تامین نقشه‌ها و چارت‌های دریایی مورد نیاز ناوگروه ۸۶ نیروی دریایی توسط سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح

 

 

مجید فخری عضو کمیته ملی هیدروگرافی با بیان اینکه در زمینه آبنگاری اقداماتی جهادی انجام شده ولی ضروری است درحوزه آبنگاری خلیج فارس، دریای عمان، اقیانوس هند و دریای خزر اقدامات موثرتر انجام شود، گفت: ما قبلا به نیازمندی‌های حوزه آب‌نگاری ایران در جغرافیای خودش نگاه می‌کردیم، اما اگر ایران منطقه‌ای را مد نظر قرار دهیم در بخش دریانوردی و تجاری حوزه‌های گسترده‌ای را باید پوشش دهیم. بنابراین نیاز به هیدروگرافی برای تهیه نقشه‌های مورد نیاز شناورهای نظامی و غیرنظامی فراتر رفته است.

مجید فخری با بیان اینکه سازمان جغرافیایی نقشه ها و چارت های دریایی مورد نیاز ناوگروه ۸۶ نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران را تامین نموده است، ابراز امیدواری کرد در برنامه هفتم توسعه به موضوع اطلاعات مکانی و آب‌نگاری توجه ویژه شود  و سند توسعه دریامحور به این موضوع جدی تر بپردازد.منبع

امیر سرتیپ دوم فخری با تاکید بر نیاز بازار صنایع نظامی و غیرنظامی در حوزه دریایی اظهار کرد: اگر ما می‌خواهیم پاسخگوی نیاز ناوگروه‌های نیروی دریایی و نفت کش های اقیانوس پیما که در اقصی‌نقاط دنیا می‌خواهند دریانوردی کنند باشیم و تجارت دریایی ‌و توسعه دریامحور بخواهد بر پایه این زیرساخت جلو رود، نیازمند سرمایه‌گذاری جدید هستیم.

عضو کمیته ملی هیدروگرافی خاطرنشان کرد: در دهه‌های گذشته سرمایه‌گذاری‌های خوبی در زمینه جاده‌ها، سواحل و بنادر انجام شده است؛ اما اگر داده و اطلاعات مکانی را هم به عنوان زیرساخت در نظر بگیریم که در دنیا همین نگاه وجود دارد، لازم است دستگاه‌ها به این حوزه‌ی زیرساختی‌ توجه ویژه کنند.

بخوانید:  انصراف 50 درصدی متقاضیان خرید خودرو در سامانه یکپارچه

 

 

به گزارش خبرگزاری برنا، مراسم بزرگداشت روز جهانی هیدروگرافی با شعار “هیدروگرافی، زیربنای همسان رقومی برای دریاها و اقیانوس‌ها” در محل سازمان نقشه‌برداری کشور برگزار شد.