تجهیز و نوسازی اماکن ورزشی تا توسعه ورزش روستایی و قهرمانی در گیلان

تجهیز و نوسازی اماکن ورزشی تا توسعه ورزش روستایی و قهرمانی در گیلان
اسدالله عباسی گفت: زمانی که استان را تحویل گرفتم ورزشگاه‌های بندرانزلی، آستارا، تالش و رشت نواقص زیادی برای برگزاری مسابقات داشتند، حتی تیم فوتبال ملوان بندرانزلی که به لیگ برتر صعود کرده بود، باید بازی‌های خانگی خود را در استان دیگری انجام می‌داد که این امر بسیار ناخوشایند بود.
نماینده عالی دولت در گیلان ادامه داد: با توجه به اینکه تیم‌ها برای نشاط جامعه تلاش می‌کنند، باید زمین ورزشی استاندارد داشته باشند و به همین دلیل از اعتبارت سفر رئیس جمهور به گیلان استان ورزشگاه زنده یاد سیروس قایقران بندرانزلی استانداردسازی شد.
عباسی خاطرنشان کرد: ورزشگاه‌های پوریای، ولی تالش و وحدت بندرآستارا نیز استانداردسازی شدند واینک تیم‌های چوکا و شهرداری بندرآستارا در ورزشگاه خانگی خود برابر حریفان قرار می‌گیرند، اما یکی از ورزشگاه‌هایی بسیار مهم عضدی رشت است که امروز آماده برگزاری مسابقه است و چمن طبیعی آن هم با مرغوبیت بسیار بالا کاشته شد تا تیم‌های سپیدورد و داماش بتوانند بازی‌های خانگی خود را در عضدی انجام دهند.
استاندار گیلان گفت: نگاه دولت سیزدهم حمایت از ورزشکاران و زیرساخت‌های ورزشی است که در این راستا تمام تلاش خود را بکار بسته و خواهیم بست تا سرانه ورزشی گیلان افزایش یابد و جزو ۱۰ استان برتر در زیرساخت‌ها و سرانه ورزشی قرار گیرد.

به گزارش خبرگزاری برنا از گیلان ؛ از دیرباز در ورزش کشور جایگاه ویژه‌ای داشته به خصوص در رشته‌های فوتبال، قایقرانی، ورزش‌های رزمی و شطرنج از قطب‌های برتر کشور به شمار می‌رود، اما طی ۲ سال اخیر ورزش این استان رشد بسیار مناسبی در بخش‌های مختلف داشته است.
هم اینک نیز طبق آمار ارائه شده از سوی اداره ورزش و جوانان گیلان، ۷۴۳ هیات ورزشی در سراسر گیلان فعالیت دارند و افزون بر ۱۴۲ هزار ورزشکار سازمان یافته نیز در رشته‌های ورزشی مختلف به امر ورزش می‌پردازند.
با این وجود کمبود امکانات ورزشی از یک سو و فرسودگی اماکن ورزشی این استان از جمله چالش‌های این حوزه است که در دولت سیزدهم، مسئولان ارشد گیلان تلاش کردند در حوزه زیرساخت‌ها اقداماتی صورت دهند که انجام هم دادند.
به گفته استاندار گیلان در شروع به کار دولت سیزدهم هیچ‌یک از ورزشگاه‌های این استان استاندارد نبود و تیم‌ها برای انجام مسابقات با مشکل مواجه بودند، اما اینک از محل اعتبارات سفر رئیس جمهوری در بهمن ۱۴۰۰ همه ورزشگاه‌های مهم استان رفع نقص، تکمیل و استانداردسازی شده اند.
استاندار گیلان گفت: در شروع کار دولت سیزدهم هیچ‌یک از ورزشگاه‌های این استان استاندارد نبود و تیم‌ها برای انجام مسابقات با مشکل مواجه بودند، اما هم اینک از محل اعتبارات سفر رئیس جمهوری همه ورزشگاه‌های مهم این استان رفع نقص، تکمیل و استانداردسازی شده اند.

