بتوانیم کار‌های خود را با انگیزه بیشتری انجام دهیم و از همه مربیان عزیز که این برنامه‌ها را مدیریت می‌کنند تشکر می‌کنم چراکه باعث ایجاد یک موج مثبتی بین شهروندان می‌شود.

افتخار این را دارم که در گروه ورزشی شایستگان پارک لاله مربیگری می‌کنم. گروه ما زیر نظر فدراسیون ورزش‌های همگانی و شهرداری ۶ منطقه فعالیت می‌کند. ما یک گروه کوچک و جوان هستیم که توانسته‌ایم جوان‌ها را جذب ورزش کنیم و با ایجاد یک گروه شاد و مفرح است نشاط و شادابی را برای گروه فراهم کرده‌ایم.

ماندانا طهماسبی گروه شایستگان پارک لاله:

من خودم شاغل هستم و همیشه با خودم می‌گفتم که فرصت ندارم ورزش کنم، اما الان متوجه شدم که همه این‌ها توجیه است و هرچقدر هم مشغله داشته باشیم می‌توانیم روزی یک ساعت را برای سلامتی خود وقت بگذاریم. الان که به‌مرور این ورزش صبحگاهی بخشی از فعالیت روزانه‌ام شده است متوجه شدم که خیلی با روحیه و نشاط بیشتری می‌توانم کارم را انجام بدهم.

اعظم مهابادی، گروه پارک لاله:

امروز میزبان ۴۰۰ نفر از گروه‌های ورزشی سایر پارک‌های سطح تهران هستیم که در باغ‌موزه قصر جمع شدند و ورزش همگانی را به‌اتفاق انجام می‌دهیم و در تایم‌های خاصی که هر مربی داشتند از حضور ۱۰ مربی استفاده کردیم و با شور و نشاط زیادی ورزش کردند.

محمدرضا داداش زاده پرنیان فردوس غرب:

برگزاری مشترک برنامه با سایر گروه‌های ورزشی هم ایده خیلی خوبی است که باعث می‌شود با تجارب و فعالیت سایر گروه‌ها بیشتر آشنا شویم. ما امروز به همراه گروه پرنیان فردوس غرب که همسرم خانم فرنگیس بخشی پور مربی گره هستند، در اینجا حاضر شده‌ایم تا از این انرژی جمعی استفاده کنیم و همین‌جا از همه دوستان دعوت می‌کنم که حتما در گروه‌های ورزش صبحگاهی شرکت کنند، چون باعث می‌شود روز خودشان رو با طراوت بیشتری آغاز کنند و بعد از مدتی اثر آن را در کار و زندگی خودشان خواهند دید.

این پارک یکی از قدیمی‌ترین پارک‌های کشور است که گروه‌های ورزشی زیادی آنجا فعالیت می‌کنند و دوستان ورزشی با پارک آشنایی دارند. گروه شایستگان ۲ سال است که تاسیس شده و جمع زیادی از ورزشکاران و سحرخیزان منطقه ۶ تهران در این گروه فعالیت دارند و با کمک آقای فلاح، به‌عنوان یکی از منظم‌ترین گروه‌ها، برنامه‌های ورزشی را به‌صورت روزانه انجام می‌دهد و همه گروه‌ها، چند وقت یکبار دور هم جمع می‌شوند و در یک برنامه مشترک، ورزش می‌کنند که امروز مهمان دوستانمان در باغ‌موزه قصر هستیم.

اینکه هر مربی سبک ورزشی خودش را دارد و برگزاری این گردهمایی‌ها باعث می‌شود که گروه‌ها و مربیان از تجارب و دانش همدیگر استفاده کنند و همچنین این حضور بالای افراد باعث تشویق مردم می‌شود که آن‌ها هم در این گروه‌های ورزشی حضور پیدا کنند. در پایان از همه مربیان و گروه‌های ورزشی که افتخار میزبانی آن‌ها را در این گردهمایی ورزشی داشتیم تشکر و قدردانی می‌کنم.

بنده در منطقه ۵، مشغول به انجام ورزش همگانی هستم درعین‌حال مربیگری چند رشته را زیر نظر فدراسیون انجام می‌دهم. اگرچه من ورزش حرفه‌ای انجام می‌دهم، اما ورزش همگانی را خیلی دوست دارم.

