تاخیر در ابلاغ آیین نامه تسهیلات 350 میلیونی مسکن روستایی هدف گذاری را از بین می برد

انتهای پیام/ منبع

لطفی: تاخیر در ابلاغ آیین نامه تسهیلات 350 میلیونی مسکن روستایی هدف گذاری را از بین می برد

لطفی: تاخیر در ابلاغ آیین نامه تسهیلات 350 میلیونی مسکن روستایی هدف گذاری را از بین می برد
لطفی گفت: در روستا‌ها نوعی نظارت اجتماعی بر رفتار افراد وجود دارد. اینکه در جمع‌های کوچک روستایی افراد یکدیگر را می‌شناسند، باعث می‌شود که امکان جرم کم شود. اما وقتی افراد به شهر‌ها می‌آیند، آن نظارت اجتماعی از بین می‌رود و بستر بروز جرم بیشتر فراهم می‌شود.
وی ادامه داد: با توجه به تمامی آنچه در بالا گفته شد، اختصاص تسهیلات ساخت مسکن روستایی از اهمیت بالایی برخوردار است و ضرورت دارد. دولت باید تدابیری بیندیشد که بتواند زمین مناسب در اختیار روستاییان قرار دهد و به لحاظ تسهیلات ساخت مسکن نیز درصد بالایی از هزینه‌ها را متقبل شود.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس خاطرنشان کرد: لازم است سطح تسهیلات ساخت مسکن حتی الامکان بالاتر برود. تا جائیکه امکان دارد دولت باید تسهیلات را افزایش دهد. به طوری که یک خانواده‌ی روستایی کارگر و یا کشاورز بتواند با کمک این تسهیلات خانه‌ای برای خودش بسازد.

حسن لطفی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری برنا درباره اهمیت اعطای تسهیلات به روستاییان برای ساخت مسکن روستایی اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که در کشور با آن روبرو هستیم و هزینه‌ی بالایی را برای مقابله با آن صرف می‌کنیم، آسیب‌های ناشی از حاشیه نشینی است.
وی ادامه داد: عدم توجه به روستا‌ها و مهاجرت از روستا به شهر باعث شده است که آسیب‌های اجتماعی حاشیه نشینی که یکی از معضلات کشور به شمار می‌رود، بروز کند. هر چقدر به روستا‌ها بودجه اختصاص دهیم و به روستاییان تسهیلات بدهیم، احتمال مهاجرت آن‌ها را کم می‌کنیم.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: اگر امکانات لازم را در روستا فراهم کنیم و تسهیلات لازم را در اختیار روستاییان برای ساخت مسکن روستایی قرار دهیم، آن‌ها احتمالاً تمایل کمتری برای مهاجرت به شهر‌ها خواهند داشت و به این ترتیب جلوی بسیاری از مشکلات بعدی را می‌گیریم.

بخوانید:  شایعات در خصوص مدیریت استقلال صحت ندارد

لطفی: تاخیر در ابلاغ آیین نامه تسهیلات 350 میلیونی مسکن روستایی هدف گذاری را از بین می برد
لطفی گفت: بانک‌ها باید روند اعطای تسهیلات را تسهیل و تسریع کنند. بانک‌ها نباید در ارتباط با ضامن آنقدر سخت گیری کنند که روستاییان عملاً نتوانند از تسهیلات استفاده کنند. باید شرایط آن‌ها را در نظر بگیریم. از طرف دیگر، دولت باید هزینه‌های جانبی ساخت خانه از جمله هزینه‌های نظام مهندسی، نقشه کشی و… را پوشش دهد.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در پایان خاطرنشان کرد: لازم است هر چه سریع‌تر آیین نامه تسهیلات ۳۵۰ میلیون تومانی ساخت مسکن روستایی ابلاغ شود. همین حالا هم وارد فصل سرما شده ایم و در مناطق سردسیر امکان ساخت و ساز وجود ندارد. هر چقدر این آیین نامه دیرتر ابلاغ شود، امکان استفاده‌ی روستاییان از این وام کاهش می‌یابد.

لطفی: تاخیر در ابلاغ آیین نامه تسهیلات 350 میلیونی مسکن روستایی هدف گذاری را از بین می برد
حالا که دولت افزایش تسهیلات ساخت مسکن روستایی را از ۲۰۰ میلیون به ۳۵۰ میلیون تومان تصویب کرده است، نگرانی‌هایی در مورد تکرار آنچه قبلاً و در زمان اعطای تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی شاهد بودیم، به وجود آمده است.
به نظر می‌رسد، اگر ابلاغ آیین نامه‌ی مورد بحث طول بکشد و بانک‌ها نیز مانند قبل در دادن این تسهیلات تعلل کنند، عملاً روستاییان نمی‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند. زیرا با بروز برودت هوا امکان ساخت و ساز در بسیاری از مناطق روستایی از بین می‌رود. از طرف دیگر، در ماه‌های پایانی سال بانک‌ها وام نمی‌دهند و امکان استفاده از این تسهیلات وجود نخواهد داشت.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری برنا، ازمانیکه افزایش تسهیلات مسکن روستایی به ۲۰۰ میلیون تومان مطرح شد، اخباری مبنی بر تأخیر در پرداخت این تسهیلات منتشر شد. شواهد و قرائن نشان می‌داد که انتظار روستاییان برای دریافت تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی باعث راکد ماندن فعالیت‌های ساختمانی در این مناطق شده است. در آن زمان، مسئولان بنیاد مسکن توصیه کردند متقاضیان فعلا وام ۱۰۰ میلیون تومانی را دریافت کنند و در صورت شروع پرداخت تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی، مازاد این رقم را بگیرند.
در شرایطی برخی مسئولان برای پرداخت تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی ساخت مسکن روستایی تعلل می‌کردند که گزارش‌ها از نگرانی متقاضیان نسبت به افزایش قیمت نهاده‌های ساختمانی حکایت داشت. از طرف دیگر، افزایش سقف تسهیلات از ۱۰۰ به ۲۰۰ میلیون تومان، عاملی بازدارنده در پیشرفت انعقاد قرارداد‌های جدید شده بود.

بخوانید:  ستاره ایرانی لژیونر جدید در اسپانیا