مرمت و تجهیز ۶۰ مکان ورزشی در گیلان

تجلیل از ۵۲۰ جوان برتر گیلان
همچنین یکی دیگر از برنامه‌های مهم دولت سیزدهم، بها دادن و استفاده از جوانان نخبه است که در این راستا با اهتمام مسئولان ارشد گیلان ورزش گیلان نیز از این قاعده مستثنی نبوده و علاوه بر حضور نخبگان در هیات‌ها و بدنه ورزش گیلان، طی ۲ سال اخیر جوانان برتر گیلان نیز مورد تجلیل قرار گرفتند.
معاون امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان گیلان در خصوص اهمیت و توجه ویژه دولت سیزدهم به حوزه جوانان اشاره و اظهار کرد: خوشبختانه با روی کار آمدن دولت کنونی توجه ویژه‌ای به جوانان شده و در ورزش گیلان نیز این امر به طور کامل مشهود است.
فیروز عزت‌دوست افزود: در این راستا نیز طی ۲ سال اخیر ۵۲۰ جوان برتر گیلان تجلیل شدند و در این مدت هشت جلسه ستاد ساماندهی امور جوانان به ریاست استاندار گیلان برگزار شد.
معاون امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان گیلان به سازمان‌های مردم نهاد نیز اشاره و خاطرنشان کرد: یکی از اقدامات مناسب دولت سیزدهم، بها دادن به سازمان‌های مردم نهاد است که در این راستا نیز تاکنون ۱۳۸ سازمان مردم نهاد در حوزه ورزش و جوانان در استان گیلان تاسیس شده است.

انتهای پیام/منبع

احداث ۷۵ خانه ورزش روستایی در دولت سیزدهم

مدیرکل ورزش و جوانان گیلان در ادامه به مشکلات ورزش این استان اشاره و اظهار کرد: صنعتی نبودن استان و نداشتن منابع مالی پایدار برای تیم‌های ورزشی به خصوص تیم‌های فوتبال گیلان از مهمترین معضلات ورزش این خطه به شمار می‌رود.
مدیرکل ورزش و جوانان گیلان گفت: متاسفانه به لیل عدم وجود صنایع بزرگ در این استان و نبود سرمایه‌گذار مالی، اکثر تیم‌های ورزشی در حین برگزاری مسابقات در رشته‌های ورزشی مختلف به خصوص فوتبال با مشکلات مالی مواجه می‌شوند که این امر بدلیل نبود منابع مالی پایدار است.
آرمان افزود: متاسفانه به لیل عدم وجود صنایع بزرگ در این استان و نبود سرمایه‌گذار مالی، اکثر تیم‌های ورزشی حین برگزاری مسابقات در رشته‌های ورزشی مختلف به خصوص فوتبال با مشکلات مالی مواجه می‌شوند که این امر بدلیل نبود منابع مالی پایدار است.
وی ادامه داد: همچنین کمبود اعتبارات ورزشی نیز باعث شده تا زیرساخت‌های ورزشی و تکمیل پروژه‌های نیمه تمام ورزشی با مشکلاتی مواجه شود که انتظار می‌رود این مشکل نیز در دولت سیزدهم مرتفع شود و با در اختیار قرار دادن بودجه‌های مناسب، شاهد تکمیل پروژه‌های نیمه تمام ورزشی باشیم تا سرانه ورزشی در گیلان نیز رشد بهتری نسبت به گذشته داشته باشد.
وی در خاتمه بیان کرد: با این وجود و با توجه به تلاش‌های دولت سیزدهم، این امیدواری وجود دارد که دولت کنونی بتواند برای حل این مشکلات نیز چاره‌ای بیاندیشد و توسعه ورزش نیز همانند سایر حوزه ها، شتاب بیشتری گیرد.
با توجه به آمار ارائه شده توسط مسئولان ورزش گیلان، طی ۲ سال اخیر و با روی کار آمدن دولت سیزدهم، ورزش گیلان جان تازه‌ای گرفت که یکی از ماندگارترین اقدامات انجام شده در این مدت، تعمیر و تجهیز ۶۰ مکان ورزشی و مرمت و بازسازی ورزشگاه‌های فوتبال استان در شهر‌های رشت، بندرانزلی، بندرآستارا، تالش و فومن بود که باعث شد تا تیم‌های فوتبال شهرستان‌ها بازی‌های خانگی خود را در این ورزشگاه‌ها انجام دهند.
موفقیت چشمگیر ورزشکاران گیلانی در بخش قهرمانی به خصوص حضور موفقیت آمیز آنان در بازی‌های آسیایی و پارا آسیایی هانگژو چین از دیگر دستاورد‌های ارزشمند ورزش گیلان در دولت سیزدهم است که این ورزشکاران توانستند با تصاحب ۱۶ مدال، رکورد جدیدی را در کسب مدال بازی‌های آسیایی و پاراآسیایی برای ورزش این استان رقم بزنند.