انتهای پیام/
خبرنگار: علی زهره وند

بخوانید:  ملاقات پرسپولیسی‌ها زودتر از موعد مقررمنبع

این برای ما باعث افتخار است که ورزش صبحگاهی در کل ایران فراگیر شود و من از دوستان دعوت می‌کنم که حتماً در این ورزش‌های همگانی حضور پیدا بکنند و مطمئن باشند که مشکلات و مخصوصاً افسردگی و ناراحتی روحی آنان را از بین خواهد برد.

ورزش صبحگاهی را چه شاغل باشید چه خانه‌دار و یا بازنشسته، لازم است که به شکل مستمر و مداوم انجام دهیم چراکه باعث می‌شود روز خود را با روحیه‌ای مضاعف شروع کنیم. برگزاری برنامه‌های مشترک مثل امروز که گروه‌های مختلف ورزشی از پارک‌های مختلف حضور دارند از اتفاقات خوبی است که هرچند هفته یک‌بار به میزبانی یکی از گروه‌ها برگزار می‌شود.

فعالیت گروه ما با حدود ۲۰ نفر آغاز شد و به‌مرور با تداوم برنامه‌های ورزشی گروه، دوستان دیگری هم اضافه شدند و در حال حاضر بالغ بر ۱۸۰ نفر در این گروه ورزش صبحگاهی انجام می‌دهند. هدف ما اول ورزش و سلامتی است و با شعار نه به مواد مخدر و اعتیاد، فعالیتمان را در منطقه انجام می‌دهیم و امیدواریم که بتوانیم این بوستان را به یک منطقه کاملا ورزشی تبدیل کنیم که خانواده‌ها بتوانند در محیطی امن و آرام تفریح و ورزش کنند.

به‌عنوان یک مربی همیشه تاکید دارم که باید حرکاتی که تمرین می‌دهیم اصولی و بر پایه علوم ورزشی باشد، موزیک‌هایی که انتخاب می‌کنیم باید ورزشی باشد و نکته مهم در ورزش همگانی سادگی و سهولت آن است نیازی به هزینه ندارد و هرکدام از دوستان می‌توانند صبح از خواب بیدار شوند و به جمع ما بپیوندند و مطمئن باشند هم در کار و هم در زندگی به آن‌ها بسیار کمک خواهد کرد. ورزش صبحگاهی این‌قدر مثمر ثمر است که اگرچند روز انجام شود جذب آن خواهند شد و به‌صورت یک عادت خوب و سودمند آن را ادامه خواهند داد.

ما از رده‌های سنی خردسال تا بزرگسال و بازنشسته در گروه داریم و خوشحالم که مردم به اهمیت ورزش در زندگی و سلامت خود واقف شده‌اند. ما حتی افرادی داریم که به‌صورت خانوادگی، زوج و حتی به همراه فرزندان و نوه خود در گروه حضور دارند و ورزش می‌کنند.

به همراه بیش از ۱۰۰ عضو این گروه به ورزش همگانی می‌پردازیم. هر روز از ساعت ۶:۳۰ صبح ورزش را شروع می‌کنیم و زیر نظر سازمان تربیت‌بدنی و شهرداری فعالیت می‌کنیم. ورزش همگانی سن و سال ندارد و هر فردی با هر سطح از توانمندی می‌تواند با حضور در این گروه برای سلامتی جسم و روان خودش وقت بگذارد و ما از ورود دوستان جدید به جمع خودمان استقبال می‌کنیم.

سوری سرداری، از گروه موج مثبت پارک فداییان اسلام:

احمد قیاسوند، گروه ورزشی باغ‌موزه قصر و قهرمان، مربی و داور دومیدانی:

علی فلاح حسینی، گروه ورزش شایستگان پارک لاله:

البته در پارک فدائیان اسلام در حال حاضر۵ گروه ورزشی در کنار هم فعالیت دارند و اعتقاد داریم که با ورزش همگانی می‌شود مردم را از بیماری و مریضی دور کرد و مردم با روحیه شاداب به کار بپردازند.

اخیر گروه‌های ورزشی مردم‌نهاد در حرکتی قابل تقدیر، هر جمعه در یکی از بوستان‌های شهر میزبان سایر گروه‌های ورزشی می‌شوند و با هم‌افزایی سعی می‌کنند موجب تشویق مردم به حضور بیشتر در ورزش‌های صبحگاهی شوند.

گروه ما ۳ سال است که شکل گرفته و مربی ما آقای فلاح هستند و در پارک لاله کنار آبنما هر روز صبح ورزش گروهی داریم و در گروه ما از همه رده‌های سنی حضور دارند البته تعداد خانم‌ها در گروه ما بیشتر هستند و به فعالیت ورزشی می‌پردازند.

