بهره برداری از فاز ۱۱ پارس جنوبی نقطه عطفی در پیشرفت‌های صنعت نفت و گاز کشور است

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری برنا، چشم انداز انرژی جهانی شاهد تغییر قابل توجهی به سمت منابع انرژی پاک‌تر و پایدارتر بوده است. در این زمینه، گاز طبیعی به عنوان یک جزء حیاتی در گذار به سمت آینده کم کربن ظاهر شده است. ایران با ذخایر عظیم گاز طبیعی خود، پتانسیل بسیار زیادی برای برآوردن نیاز‌های انرژی داخلی و بین المللی دارد. این یادداشت با هدف تاکید بر اهمیت دستیابی شرکت‌های بهره‌بردار ایرانی به فناوری استخراج گاز از میادین مشترک گازی روی آب، به‌ویژه تمرکز بر توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی، پیچیده‌ترین لایه گاز مشترک مرزی در منطقه خلیج‌فارس است.
دستیابی به فناوری پیشرفته استخراج گاز به شرکت‌های ایرانی امکان می‌دهد در بازار جهانی انرژی رقابتی باقی بمانند. همگامی با پیشرفت‌های فناوری تضمین می‌کند که ایران می‌تواند منابع گاز طبیعی خود را به شیوه‌ای مقرون‌به‌صرفه استخراج کند و در نتیجه جایگاه خود را به عنوان یک بازیگر کلیدی در بخش انرژی حفظ کند.
در همین رابطه با توجه به میادین مشترک گازی بالای ایران و نیاز مبرم صنایع کشور به دریافت گاز بیشتر، تامین مالی صنعتی توسعه برداشت گاز در کنار شرکت‌های بهره‌بردار توانمند ایرانی، می‌تواند با سیاست‌گذاری صحیح در توسعه میادین گازی مشترک، بیشترین آورده اقتصادی را برای ایران به ارمغان بیاورد و از این رو نیز دستیابی ایران به فناوری استخراج گاز از میادین مشترک گازی روی آب توسط شرکت‌های بهره بردار ایرانی و توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی به عنوان پیچیده‌ترین لایه گاز مشترک مرزی در منطقه خلیج فارس یکی از مهم‌ترین اقدامات در این زمینه است.

بخوانید:  آقای گل پرسپولیس _ استقلال خوزستان را بشناسید
عضو کمیسیون امور داخلی کشور با بیان اینکه ما باید به تکنولوژی‌های روز دینا در صنعت نفت و گاز دست پیدا کنیم و به سمت دانش‌بنیان شدن صنعت نفت و گاز حرکت کنیم؛ گفت: بهره برداری از فاز ۱۱ پارس جنوبی که فاز پیچیده‌ای نیز بود و نقطه عطفی در پیشرفت ما در حوزه صنعت نفت و گاز قلمداد می‌شود.

صباغیان: بهره برداری از فاز ۱۱ پارس جنوبی نقطه عطفی در پیشرفت‌های صنعت نفت و گاز کشور است
محمدرضا صباغیان عضو کمیسیون امور داخلی کشور در گفت وگو با خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری برنا با اشاره به بهره برداری از «فاز ۱۱ پارس جنوبی» و توفیقات دولت در این بخش اظهار داشت: ما هر چه بتوانیم از ظرفیت‌ها و توان داخلی در حوزه نفت و گاز استفاده کنیم این موضوع به نقطه قوت نظام و اقتصاد ما تبدیل خواهد شد.
این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه باید به تکنولوژی‌های روز دینا در صنعت نفت و گاز دست پیدا کنیم و به سمت دانش‌بنیان شدن صنعت نفت و گاز حرکت کنیم؛ بیان کرد: بهره برداری از فاز ۱۱ پارس جنوبی که فاز پیچیده‌ای نیز بود و نقطه عطفی در پیشرفت ما در حوزه صنعت نفت و گاز قلمداد می‌شود.
وی ضمن تشکر از دولتمردان در زمینه بهره برداری از فاز ۱۱ پارس جنوبی تاکید کرد: به واقع باید بعد از اکتشاف و استخراج و بهره برداری منابع به بخش خصوصی واگذار شود، اگر ماحصل این کار در اختیار شرکت‌های خصولتی قرار گیرد، بازدهی و کارآیی پائین می‌آید.

صباغیان: بهره برداری از فاز ۱۱ پارس جنوبی نقطه عطفی در پیشرفت‌های صنعت نفت و گاز کشور است
وی با اشاره به ۱۵ میلیون متر مکعب تزریق گاز به شبکه پیرو بهره برداری از فاز ۱۱ پارس جنوبی در مرحله نخست، بیان کرد: به هر حال این تولید گاز می‌تواند نقش بسیاری مهمی در کاهش ناترازی‌های گازی و رفع مشکلات در ماه‌های سرد سال، داشته باشد.
این نماینده مجلس تصریح کرد: همچنین بهره برداری از فاز ۱۱ پارس جنوبی به خوبی از معطلی ۲۲ ساله توسط پیمانکار خارجی جلوگیری و پیام سیاسی و اقتصادی خوبی را در به کشور‌های منطقه مخابره کرد. /

بخوانید:  کسب جواز حضور مسابقات قهرمانی آسیا توسط سه شمشیرباز آذربایجان‌غربیمنبع