بخوانید:  رژیم اسرائیل باید عواقب اقدامات علیه مستشاران نظامی ایران را متحمل شود

تجهیز و نوسازی اماکن ورزشی تا توسعه ورزش روستایی و قهرمانی در گیلان
تجهیز و نوسازی اماکن ورزشی تا توسعه ورزش روستایی و قهرمانی
به گفته وی، نقطه عطف موفقیت ورزشکاران گیلانی کسب ۱۶ مدال در بازی‌های آسیایی و پارا آسیایی چین توسط ۱۵ قهرمان استان بود تا رکورد جدیدی در تاریخ ورزش گیلان ثبت شود که با توجه به نتایج کسب شده، ورزش این خطه در دولت سیزدهم در بخش قهرمانی نیز رشد بسیار مناسبی دارد.
وی گفت: در این مدت ۱۹۱ ورزشکار به المپیاد استعداد‌های برتر ورزشی کشور اعزام شدند که حاصل تلاش آنان کسب هفت مدال طلا، هفت مدال نقره و ۱۴ برنز بود، همچنین طی این مدت هفت دوره مسابقات بین المللی در گیلان برگزار شد.
آرمان در ادامه به سایر فعالیت‌های ورزشی گیلان طی ۲ سال اخیر نیز اشاره و خاطرنشان کرد: ۶۶۹ مجوز برای باشگاه‌های خصوصی استان صادر شد و ۲ هزار و ۵۰۰ همایش ورزشی در حوزه ورزش همگانی در شهر‌های مختلف استان گیلان برگزار شد.
مدیرکل ورزش و جوانان گیلان خاطرنشان کرد: برگزاری ۲ هزار و ۵۰۰ همایش، برپایی ۱۵۰ دوره و کلاس آموزشی و ارتقای مربیگری و داوری در رشته‌های مختلف ورزشی، برپایی ۱۵ اردوی تیم‌های ملی، میزبانی پنج مسابقه بین المللی از دیگر برنامه‌های مهم ورزش گیلان در ۲ سال اخیر بود ضمن اینکه هزار و ۵۰ تیم نیز در مسابقات جام پرچم در این استان شرکت داشتند.