بخوانید:  پیام تبریک مدیرعامل بانک تجارت به مناسبت روز ملی صنعت پتروشیمی

احمد ابراهیمی، مربی شنا، ژیملاستیک و ورزش‌های همگانی فعال در گروه‌های مختلف:

شایان‌ذکر است در این گردهمایی که گروه‌های ورزشی تحت نظارت تربیت‌بدنی و شهرداری‌های مناطق حضور داشتند حرکات نرمشی و ورزشی توسط مربیان منتخب ازجمله آقایان احمد قیاسوند و عباس همدست و خانم‌ها رحمانی و قربانی از باغ‌موزه قصر، آقای ابراهیمی از پارک خیام، خانم شاهمرادیان از گروه پویا پارک هنرمندان، آقای شریفی و خانم سازگار از گروه آریا پارک افسریه، آقای فلاح از گروه شایستگان پارک لاله، خانم فرزام آرا از گروه ورزشی ایران پارک اندیشه، آقای آقازاده از گروه صلح و دوستی پارک شهر، خانم داداش زاده از پارک پرنیان فردوس غرب، آقای ساعدی از گروه البرز پارک خیام، آقای خوش‌صورت از گروه فجر افسریه و با همکاری آقایان اخلاقی و شیروانی انجام شد.

با توجه به وضعیت اقتصادی که اکثر خانواده‌ها با آن روبرو هستند مطمئنا یکی از بهترین الگو‌ها برای ورزش همگانی استفاده از ظرفیت پارک‌ها و بوستان‌های عمومی شهر است که مربیان دغدغه‌مند با ایجاد گروه‌های ورزشی در محلات مختلف هر روز صبح به مدت یک ساعت، به‌طور مستمر نرمش‌ها و حرکات ورزشی را به‌صورت گروهی انجام می‌دهند و به نسبت استقبال خوبی را نیز به همراه داشته است.

محمد قاسم حلاجیان از گروه شایستگان پارک لاله:

خاطره‌ای هم بگویم که یک روز یک خانم ۷۰ ساله‌ای آمد و گفت که من از وقتی همراه این گروه ورزش می‌کنم دیگر شب‌ها قرص خواب نمی‌خورم و هر شب لباس ورزشی خودم را آماده می‌گذارم و صبح را به عشق حضور در این گروه و ورزش صبحگاهی آغاز می‌کنم. این برای من خیلی ارزشمند است که می‌توانم به این افراد کمک کنم.

به گزارش خبرگزاری برنا، ورزش همگانی طبق تعریف سند راهبردی نظام جامع توسعه تربیت‌بدنی و ورزشی کشور به فعالیت‌های تربیت‌بدنی و ورزشی گفته می‌شود که آحاد جامعه به‌طور منظم از طریق گروه‌های رسمی و غیررسمی برای رفع نیاز‌های جسمی و روانی باهدف تأمین سلامت، نشاط و بهبود روابط اجتماعی به‌صورت آگاهانه انجام می‌دهند.

سید تقی غنی زاده، گروه ورزشی موج مثبت در پارک فداییان اسلام:

بنده دبیر زبان انگلیسی هستم و سال‌هاست که همراه گروه شایستگان ورزش می‌کنم. در این گروه ما حدود ۲۰۰ نفر هستیم که در پارک لاله فعالیت می‌کنیم. البته در کنار فعالیت‌های ورزشی فعالیت‌های فرهنگی هم انجام می‌دهیم و به همدیگر کمک می‌کنم.

افرادی هم که با هم ورزش کردیم بسیار محبت داشتند و همین حس مشترک و شادابی و نشاط گروهی باعث شد که این ورزش گروهی را در آنجا پایه‌گذاری کنیم که تا به امروز همچنان ادامه دارد و تعداد دوستان گروه هم روزبه‌روز اضافه می‌شود.

ما فعالیتمان را از نوروز ۱۴۰۲ شروع کردیم درواقع زمانی که گروه‌های ورزشی همه مسافرت رفته بودند و ورزش برگزار نمی‌شد ما تعدادی از بچه‌ها دور همدیگر جمع شدیم و ورزش را ادامه دادیم و در حال صحبت هستیم که جمعه‌ها هم ورزش گروهی داشته باشیم. با مدیران شهرداری منطقه ۱۲ هم صحبت کرده‌ایم و آن‌ها موافق هستند، اما مدیران مجموعه پارک شهر مخالفت دارند.