تاریخ انقضای جوانی چه سنی است؟

از این نمونه صحبت ها را چقدر از میانسالان، پدر بزرگ و مادربزرگ هایمان که اطرافمان هستند و به نوعی نعمت های این روزگارند شنیده ایم؟ کسانی که یک تار موی آنها به اندازه ی سال های سال زندگی و کسب تجربه ارزش دارد.

عده ای هم از دوران گذشته و جوانی خودشان راضی هستند، و تجربیات شان را در اختیار ما می گذارند که ما هم مثل آنها از این دوران نهایت استفاده را داشته باشیم.

بنابراین نوجوانی از این زمان شروع می شود و پس از آن انسان به مرحله جوانی می رسد که به تعبیر قرآن مرحله بلوغ اشد است.

باشگاه جوانی خبرگزاری برنا: یادش بخیر دوران جوانی! عجب دورانی بود. انگار همین دیروز بود که دوران دبیرستان و دانشگاه را با دوستانمان به خوشی می گذراندیم! عجب روزایی بود عین برق گذشت!!

لذا از نظر قرآن انسان تا سن چهل سالگی در زمره جوانان  قرار دارد و باید برای رشد و تعالی خود تلاش کند،. اگرچه ممکن است در اواخر این سنین از نظر جسمانی انسان رو به نقصان برود ولی رشد معنوی و بالندگی روح و روان که حقیقت انسان است تا این سنین همچنان میسر خواهد بود.

حضرت علی (ع) در این عرصه، جوانى و تندرستی را دو چیز با ارزش و منزلت معرفى مى ‌کنند و مى‌ فرمایند : «قدر و منزلت این دو چیز را کسى مى‌ شناسد که آن دو را از دست داده باشد. دوران جوانی را باید دریافت و از آن دوران گران‌سنگ و طلایى در خویشتن شناسی و کمال ‌یابى بهره گرفت که شرط اساسى سعادت و شقاوت یا خوشبختى و بدبختى انسان ‌ها در دنیا و آخرت به توجه و عدم توجه آن‌ها نسبت به جوانى، بستگى دارد.

بخوانید:  اهمیت نقش انجمن ادبی لرستان در حفظ هویت زبان محلی

جوان به روایت قرآن

«وَإِذَا بَلَغَ الْأَطْفَالُ مِنکُمُ الْحُلُمَ فَلْیَسْتَأْذِنُوا کَمَا اسْتَأْذَنَ الَّذِینَ مِن قَبْلِهِمْ: و آن گاه که اطفال شما به حد بلوغ و احتلام رسیدند باید مانند سایر بالغان البته با اجازه وارد شوند.

انتهای پیام/

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف


منبع یادمان باشد که جوانی گوهر گران‌ بهایى است که به خاطر استعدادها و قابلیت شکوفایى و رشد، از ارزش و منزلت خاصى برخوردار است و بزرگان را به توصیه و ارائه تجربیات به جوانان واداشته است.


آیا این خبر مفید بود؟

از منظر قرآن مرز خروج از دنیای کودکی، رسیدن به مرحله بلوغ حلم است.

و اما برای پایان این دوران در قرآن اشاره به رسیدن به سن چهل سالگی شده است. چنانکه در آیه 15 سوره احقاف می فرماید: «و ما انسان را به احسان در حق پدر و مادر سفارش کردیم که مادر با رنج بار حمل کشید و باز با مشقت وضع حمل نمود و سی ماه تمام مدت حمل و شیرخواری بود تا وقتی که به حد رشد و جوانی رسید، سپس آدمی چهل ساله گشت.»

چقدر از این عزیزان هستند که با آه و حسرت در مورد دوران جوانی شان صحبت می کنند و می گویند: «ما از جوانی مان بهره ای نبردیم، فرصت ها را از دست دادیم و هیچ کاری نکردیم، همه را به بطالت گذراندیم شما از جوانی تان استفاده کنید»

گوهر گرانبهایی به نام جوانی