نداشتن منابع مالی پایدار و کمبود اعتبارات مهمترین معضل ورزش گیلان

یکی از راه‌های گسترش ورزش در جامعه و همچنین کشف استعداد‌های ورزشی، توجه ویژه به روستاهاست که طی چند سال اخیر با احداث خانه‌های ورزش روستایی گام مهمی در این راستا برداشته شده است.
پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، توجه ویژه‌ای به محرومان و قشر آسیب‌پذیر شده که در این رابطه روستا‌ها محور توجه مسئولان بوده و هم‌اینک شاهد توسعه روستا‌ها در بخش‌های مختلف هستیم.
مسئولان نگاه ویژه‌ای نیز به توسعه ورزش در هر ۲ بخش همگانی و قهرمانی داشته و بدین منظور روستا‌ها از این قاعده مستثنی نبوده و ورزش در این مناطق نیز مورد توجه ویژه قرار گرفت، چون استعداد‌های فراوانی در این مناطق نهفته است.
طرح خانه ورزش روستایی نیز از حدود چهار سال پیش برای گسترش و توسعه ورزش در کشور آغاز شد تا نوجوانان، جوانان و سایر اقشار روستایی برای پرداختن به امر ورزش مشکل و دغدغه‌ای نداشته باشند و ورزش در روستا‌ها توسعه یابد.
خانه‌های ورزش روستایی هم‌اینک در استان‌های مختلف احداث شده و هر روز نیز شاهد گسترش آنیم که در این بین گیلان با احداث ۲۵۲ خانه ورزش روستایی یکی از پیشگامان توسعه ورزش در این مناطق است.
مدیرکل ورزش و جوانان گیلان اظهار کرد: از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون ۷۵ خانه ورزش روستایی در گیلان احداث شده که این رقم بسیار جالب توجه است و نشان می‌دهد دولت نگاه ویژه‌ای به ورزش روستایی دارد که به گفته وی، این تعداد خانه روستایی با اعتباری بالغ بر ۱۵ میلیارد ریال تجهیز شدند.
آرمان بیان کرد: از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون ۷۵ خانه ورزش روستایی در گیلان احداث شده که این رقم بسیار جالب توجه است و نشان می‌دهد دولت نگاه ویژه‌ای به ورزش روستایی دارد که به گفته وی، این تعداد خانه روستایی با اعتباری بالغ بر ۱۵ میلیارد ریال تجهیز شدند. وی در خصوص نحوه فعالیت خانه ورزش روستایی گفت: مکان‌هایی برای انجام فعالیت‌های ورزشی در روستا‌ها شناسایی می‌شود که پس از اعلام به اداره ورزش و جوانان گیلان لوازم مورد نیاز رشته‌های مختلف ورزشی تهیه و در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد.
وی گفت: از لوازم ورزشی که به خانه‌های ورزش روستایی ارسال می‌شود می‌توان به شطرنج، فوتبال دستی، میز و راکت تنیس روی میز، راکت بدمینتون، انواع توپ و تور، کیسه بوکس و سایر لوازم ورزشی اشاره کرد که فرصتی می‌شود تا مردم منطقه برای پرداختن به امر ورزش با مشکل نبود و کمبود لوازم ورزشی مواجه نباشند.
وی اضافه کرد: تجهیز خانه‌های ورزش روستایی با هدف ایجاد شور و نشاط در بین روستاییان و استفاده از امکانات و تجهیزات به صورت عادلانه در تمامی نقاط گیلان انجام می‌شود که این تجهیزات ورزشی بصورت رایگان در اختیار شوراها، دهیاران، پایگاه‌ها و حوزه‌های بسیج در روستا‌ها قرار می‌گیرد.
