تئاتر از نظر سخت‌افزاری ضعف‌های بسیاری دارد/ ارسال ۴۰۰ اثر دانشجویی در سال برای تئاتر مولوی

حریری در ادامه افزود: ما از نظر سخت‌افزاری در تئاتر ضعف‌های بسیاری داریم. علی‌رغم رشد مراکز آموزشی که در زمینه هنرهای نمایشی فعالیت می‌کنند به توسعه زیرساخت‌ها و آماده‌سازی بستر مناسب تولید هیچ توجه‌ای نشده است؛ به همین دلیل به نوعی همه این بار بر دوش مرکز تئاتر مولوی افتاده است. 

حریری درخصوص کارکرد کانون تئاتر دانشگاهی توضیح داد: کانون تئاتر دانشگاهی در حوزه تولید آثار دانشگاهی عمل نمی‌کند. این کانون در حقیقت مجموعه‌ای است که فعالیت‌های مربوط به تئاتر دانشگاهی را در حوزه اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیریت می‌کند و بر این اساس سعی می‌کند از تولیدات دانشگاهی در سراسر کشور(پژوهشی_آموزشی، هنری و…) حمایت کند. 

انتهای پیام/منبع

وی با اشاره به تعداد آثاری که برای اجرا در تئاتر مولوی درخواست داده‌اند؛ اظهار داشت: سالانه حدود ۴۰۰ اثر برای ما ارسال می‌شود و همکاران ما با ارزیابی و  برنامه‌ریزی‌های مدون تعداد زیادی از تولیدات دانشجویی را حمایت می‌کنند. همانطور که می‌دانید مولوی فقط دو سالن دارد به همین دلیل در طول سال حداکثر ۳۰ نمایش در مولوی به صحنه می‌رود.

وی ادامه داد: یکی از ماموریت کانون تئاتر دانشجویی تمرکز در حوزه‌های پژوهش است و برنامه‌هایی در این خصوص دارد. برای مثال کانون تئاتر دانشجویی در سال گذشته علاوه بر حمایت از هسته‌های تئاتر در سراسر دانشگاه‌های تخصصی شهر تهران، مشارکتی جدی در مدرسه تئاتر مولوی به عنوان یک مجموعه آموزشی داشته است‌ که‌ علاقه‌مندان بتوانند در حوزه هنرهای نمایشی تعلیم و آموزش ببینند. 

«امیرحسین حریری» مدیر مرکز تئاتر مولوی درخصوص برگزاری تئاتر دانشجویی به خبرنگار خبرگزاری برنا گفت: تئاتر مولوی از بدو شروع سال تاکنون میزبان آثار شاخص متنوع دانشجویی و دانشگاهی بوده است و تا پایان امسال همین روند ادامه خواهد داشت و هر ۲سالن ما چه در حوزه پایان‌نامه‌های برتر و تولیدات اساتیدی که با مشارکت دانشجویان بوده چه در بخش تولیدات مستقل دانشجویی میزبان خانواده تئاتر خواهد بود.

بخوانید:  مارسی هم طارمی را می‌خواهد

مدیر کانون تئاتر دانشجویی درباره چینش و تقویم اجراهای مولوی یادآور شد: هر نمایشی حدود بیست تا سی اجرا می‌رود و پس از آن اجرای گروه بعدی آغاز می‌شود. تقویم ما اینگونه نیست که بگوییم در هر ماه روز مشخصی یک نمایش جدید اضافه می‌شود. ما برای اجرای آثار برنامه‌ریزی می‌کنیم و هر گروه به محض گرفتن مجوز در نوبت قرار می‌گیرد.

حریری در پایان درخصوص نحوه انتخاب آثار دانشگاهی برای اجرا در مولوی توضیح داد: مرکز تئاتر مولوی زیرمجموعه دانشگاه تهران است بنابراین ارزیابی هر درخواستی که داده می‌شود براساس ماموریت‌های فرهنگی دانشگاه تهران صورت می‌گیرد اما در کنارش دارا بودن تکنیک، تجربه‌ها‌ی نوین و در عین حال نوآوری و معرفی استعدادهای جوان باعث می‌شود که یک نمایش در اولیت‌های انتخاب ما قرار بگیرد.