تاکید زالی بر نفش هوش مصنوعی برای جلوگیری از تداخلات دارویی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: پیش بینی می‌شود تا سال ۲۰۳۵ مرگ و میر نوزادان در کل دنیا به زیر ٢ در هر ۱۰۰ هزار کاهش یابد.

وی ادامه داد: از طرفی شانس تداخل برخی داروها با برخی مواد غذایی نیز بالا است که همین مسمومیت و عوارض ناشی از مصرف دارو همراه با مواد غذایی مسئله را پیچیده‌تر می‌کند.

به گفته زالی، تداخلات دارویی به قدری شایع است که بر اساس استاندارد جهانی به ازای هر ۱۰۰ تخت بیمارستانی باید سه داروساز بالینی حضور داشته باشد و این عدد در کشور ٠.۶ تا ٠.٧ است.

 انتهای پیام/منبع وی با اشاره به اینکه ظرفیت سازه‌های نوین دارویی به کمک بهره‌گیری از دانش جدید و غلبه بر برخی از مقاومت‌های آنتی بیوتیکی و مقابله با بیماری‌های نوظهور در اختیار هوش مصنوعی است، افزود: دانش هوش مصنوعی می‌تواند برخی از بیماری‌های صعب العلاج و غیرقابل درمان را در رده بیماری‌های درمان پذیر قرار دهد.

به گزارش خبرگزاری برنا، علیرضا زالی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ، در پیش نشست تخصصی هوش مصنوعی و سلامت، از وجود ۶ هزار فرمول دارویی در دنیا و ۹۵۰ هزار مورد تداخل بین دارویی خبر داد و گفت: ذهن بشری قادر به یادگیری این حجم از فرمول نیست، اما هوش مصنوعی می‌تواند در لحظه به نسخه نویس هشدار دهد. گاهی اوقات تداخلات دارویی مرگ آفرین است، از همین رو این امکان منجر به حفظ ایمنی بیمار خواهد شد.