مدیرکل ورزش و جوانان گیلان بیان کرد: اقشار مختلف مردم در روستا‌ها می‌توانند به صورت رایگان از خانه‌های ورزش روستایی استفاده کنند و از سوی دیگر اوقات فراغت نوجوانان و جوانان نیز در روستا‌ها پر خواهد شد.
آرمان خاطرنشان کرد: به طور حتم با گسترش خانه‌های ورزش روستایی، رشته‌های مختلف ورزشی در این مناطق نیز گسترش می‌یابد و با این امر استعداد‌های خوبی کشف می‌شود چنانکه طی سالیان اخیر نیز استعداد‌های ورزشی خوبی در روستا‌ها شناسایی شده است.
پیدایش استعداد‌های نوظهور با گسترش ورزش در روستا‌ها
یکی از جوانان روستای پیرکلاچای رشت نیز در خصوص احداث خانه ورزش روستایی گفت: خوشبختانه این مکان ورزشی در روستای ما احداث شده و هم اینک فعالیت چند رشته ورزشی در آن دایر است.
پیمان مرادی افزود: ما برای پرداختن به ورزش در برخی از رشته‌ها مجبور بودیم که به رشت مراجعه کنیم، اما با راه اندازی این مکان ورزشی قادریم در برخی از رشته‌ها همچون تنیس روی میز، رشته‌های رزمی و حتی فوتبال‌دستی در محل خود به ورزش بپردازیم.
وی ادامه داد: به طور حتم توسعه این اماکن ورزشی باعث می‌شود تا نونهالان، نوجوانان و جوانان بیشتری در روستا‌ها به امر ورزش مشغول شوند که این کار باعث پرکردن اوقات فراغت می‌شود و از سوی دیگر باعث ایجاد بستر مناسب برای افراد علاقمند می‌شود تا به ورزش بپردازند.
تجهیز و نوسازی اماکن ورزشی تا توسعه ورزش روستایی و قهرمانی
وی بیان کرد: به هر حال ما جوانان و نوجوانانی که در روستا‌ها زندگی می‌کنیم، دارای استعداد و پتانسیل هستیم و با گسترش ورزش و فراهم شدن امکانات ورزشی در روستاها، استعداد‌های بیشتری در این حوزه ظهور خواهد کرد و از سوی دیگر احداث بیشتر این اماکن ورزشی در روستا‌ها باعث تسهیل در پرداختن به امر ورزش می‌شود.
یکی از اهالی این منطقه نیز در گفتگو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: با توجه به احداث خانه ورزش روستایی، ما بانوان نیز می‌توانیم از این امکانات در روستای خود به صورت رایگان استفاده کنیم، اما انتظار داریم که شرایطی مهیا شود تا ورزش‌های گروهی و تیمی نیز فعال شود.
مریم مرشدی افزود: هم اینک ما نیز می‌توانیم از ورزش‌هایی همچون شطرنج، دارت، تنیس روی میز در خانه ورزش روستایی بهره ببریم و سایر لوازم ورزشی نیز به این مکان ارسال شده، اما باید برای بانوان نیز مکان‌هایی برای انجام ورزش‌هایی همچون والیبال، بسکتبال، فوتسال و دیگر ورزش‌های گروهی در روستا‌ها مهیا شود تا بتوانیم این ورزش‌ها را نیز در روستای خود انجام دهیم و مجبور نباشیم که برای انجام این مسابقات هزینه کرده و به رشت مراجعه کنیم.

