بهره مندی سنندج از آب شرب سالم پس از سه سال

پروژه انتقال آب سد آزاد به تصفیه خانه سنندج پس از حدود سه سال، صبح پنجشنبه (10 آذر) با حضور سیدابراهیم رئیسی به بهره‌برداری رسید.

منبع

بهره مندی سنندج از آب شرب سالم پس از سه سال

با این حال تامین آب شرب سنندج از طریق انتقال آب سد آزاد در دولت دوازدهم محقق نشد و این تکلیف به دولت سیزدهم رسید و به یکی از اولویت های مهم و اصلی این دولت تبدیل شد.

این وضعیت ادامه داشت تا اینکه مسئولان استان و وزارت نیرو به فکر چاره افتادند و طرح سامانه انتقال آب از سد آزاد به تصفیه‌خانه سنندج در دستور کار قرار گرفت و عملیات آغاز این پروژه ۱۵ بهمن سال ۱۳۹۹ کلید خورد، چراکه بخاطر تغذیه‌گرایی سد قشلاق و تغییر طعم و بوی آب، دیگر امیدی به این سد نبود.

همچنین، سد آزاد در ۴۰ کیلومتری جاده سنندج- مریوان بر روی رودخانه آزاد واقع‌شده است. این سد از نوع سنگریزه‌ای با هسته رسی با طول تاج ۵۹۵ متر و ارتفاع ۱۲۵ متر از پی، امکان ذخیره‌سازی ۳۰۰ میلیون مترمکعب آب را دارد.

در تاریخ 10 آذرماه 1401 پروژه انتقال آب سد آزاد به تصفیه خانه سنندج پس از حدود سه سال و با حضور سیدابراهیم رئیسی به بهره‌برداری رسید.

در این طرح سیستم کنترل یکپارچه سامانه انتقال آب و همچنین ایستگاه تقلیل فشار از ۲۷ به ۲ برای اولین‌بار در دیسپاچینگ انتقال آب کشور طراحی و راه‌اندازی شده و طراحی، ساخت، نصب و راه‌اندازی آن به طور کامل توسط متخصصان، کارشناسان ایرانی و زنجیره‌های تولیدکنندگان داخلی شامل قطعه‌سازان استان کردستان انجام شده است.