بخوانید:  تذکر حذف نام “ری” را در صحن علنی شورا مطرح خواهم کرد

تجهیز و نوسازی اماکن ورزشی تا توسعه ورزش روستایی و قهرمانی در گیلان
مدیرکل ورزش و جوانان گیلان به اماکن ورزشی موجود و همچنین مرمت و بازساری این اماکن اشاره و اظهار کرد: هم‌اینک در استان گیلان ۴۹۹ مکان ورزشی متعلق به اداره ورزش و جوانان گیلان وجود دارد که از این تعداد ۱۸۹ مجموعه روباز و ۳۱۰ مورد نیز سرپوشیده است.
جهانبخش آرمان گفت: با توجه به آمار فضا‌های موجود و نیز تکمیل و تجهیز اماکن و پروژه‌های ورزشی که افتتاح شده است، سرانه ورزشی گیلان به بیش از ۶۳ سانتیمتر مربع رسیده که امیدواریم با تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام ورزشی بتوانیم این میزان را توسعه بیشتری دهیم.
وی افزود: طی بیش از ۲ سال اخیر با روی کار آمدن دولت سیزدهم ۶۰ مکان ورزشی در استان گیلان با اعتباری بالغ بر ۳۷۰ میلیارد ریال مرمت، بازسازی و تجهیز شد که این امر برای توسعه و ترویج ورزش تاثیر بسیار مثبتی دارد.
وی افزود: البته این اماکن فقط شامل سالن‌های ورزشی است و میزان اعتبارات بازسازی و مرمت ورزشگاه‌های فوتبال در این آمار نیست، چون فقط برای احداث چمن طبیعی و نصب هفت هزار صندلی در ورزشگاه شهید عضدی رشت حدود ۵۳۰ میلیارد ریال هزینه شده است.
وی ادامه داد: البته توجه ویژه استاندار گیلان و همچنین مجمع نمایندگان باعث شد تا همه ورزشگاه‌های استان را بازسازی و مرمت کنیم، چون پیش از این همه تیم‌های گیلانی در ورزشگاه سردارجنگل رشت بازی می‌کردند، اما امروز با اقدامات انجام شده در ورزشگاه‌های وحدت بندرآستارا، پوریای، ولی تالش، زنده یاد سیروس قایقران بندرانزلی و ورزشگاه فومن مسابقه برگزار می‌شود.
مدیرکل ورزش و جوانان گیلان گفت: ضمن اینکه ورزشگاه شهید عضدی رشت نیز مرمت و بازسازی شده و هم‌اینک بازی‌های خانگی تیم‌های فوتبال سپیدرود رشت و داماش نیز در این ورزشگاه برگزار می‌شود که این امر باعث رضایت هر ۲ تیم و همچنین رضایت طرفداران آنان شده است.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: از سوی دیگر بسیاری از پروژه‌های ورزشی راکد در نقاط مختلف این استان با کمک مسئولان محلی در دوره خدمت دولت سیزدهم احیاء و تکمیل شده است که طی ۲ سال اخیر ۲۵ پروژه با هزار و ۶۳۰ میلیارد ریال اعتبار افتتاح و بهره برداری شد و هم اینک نیز ۳۶ پروژه نیمه تمام ورزشی در گیلان وجود دارد که برای تکمیل آن‌ها هفت هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز است.
وی اضافه کرد: افتتاح ۲۵ پروژه ورزشی و همچنین مرمت و بازسازی ۶۰ مجموعه دیگر و احداث و بازسازی هفت استخر ورزشی باعث رونق بیشتر ورزش در استان شده و زیرساخت‌های ورزشی گیلان رشد قابل قبولی داشته و سرانه فضای ورزشی نیز افزایش یافته است.
مدیرکل ورزش و جوانان گیلان اظهار کرد: افتتاح ۲۵ پروژه ورزشی و همچنین مرمت و بازسازی ۶۰ مجموعه دیگر و احداث و بازسازی هفت استخر ورزشی باعث رونق بیشتر ورزش در استان شده و زیرساخت‌های ورزشی گیلان رشد قابل قبولی داشته و سرانه فضای ورزشی نیز افزایش یافته است. آرمان افزود: از سوی دیگر تعداد ورزشکاران سازمان یافته گیلان نیز افزایش داشته و امروز بیش از ۱۴۲ هزار ورزشکار به صورت سازمان یافته در گیلان به امر ورزش می‌پردازند و با این وجود گیلان همواره جزو استان‌های برتر در تعداد ورزشکاران سازمان یافته بوده و در رده پنجم قرار دارد.
وی افزود:، اما پیش از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی حدود ۶ هزار و ۵۰۰ ورزشکار به صورت سازمان یافته در گیلان فعالیت داشتند و در طول این سال‌ها شاهد رشد بسیار مناسبی در این بخش هستیم.
درخشش در بازی‌های آسیایی و کسب بیش از ۱۳۰ مدال بین المللی طی ۲ سال
مدیرکل ورزش و جوانان گیلان به درخشش ورزشکاران این استان نیز اشاره و بیان کرد: طی ۲ سال اخیر ورزشکاران گیلانی در مسابقات مختلف بین المللی بیش از ۱۳۰ مدال کسب کردند و ۳۸۰ ورزشکار هم موفق به کسب مدال‌های کشوری و بین المللی شدند.

بخوانید:  افتتاح ۲ خانه هلال به مناسبت هفته هلال‌احمر در شهرستان قدس